ОбС отложи закриването на радиоточката за догодина
Дилемата ефирно или кабелно радио да има Бургас разпали поредния бурен дебат в Общинския съвет на днешната сесия. Повод е предложението на администрацията общинското кабелно радио, известно от 70 години като "радиоточката", да бъде закрито от началото на януари, а шестте души, работещи там, да бъдат съкратени. Общината пък влага усилия в създаването на ефирно радио.
Бургаското кабелно радио има предавания един час сутрин, един час следобед, през другото време се излъчват предаванията на програма „Хоризонт”. Кабелното радио е с много редуцирана мрежа, тъй като през годините като е била махната въздушната, не е положена подземна, да може да стига до потребителите. Ние имаме два варианта – или да продължим да поддържаме кабелното радио или да разработим ефирна честота, като това, което ще бъде като програма на ефирното радио, ще върви и по кабела. Според разрешението, което ни дава СЕМ е, ако искаме да развиваме ефир - трябва да се откажем от програмата. Работим по идеята за ефирно радио, но няма как да запазим и кабелното. Новата структура на ефирното радио е съвсем различна от кабелното. Аз призовавам общинските съветници . Бургас ще има кабелно радио или ще вървим в посока – ефирно радио, което ще има възможност да слушат всички граждани в областта”, каза зам. кметът Йорданка Ананиева.
От опозицията от НФСБ обаче реагираха остро. Това е двоен стандарт. Или са ви заблудили, или не сте разбрали материята. Това кабелно радио се ползва основно в селата, където не е необходимо да се вкарват кабелите в земята. Ефирното радио не пречи на кабелното, то дори се ползва и за оповестяване на населението в случай на авария. Хората на село си го слушат, каза водачът на НФСБ Валентин Касабов. Съпратиецът му Ангел Божидаров пък се изрази образно като съпостави ефирното радио с радиоточката: „Това е все едно да имаш Клаудия Шифър за приятелка и да я рискуваш заради Искра Фидосова”.
Съветниците решиха да отложат разглеждането на въпроса за първата си сесия през следващата година.