Районен съд-Бургас постави под въпрос вземания за 40 млн.лв. на „С.Г.Груп“
Не може с дубликати от фактури, без подписи, да докажеш вземането, отчита магистратът от първоинстанционното съдилище Асен Радев
Изключително интересно решение на Районен съд-Бургас по отношение на иск на колекторската „С.Г.Груп“ е на път да въведе интересна съдебна практика по отношение на събирането на просрочени дългове от абонатите. Конкретният случай касае задълженение на бургазлийка с иницали С.Т.Ч. към „Глобул“. Претендираната сума е 375 лв., от които 85 лв.разговори, 119 лв. неустойка и 169 лв. деловодни разходи. Бургазлийката прилага по делото касова бележка, с която твърди, че е платила задълженията си към „Глобул“. Бонът обаче не е разглеждан като доказателство.
Първоинстанционният съд констатира, че изобщо не е доказано, че ищецът има правно основание, за да търси споменатата сума. Депозираните от адвоката на „С.Г. Груп“ документи – фактура от 18 май 2010 г., неустойка по предсрочното прекратяване на договора и документа за извършена цесия страдат от куп пороци и не могат да се приемат за доказателства, отчита съдия Асен Радев.
„Според разпределената в настоящото производство доказателствена тежест, ищцовата страна следваше да установи освен наличието на облигационно правоотношение с ответника, също и всички негови елементи, в конкретния случай – страни, количеството потребление и единична цена на доставените мобилни услуги, респективно техния вид, месечен абонамент. Липсват доказателства за договорената единична цена на мобилни услуги, липсват и доказателства, годни да установят предоставянето им в претендираните количества. Представените и вероятно изходящи от ишцовата страна фактури, неподписани от ответницата, не биха могли да установят дали действително е извършена доставка на посочената в тях услуга на претендираната стойност. Не е установена (вкл. и посредством заключения на вещи лица) методиката, по която е извършвано начисляване и остойностяване на предоставените и ползвани услуги, няма и данни за наличие на договорни абонаменти и за тяхната месечна стойност. И не само – освен, че не се установява наличие на вземане в полза на „Космо България Мобайл” ЕАД към ответницата и дори да беше установено обратното, липсват доказателства, че точно то е било предмет на договора за цесия между „Космо България Мобайл” ЕАД и „С.Г.Груп” ООД, т.е. цесионерът – ищец да е носител на това право в материалноправен аспект“, пише в мотивите си Районен съд-Бургас. И настоява за представяне на договора за цесия между „С.Г.Груп“ и „Космо България Мобайл“.
От документите по делото става ясно, че с договор от 13 януари 2013 г.фирмата, държаща бранда „Глобул“ прехвърля с договор за цесия вземания на стойност 39,125 млн.лв.