Започна се! Разпродават до дупка „Бургаски корабостроителници” за над 46 милиона лева под носа на уволнените работници
Уволнените работници са в шок, научиха за търга от Флагман.бг, обмислят нови стачки пред ПИБ. Служителите на фалиралото дружество все още чакат заплати
13 Март 2014, Четвъртък, 10:49 ч.
Автор: Женя ГАЙТАНДЖИЕВА снимка АрхивУволнените работници са в шок, научиха за търга от Флагман.бг, обмислят нови стачки
750 декара златна земя с излаз на море, собственост на „Бургаски корабостроителници” АД, ведно с над 20 сгради, е обявена на публична продан. Бясната разпродажба се случва под носа на десетките уволнени през декември служители, които все още чакат заплати. Частният съдебен изпълнител Таня Маджарова обяви търга за имота, още преди Софийския градски съд да се е произнесъл дали дружеството ще предприеме път към ликвидация или ще се одобри оздравителен план. Взискател по изпълнителното дело е Първа инвестиционна банка."Нямаме достъп до завода, изпуснахме и последните законови срокове да изискаме заплатите си от гаранционния фонд. Научаваме от вас за търга, днес се събираме и ще решим какви точно действия ще предприемем, обясни пред Флагман.бг Веселин Кабов", който е бивш маркетингов директор на предприятието.
Припомяме, че над 150 бивши служители на предприятието бяха изхвърлени на улицата в навечерието на Никулден. Заговори се, че Първа инвестиционна банка е новият собственик на дружеството. Работниците всеки ден окупираха сградата на финансовата институция в морския град. В края на януари обаче директорът на бургаския клон на ПИБ Димитър Иванов и заместникът му Николай Янков се срещнаха с четирима представители на уволнените корабостроители и се опитаха да ги убедят да не се събират пред сградата на ПИБ, защото банката няма нищо общо със завода, а с протестите си те незаслужено уронвали нейния авторитет и отблъсквали нейните клиенти.
След тази среща изтече една много любопитна информация – кой притежава в момента акциите на „Бургаски корабостроителници”. Това е офшорната компания „Хюнас инвестмънтс лимитид”, която се представлява в България от Петър Антонов. Едно по-внимателно проучване обаче разкрива, че между ПИБ и офшорката съществува топла връзка и банката вероятно не е само кредитор на корабостроителницата, за какъвто се представя, а нещо много повече.
По същото време се заговори за подготвян тайно грандиозен проект на мястото на завода, а именно квартал за много богати хора. В него са предвидени баровски къщи със собствен пристан и двор, апартаментен комплекс, луксозни офис-сгради на самия морски бряг, хотелски апартаментен комплекс, голям търговски център, бутици, яхтено пристанище, митница и административни сгради. Така лъснаха реалните намерения на истинските собствениците на Бургаски корабостроителници - голяма банкова структура, събрала над 50% от спестяванията на българските граждани. И докато проектът се подготвя, доведените до отчаяние работници се залъгват с празни обещания.
Ето скандалния проект, който показва какви са реалните намерения на истинските собственици на "Бургаски корабостроителници" АД - да строят квартал за богати, а не да развиват кораборемонт и корабостроене
Припомняме и фактите по придобиването на дяловете на дружеството
През март 2013 година акциите на „Бургаски корабостроителници” се придобиват от офшорната компания „Плайнвю оперейшън лимитид”, която е регистрирана на Британските вирджински острови. Дружеството се представлява от Анастасия Темистоклеус Йоанидис, а пълномощници на офшорната фирма по сделката са Мартин Манолов Стоянов и Красимир Венциславов Атанасов.
Само няколко месеца по-късно на сцената се появява въпросната „Хюнас инвестмънтс лимитид”, която сега се представя на протестиращите като официален собственик на завода. Компанията е регистрирана на 15 март 2013 година, но в друга офшорна зона – Република Сейшели. „Плайнвю оперейшън лимитид” прехвърля акциите на „Бургаски корабостроителници” на "Хюнас". Смущаващото в случая е това, че „Хюнас” се представлява не от кого да е, а от познатата вече Анастасия Темистоклеус Йоанидис, т.е. и двете офшорки – продавачът и купувачът – се представляват от един и същи човек – въпросната Анастасия. Съвпадение има и при пълномощниците на „Хюнас” по сделката - това са Владимир Георгиев Котларски и Красимир Венциславов Атанасов, който играе същата роля и при първата продажба.
И тук идва най-интересното – и Владимир Котларски, и Красимир Атанасов са служители на Първа инвестиционна банка. Те имат официални трудови договори с ПИБ, от които се вижда, че са високо платени мениджъри, т.е. в прехвърлянето на акциите на завода от една офшорна компания в друга основна роля са играли хора, не просто свързани по някакъв далечен и опосредстван начин с ПИБ, а директно нейни щатни служители.
В категории:
Бизнес
Огромен протест в Гърция
Русия съобщи, че е завладяла...
Кара кола за 700 бона
Лукашенко с интересна фраза
Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак
Бишва любима на Гришо яхна...
26/01/2025, Неделя 22:00
1
Скандалът в борбата не стихва
26/01/2025, Неделя 21:30
1
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Огромен протест в Гърция
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Русия съобщи, че е завладяла...
26/01/2025, Неделя 20:31
2
Отново показа класа
26/01/2025, Неделя 20:03
0
Много е щастлива
26/01/2025, Неделя 19:31
2
Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата
26/01/2025, Неделя 19:03
6
Обра точките на 57 години
26/01/2025, Неделя 19:00
0
Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак
26/01/2025, Неделя 18:56
0
Сръбската Беба подпали мрежата
26/01/2025, Неделя 18:31
1
Поколението Z – все по-технологично и самотно
26/01/2025, Неделя 18:12
0
Частно дружество взема кредит и не го връща !
Класическа схема на източване на пари от т.н. олигарси.
Защо никой не търси отговорност от старите собственици и старото ръководство а само кредитора/банката е виновна?
Защо работниците спаха/и не работиха а се събудиха като ги уволниха ?
Ами не, от ПИБ не са собственици. Това може да го твърди само незапознат или подведен човек. Банката е основен кредитор на предприятието. При отпуснат кредит, който не е погасен се пристъпва към принудително събиране на дълга. Това е закона в България. Ако те са собственик - ще правят ли подобно действие или ще се опитат да възстановят дейността? Помислете логично.
КМЕТЕ СПИШ ЛИ?
Излез и застани при хората пред офиса на ПИБ.
Покажи ни че си ЧЕСТЕН
Банката има да си получава пари и то доста от невърнати кредити и нормално е да продаде имота/ завода.
Нито е първия нито последния случай.
А работниците защо си траяха и не стачкуваха при старите собственици ?