Психиатър: Българските тийнейджъри "шампиони" в ЕС по употреба на амфетамини

Зависимите от стимуланти са много агресивни. Често се стига до психотични състояния, които наподобяват шизофрения, обясни д-р Иван Добринов
Ключови думи:
бургас, иван добринов, психиатър, раднево, зависимости, дрога, наркомани, амфетамини, тийнейджъри
12 Февруари 2014, Сряда, 17:21 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА Снимка АвторътГолям проблем у нас са дизайнерските дроги, употребяват ги най-често учениците, алармира д-р Добринов
Голям проблем сред българските тийнейджъри са дизайнерските дроги, заяви д-р Иван Добринов, психиатър, завеждащ Отделението за зависимости в Психиатричната болница в град Раднево. В Областната управа в Бургас се проведе среща, посветена на проблема с наркоманиите. Зависимостта е заболяване, което води след себе си много други усложнения и болести, които са чисто медицински, обясни специалистът.
„Има психологически и социални проблеми. Съществуват и духовни проблеми“, добави той. В България се прави детоксикация, човекът остава жив, пуска се навън и той отново започва да употребява дрога, каза Добринов. „Не знам да има друга държава с липсваща система. Страни като Румъния, Перу, Гърция са на светлинни години пред нас по отношение организацията на такава помощ”, добави специалистът.
Според изследване отпреди години в рамките на ЕС, където страната ни е била сериозно критикувана по отношение на липса на система за лечение на алкохолнозависими, както и за употребата на амфетамини от младежи.
„Ние сме на едно първите места в ЕС по употреба на амфетамини от тийнейджъри. Това е нов клас проблеми, с които нашата медицина не е подготвена да се справя”, каза той. „За разлика от опиатните наркомани, зависимите от стимуланти са много агресивни. Често се стига до психотични състояния, които наподобяват шизофрения“, обясни специалистът. Проблемът се е задълбочил дори и в селата в последните години, добави той.
„Голям проблем са и дизайнерските дроги, за които никой не знае какво точно съдържат, по състав наподобяват по химична структура амфетамини или марихуана. Те се употребяват най-вече от учениците, което е много опасно“, заяви д-р Добринов. Бургаски регион е рисков, но проблемът съществува навсякъде, подчерта той.
Д-р Иван Добринов участва в българо-германска инициатива, която преди години се е опитала да прокара система за лечение на зависими в България. Преди 30 години е имало такава система по чешки модел в Раднево, за лечение най-вече на алкохолици. „Опитваме се от години да съединим малкото останали звена и да доизградим липсващите, така че лечението на тази болест да става поетапно”, обясни д-р Добринов. Това означава да има отделно места за консултация и оценяване на състоянието, места за овладяване на неприятните симптоми след рязкото спиране на наркотика или алкохола и да има продължителна рехабилитация, която е психо-социална, което да специализира получените резултати. Следващият етап е ресоциализацията.
При липсата на контрол при метадоновите програми, наркоманите си го инжектират и комбинират с други наркотици и медикаменти, обясни специалистът. Според него, правилният начин е съвместната работа между държавата и неправителствените организации. „Такава система има в Германия, където 8 здравни каси финансират медицинските услуги и детокса. Три пенсионни фонда към социалното министерство финансират дългосрочна рехабилитация, а общините по проекти подпомагат ресоциализацията“, добави той. В България има само метадонови програми. Няма друга възможност освен скъпата частна рехабилитация, обясни д-р Добринов.
В категории:
Бургас










Това са истинските причини жените да привличат емоционално недостъпни мъже
30/03/2025, Неделя 22:00
0

Вече не купувам хляб, от 2 кг брашно правя 45 броя от тези памук питки
30/03/2025, Неделя 21:40
0

Макрон с призив към Нетаняху
30/03/2025, Неделя 21:24
3

Ужасна вест от Мианмар
30/03/2025, Неделя 21:23
0

Шокиращ финал
30/03/2025, Неделя 21:20
0



Най-злобните зодии
30/03/2025, Неделя 21:00
1

Малък самолет падна върху къща
30/03/2025, Неделя 20:39
0



Отиде си голямо име в киното
30/03/2025, Неделя 20:24
0