Премиерът Орешарски призна за 10 % съкращение на държавната администрация
В проектобюджета до този момент сме съкратили разходите за текуща издръжка с приблизително 10%, за да останат средства за други политики. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски след среща с областния управител и с кметовете от област Разград, съобщиха от правителствената информационна служба.
В отговор на въпрос на медиите за съкращения в администрацията, премиерът каза, че този въпрос предстои да се обсъжда в хода на бюджетната процедура.
Преди ден стана ясно, че финансовият министър Петър Чобанов е разпратил писмо до министерствата и останалите първостепенни разпоредители с бюджетни средства, с което нарежда ръководствата на ведомствата да подготвят и представят разчети за съкращения на щатния персонал с 10% от 1 януари следващата година.
По-рано в събота вицепремиерът Даниела Бобева заяви, че може да се наложат съкращения в държавната администрация, но това няма да засегне най-важната й функция – контролната.
Бобева заяви, че при условията на едни по-свити рамки на бюджета ще се наложат съкращения в държавната администрация. ”През последните години се забелязва едно нарояване на агенции. Имаме едно увеличение на администрацията, така че ще трябват съкращения", коментира тя пред Дарик радио.
”Къде, как и доколко ще има съкращения, това е въпрос на дебат вътре в Министерския съвет. Едва ли има български гражданин, който счита, че не трябва да се намалява администрацията. Не виждам защо трябва да се сърдим за това, че ние искаме да намаляваме администрацията. Това е взаимообвързан процес. От една страна ние намаляваме административната тежест, опитваме се да ограничим режими, каквито не са необходими - да намалим такси или да премахнем там, където не са необходими, това е свързано с административна реформа. Всяко едно правителство прави програма за административна реформа. Когато стигнем до съкращенията и отказ от ненужни структури, тогава става трудно", посочи тя.
Според Бобева ограниченията в бюджета няма да бъдат залог на ограничаване на най-важната функция на администрацията - контролната: „Важното е да се гарантира, че държавата ще изпълни контролните си функции", заяви тя.
По думите й България като цяло има достатъчно голям капацитет за икономически растеж, благодарение на природните дадености и ресурси, изключително стабилната финансова рамка, ниската данъчна тежест, но това, което създава проблем, са административните тежести, бюрокрацията, регионалните диспропорции, монополите.
Бобева коментира още, че вотът на недоверие се превръща в техника за бавене на работата на парламента и правителството, заяви в събота вицепремиерът Даниела Бобева.
”Тези обсъждания ангажират голяма част от времето на Народното събрание, което прави невъзможно важните закони да бъдат приети бързо. Въпреки че това е нормална практика, и то добра практика, да се искат вотове тогава, когато има сериозни причини, в случая това се превръща в една техника за бавене на работата на депутатите и кабинета", коментира Бобева.