Археолози и Община Бургас гуша за гуша колко струва чопленето на връх Шилото
Археологическите разкопки на най-високата точка на Бургас - връх Шилото, намиращ се над ж.к. „Меден рудник” приключиха безславно, но затова пък с бурен скандал между екипа, водил проучванията и общинската администрация. Причината за конфликта е, че археолозите не са успели да открият съществени находки, а за това трябва да бъдат платени 20 хиляди лева. Направен одит на извършената работа развихри сериозен спор. В изготвения доклад от шефа на „Вътрешен одит” към Община Бургас Димитър Димитров са описани конкретни нарушения, на които пък научният ръководител на екипа археолози – гл. ас. д-р Мартин Гюзелев от Регионалния исторически музей – Бургас отговаря с цели 15 страници, в които има колоритни твърдения. "Когато даваме парите на бургазлии за даден обект, искаме да видим резултатът какъв е, ако има керамика – нека да я покажат и да стане ясно колко струва работата по нея", каза зам. кметът на Община Бургас Йорданка Ананиева. От своя страна пък Мартин Гюзелев твърди, че Общината е имала твърде големи очаквания за намирането на злато и сребро там, което обаче нямало как да стане, тъй като ценностите били изнесени от иманяри.
Разкопките на Шилото започнаха през юни месец тази година с очакванията да бъдат открити сериозни находки от древно светилище, съществувало там. През 60-те години на миналия век обектът е значително разрушен от военните, които изграждат ракетна площадка, склад за горива и смазочни материали, укрития. За около тридесет години те променят до голяма степен формата на хълма, като заравняват билото му. В началото на 90-те Шилото е демилитаризирано, но досега там не е провеждана теренна работа от специалисти. През това време по твърдението на археолозите обаче със замах са действали иманяри.
„Там е имало обект, който заради безхаберието на редица институции в нашата държава, е съсипан. Той може да се социализира и да влезе в културната програма на Общината. От парите, ако трябва дори ще се откажем. От Общината се правят на археолози, това е целият проблем. Виновна е така наречената медийна археология, която тръгна от Божидар Димитров и Николай Овчаров. Хора, които зомбираха обществото и го накараха да вярва във вампири и таласъми. Това е страшен проблем, с който ние в бъдеще ще имаме много големи ядове. Само че това никой не го интересува. Към нас имаше очаквания там да намерим злата, сребра и какво ли още не. Не можахме да ги намерим. Оказа се, че е смъкната цялата земна маса, която съществува и сега чоплим само по баира и все пак намираме още находки. Аз вече с единия крак съм извън този цирк тук”, каза Мартин Гюзелев.
От Общината обаче държат да видят реално свършената работа. „Като инвеститор Община Бургас има право да наблюдава обекта, как върви работата и какви са резултатите. Затова ние изискахме доклад от научния ръководител, който беше страничка – страничка и половина, което виждам за първи път. Докладът обикновено е в много по-голям обхват. Другото, което ми направи впечатление е, че са сключвани граждански договори с човек, който да обработва например керамиката. Никъде обаче не видях отчет какво е свършил този човек, а не бяха малко средствата, които трябваше да бъдат платени по този граждански договор”, каза зам. кметът Ананиева.
Тя е категорчина, че администрацията е имала желание обектът да бъде проучен, Бургас да развива археологичните проекти. „Но трябва да има някакъв резултат, който да ни бъде показан. Това очаквах от екипа. Обемът на обекта на Шилото е много по-малък в сравнение с Аква Калиде, а е на същата стойнност. Аз знам за тези пари за какви находки и на каква дълбочина се стигна на Аква Калиде. Отделно по молба на ръководителя ние предоставихме работна ръка за разкопките на Шилото, което означава, че те не са плащали. Затворници вършиха грубата работа, за да не се занимават археолозите. Мен ме интересува, когато даваме от средствата, които са на бургаските граждани, да има точна ясна информация – кой какво е свършил”, заяви Ананиева.
В крайна сметка заключението на археолозите е, че няма смисъл да продължават разкопките и там Общината трябва да направи градинки и пейки. Зам. кметът Ананиева каза, администрацията има идеи как все пак там районът да бъде облагороден.
За следващата година са заделени средства, за да продължи със сигурност работата по Аква Калиде на Минералните бани и по римското селище, останки от които се разкриха преди две години при морската буря в бургаския квартал Сарафово.
Бедния, не беше разбрал нищо. Какво ли е разбрала другарката Ананиева?
Особено да се обърне внимание на измерването на обемни модули в квадратни метри, което не е случайно а за да се съчини невярна формула за изчисление на размера на свършената работа, което е опит за измама.