Евродепутатът Маруся Любчева: Само с Национална морска стратегия за България ще има финансиране от ЕС
Черно море е граница на Европа и е по-малко познато за европейците, но започна да става все по-привлекателно и не толкова чуждо, каза Любчева
Ключови думи:
бургас, маруся любчева, евродепутат, кръгла маса, син растеж, павел маринов, областен управител
20 Май 2014, Вторник, 17:55 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА Снимки АвторътДейностите за корабостроене и кораборемонт намаляват – това е ясен знак, че нещо не е наред в икономиката, каза областният управител Павел Маринов
България трябва да има Национална морска стратегия, тъй като в ЕК смятат, че това е едно от задължителните условия, за да се ползва финансирането във връзка с морското дело и рибарството. Това каза в Бургас евродепутатът от ПЕС Маруся Любчева, която участва в кръгла маса "Син растеж – перспективи за Европейските морски региони" посветена на 20-ти май - Европейски ден на морето. В срещата взеха участие още Светослав Стоянов от ГД "Морско дело" към ЕК, областният управител на Бургас Павел Маринов, Атанаска Николова, зам.-кмет в Община Бургас, изпълнителният директор на БМФ Порт Бургас кап. Жорж Дерелиев, представители на морски общини, бизнес и туризъм.
„Черно море е граница на Европа и е по-малко познато за европейците, но започна да става все по-привлекателно и не толкова чуждо. Вярно е, че има много проблеми, както и това, че самите ние не сме организирали своята политика, така че да даваме информацията за случващото се в Черно море. То присъства в идеите на ЕС, но те могат да се случат само с наше участие", коментира още тя.
По време на кръглата маса беше представена и дългосрочната стратегия на ЕК „Син растеж“. Стратегията за син растеж е една от най-новите на ЕК, приета от ЕП. В момента перспективата за Черно море е свързана не само с тази стратегия, но и с Хоризонт 2020 – програмата, в която са дейностите, които могат да се финансират от ЕС. Вече текат процедури за кандидатстване за финансиране, включително и за Черно море. В момента всички сектори работят поотделно, с тази стратегия ще се интегрират.
В момента всички сектори на морското дело работят поотделно и със стратегия "Син растеж" ще се интегрират |
Областният управител на Бургас Павел Маринов бе категоричен, че държавата ще помага на новия собственик на бургаската корабостроителница да се справи с тежкото положение. „Дейностите за корабостроене и кораборемонт намаляват – това е ясен знак, че нещо не е наред в икономиката, индустрията е разкъсана технологично и не може да даде продукта с най-висока стойност на пазара. Тенденцията е за спадане на дейността в сектора „Корабостроене“ с 20% на година. От над 500 млн. лв. приходи през 2008 г. от корабостроене и кораборемонт, за 2012 г. са стигнали до 330 млн. лв.“, каза Павел Маринов.
Не е по-различна картинката и с морската туристическа индустрия, продължи той. „Имаме регистрирани 20 нови марини, като 12 от тях са в Бургаска област. Нови пристанища за яхтено туристическо обслужване няма – освен частните в Свети Влас и Созопол“, каза областният управител. Той припомни, че в индустриалната зона на Бургас един от парцелите е на полска фирма, която до 3 години ще започне производство на яхти.
„Нямаме организации, които да ползват европейските механизми, няма кой да подаде проекти. Ножицата между инвестициите и дейността в този сектор и състоянието в Европа е много голяма. Трябва да започнем от нулата, от инвестиции в хората. Трябва да инвестираме в нови технологии, за да прескочим този мъртъв период на очакване, който никога иначе няма да свърши“, каза Павел Маринов.
В Стратегията за син растеж се признава, че моретата и океаните са двигатели на европейската икономика с голям потенциал за иновации и растеж. Това е приносът на интегрираната морска политика за постигане на целите на стратегията „Европа 2020“ за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. В „синята“ икономика са заети 5,4 млн. души, а нейният годишен оборот е малко под 500 млрд. евро. Въпреки това е възможен още по-голям растеж в редица области, изтъкнати в стратегията.
В категории:
Политика
Предизвикан е на бой
"Взриви" телевизията
„За“ и „против“ прошката след изневяра
Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%
4-те зодии, които ще намерят нова любов
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради...
25/11/2024, Понеделник 22:30
0
Предизвикан е на бой
25/11/2024, Понеделник 22:20
2
"Взриви" телевизията
25/11/2024, Понеделник 22:10
1
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните?
25/11/2024, Понеделник 22:00
0
„За“ и „против“ прошката след изневяра
25/11/2024, Понеделник 21:40
0
4-те зодии, които ще намерят нова любов
25/11/2024, Понеделник 21:20
0
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос
25/11/2024, Понеделник 21:00
2
Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%
25/11/2024, Понеделник 20:56
6
7 нездравословни храни, които да избягвате
25/11/2024, Понеделник 20:40
0
Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
25/11/2024, Понеделник 20:20
0
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО)
25/11/2024, Понеделник 20:00
1
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
25/11/2024, Понеделник 19:58
3