Само във Флагман: Банка ОББ съди като жив клиент-покойник 1.5 г. след смъртта му, вкарва в ада наследниците му
Красивите и лъчезарни деца на починалия внезапно от инфаркт Бехчет Мухтар вече са напуснали страната ни, несправедливостта ги гнети. За няколко години дълга от 24 000 лв. на баща им набъбва на близо 50 000 лв., при върнати вече 13 000 лв
Ключови думи:
банка обб, кредит обб, бехчет мухтар, невърнат кредит, лоши кредити, застраховка живот, обб бургас
12 Март 2014, Сряда, 13:58 ч.
Автор: Женя ГАЙТАНДЖИЕВА снимка Личен архивЗа няколко години дълга от 24 000 лв. на починалия Бехчет Мухтар набъбва на близо 50 000 лв., при върнати вече 13 000 лв.
Банка „ОББ” АД и свързаната с нея застрахователна компания ”ОББ – АЛИКО” мачкат вече 6-та година бургаско семейство, наследило кредит от внезапно починалия от инфаркт мъж и баща Бехчет Мухтар. Госпожа Мухтар и двете й големи деца Рамадан и Инджисер са доведени до просешка тояга заради потребителския кредит и овърдрафт на покойния Мухтар.Красивата 26-годишна Инджисер и брат й напускат страната, за да търсят препитание навън, защото банката иска да вземе всичките имоти на баща им и да ги продаде на безценица. Животът им се превръща в ад! Застрахователната компания от своя страна отказва категорично да изплати обезщетение по застраховка „Живот”, която Бехчет Мухтар някога е бил принуден да подпише. Аргументите са, че са намерели много стар болничен лист за сърдечно смущение. В същото време Мухтар никога не е декларирал върху документ болестите си.
Драмата на семейство Мухтар започна през 2011 годи, за което Флагман.бг ви разказа тогава. Нещата днес достигат своята кулминация. Главницата от 24 000 лева е набъбнала на близо 50 000 лева, при върнати вече 13 000 лева. В тази космическа разлика са включени таксите за частния съдебен изпълнител Ивелина Божилова, таксите по изпълнителното дело и други банкови „печалби”.
Драмата на семейство Мухтар
Ранния следобед на 26 май 2008 година четиридесет и шест годишният бургазлия Бехчет Мухтар, който е в разцвета на своя живот, има всичко за да се чувства щастлив. Двете му деца Рамадан и Инджисер са студенти в БСУ. Синът му учи право, а дъщеря му журналистика. Мухтар работи като оператор в бургаската рафинерия „Лукойл“, вади добри пари и може да изплаща без проблеми образованието на децата си. Осигурил е и дом на семейството си. Теглил е потребителски заем от „ОББ“ за бала на сина си през 2005 година, има овърдрафт върху заплатата си, както и кредитна карта. В този топъл майски ден, операторът се прибира от нощна смяна, спи за няколко часа и отново се приготвя за работа. Уви. Изведнъж гърдите го стягат и Мухтар се сгромолясва на пода в собствения си дом. Получава масиран инфаркт и умира за секунди.
Рамадан и Инджисер остават сираци. В същия ден дъщеря му е на изпит в БСУ. Научава скръбната вест от майка си Аксиния по телефона.
Дни след нелепата смърт на младия Бехчет Мухтар семейството е изправено пред нищета и ада на банковата и застрахователната бюрокрация. От някогашната ”ОББ – Ей Ай Джи Лайф”, преименувана днес като ”ОББ – АЛИКО” отказват да изплатят обезщетението по задължителната застраховка „Живот”, която се изисква при подписването на всеки договор за заем. Мотивът на компанията е, че Бехчет Мухтар е скрил от тях, че има сърдечно заболяване. Но нито банката, нито застрахователната компания, която е нейна дъщерна фирма не са поискали при подписването на кредитите от Мухтар да попълни задължителния за всяка застраховка „Живот“ въпросник, където клиента изписва подробно както състоянието на доходите си, така и заболяванията си, твърдят днес наследниците. В този тип „Предложение за договор“ се прилагат и епикризи свързани със здравословното състояние на клиента.
