Диана Йорданова: ДПС и БСП въведоха нов прикрит данък като жест към „Атака”
Депутатите приеха въвеждането на такса от 20% за производителите на ток от слънчева и вятърна енергия днес. Въвеждането на таксата е заложена в параграф от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2014 г., с който се правят промени в Закона за енергията от възобновяеми източници.
В гласуването участваха 182 народни представители, от които 116 – „за”, 38 – „против”, а 28 се въздържаха. Гласувалите против и „въздържал се” бяха от групата на ГЕРБ.
Бургаският депутат от ГЕРБ Диана Йорданова се възпротиви със сериозни аргументи срещу приетия налог, предложен от групата на „Атака” и одобрен с гласовете на БСП и ДПС. Тя каза, че това решение е популистко, дискриминационно и е жест на управляващите към „Атака”.
„Спорен е изобщо начинът, по който беше внесено предложението за таксата. Би било редно да е от Министерски съвет и да е оформено като отделен законопроект. При първоначалното гледане не беше ясно какъв ще е чисто финансовия ефект от него. Впоследствие се оказа, че са направени някакви сметки и предполагаемите приходи са около 150 млн. В тази такса попадат производителите на зелена енергия от вятърните перки и слънчевите панели, но това е дискриминационно условие спрямо тях. Ние не сме против такова облагане, но сме против начина, по който се прави - без никаква обосновка, без съгласувателни процедури, без вземане на мнението на засегнатите страни. Това всъщност не е такса, а си е данък, но управляващите явно ги е страх да обявят, че го въвеждат по този начин”, каза тя. Йорданова разясни, че такса означава, че се събират пари за нещо, което някой предоставя като услуга и насреща трябва да има обосновка, финансов анализ за нея. „Тази такса трябва да се събира от ДКВР, но това не е държавен орган, който предоставя услуга, а е регулаторен. По този начин предложението означава две неща – БСП и ДПС подават ръка на Атака, които си правят някаква чисто популистка политика. ДПС и БСП са пределно наясно, че това ще падне в съда при обжалване.”, смята Йорданова.
Още днес стана ясно, че засегнати страни са започнали консултации за оспорване в Страсбург заради начина, по който е прието.