Студентите от цяла Европа: Напълно подкрепяме протеста на българските си колеги
„Българските студенти се включиха в масовите граждански демонстрации на 23 октомври и в момента са главните борци против корупцията в страната. Протестите започнаха в средата на месец юни, след като правителството на Пламен Орешарски назначи скандалния Делян Пеевски за председател на ДАНС. Оттогава протестите само се увеличават и разрастват в цялата страна“, пише в декларацията от името на младите хора от цяла Европа.
В нея се напомня, че наскоро социологическо проучване показа, че българските студенти са подкрепяни от 60% от обществото, а също така стотици професори подписаха петиция, с която застават зад исканията им. Te изразяват волята на цялата българска общественост правителството да изчисти корупцията на всички нива, да започне да чува гражданите и да отговори на исканията им.
„Корумпираното правителство засяга всички членове на обществото, включително и студентите. Да се отървем от корупцията е начинът да си осигурим просперираща икономика и здрава демокрация. Студентите и младите специалисти са най-засегнати от изтичането на мозъци. Корупцията не им позволява да се развиват при стабилни икономика и правителство, които да им осигурят задоволителни шансове за заетост, както и възможност да участват във вземането на решения като активни граждани. Напълно подкрепяме каузата на българските студенти да се борят срещу корупцията в държавната администрация“, заяви Габриела Берган, специалист по правата на човека и солидарността към Европейския студентски съюз.
„В миналото студентите доказаха, че са движещата сила на промяната и точно такава е ролята на българските студенти в момента. Младите са ключови участници в гражданското общество и като такива имат право да се изразяват свободно по всички проблеми. Те не представляват единствено своите интереси и не са ограничени да се произнасят само по академични въпроси“, добави Берган.
Това основно право в Хартата за студентските права на Европейския студентски съвет изглежда, че е било подкопано, тъй като българският министър-председател обясни, че „очаквал протестните искания на студентите да бъдат различни, тъй като образованието в България не е на отлично ниво, а исканията на студентите са единствено политически“.
„В действителност, това твърдение не разглежда студентите като пълноправни граждани, които могат да имат мнение за всичко, което би могло да се отрази върху тях в университета или на правата им на граждани. Ето защо Европейският студентски съюз напомня на българското правителство, че твърдо стои зад „правото на всички студенти свободно да изразяват себе си и това не трябва да се ограничава единствено до академичните дела“, както е установено в чл. 14 от Хартата за правата на студентите“, пише в позицията на младите хора в Европа.
Европейските студенти също така изразяват съжаление, че протестиращите се превърнаха в мишени за полицаите, които хвърляха камъни по тях. Европейският студентски съюз вярва, че основно право на студентите и всички граждани е да протестират и че не трябва да се чувстват застрашени заради този акт. Европейският студентски съюз подкрепя българските студенти и Националното представителство на студентските съвети в протестите срещу корупцията и гражданската роля, която изпълняват в тях. Европейският студентски съюз призовава българското правителство да гарантира правото на гражданите да протестират без насилие. В допълнение, Европейският студентски съюз призовава всички страни да се съберат и да обсъдят възможно разрешение на конфликта.