Притиснати финансово от банката синът и дъщерята на Мухтар прекъсват висшето си образование. Двамата, наравно с майката, започват работа, за да се справят с връщането на кредитите. „ОББ” обаче начислява нови лихви, като едностранно увеличава възнаградителните лихви противно на добрите нрави и въз основа на клаузи, инкорпорирани в договорите за кредит, които са неравноправни по смисъла на чл. 143, т. 5, т. 9, т. 10 и т. 12 от ЗЗП , траспониращ Директива 93/13”ЕИО на Съвета от 5 април 1993г. относно неравноправните клаузи в потребителските договор.
Вследствие на преживявания стрес и несправедливост дъщерята на Мухтар започва да преживява нервни кризи, получава сърцебиене и развива хипертония. Почти през вечер има пристъпи на високо кръвно налягане. Синът пък потъва в дълбока депресия и затваря се в къщи и не води никакъв социален живот. Започва да говори за самоубийство пред майка си.
„Не знаех какво да предприема, за да спася децата си ! Водих ги при известен психиатър на преглед и почнахме лечение с антидепресанти. Наложи се децата, освен образованието си, да напуснат и работа. Останахме само с моята заплата. Не ми беше ни до пари, ни до имоти - исках само децата ми да оздравеят. Самата аз бях съсипана, но се държах, защото психиатъра ми каза "Ти си стълба, дръж се. Децата ти имат нужда от теб.", спомня си през сълзи вдовицата Мухтар.
В последствие банка „ОББ” осъжда покойника Мухтар по чл. 417 по ГКП, т.е. като жив клиент. Днес се обърнахме за становище от директора Радост Маврова на банка „ОББ” – Бургас. Тя ни препрати към пиар отдела на финансовата институция. Каза, че е запозната с казуса, но това е работа на юристите на банката. От пиар отдела ни обещаха утре да изготвят становището, което ще публикуваме. Тогава ние ще ви разкажем при какви условия Мухтар е взел кредитите и как е сключена застраховка „Живот“. Ще разберете как един кредит може да набъбне за отрицателно време двойно и тройно и правомерно ли е да се съди покойник. Очаквайте продължение и видео интервю с вдовицата Мухтар.
Заповедта за изпълнение на парично задължение. Банката дава възможност в двуседмичен срок мъртвецът да покрие задължението си |
Банката е завела изпълнително дело по чл. 417 по ГПК на името Бехчет, въпреки смъртта му |
От банка "ОББ" ще изтовят становището си по казуса Мухтар до утре
|
В категории:
Разследване
Скандалът с него продължава
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
Земетресение в съседна страна
Ще дърпа ушите на охраната си?
22/01/2025, Сряда 21:58
0
Скандалът с него продължава
22/01/2025, Сряда 21:36
2
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат"
22/01/2025, Сряда 21:12
1
ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа
22/01/2025, Сряда 21:00
0
Отиде на гости и веднага извади...
22/01/2025, Сряда 20:48
0
Махат тирето
22/01/2025, Сряда 20:25
4
Те не могат да пият
22/01/2025, Сряда 20:00
0
Земетресение в съседна страна
22/01/2025, Сряда 19:33
0
Отиде си твърде млад
22/01/2025, Сряда 19:12
4
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
1
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
Трябват още трупове на банкери на високи постове, това е единствения начин.
Анаследниците много лесно могат да прецакат банката като се откажат от наследство срещу само 25 лева такса.
Не одобрвам разстрела на бургаската шефка на Булбанк, но когато човек е мачкан, ограбван и гладен-това е пътя. Докато няма държава-няма и справедливост, а тя генетично е изтрита от съзнанието на съвременния човек за който всичко е пари!!!