Фенове на "Черноморец": местната власт е майка за "Нефтохимик", а мащеха за "сините акули"
Стадионът се руши, а липсата на пари кара треньорите да цепят дърва, за да стоплят младите футболисти, пише в писмото
Отворено писмо до кмета Димитър Николов и общинските съветници разпространи днес Обединеният клуб на привържениците на "Черноморец Бургас". Те негодуват, че стадионът на футболния отбор е пред разруха и че местната власт показва двоен стандарт при подкрепата на футболните клубове, като дава пари само за "Нефтохимик". Така само за година и половина десет от най-добрите деца от школата на "Черноморец" - голяма част национални състезатели, избрали да се преместят в други градове - Пловдив, София, Разград, Ловеч. Ето и цялото писмо на феновете:
Наболелият повод да излезем с това отворено писмо е трагичното състояние на стадион "Черноморец" в момента и двойния стандарт, прилаган от управляващите Бургас, при подкрепата на футболните клубове в града. Вече доста години Домът на акулите - стадион Черноморец, тъне в разруха, а прекрасната някога спортна база прилича на джунгла в центъра на Бургас. И това продължава толкова време, а никой необръща внимание. Между другото феновете на "Нефтохимик" така й не разбраха, че стадион "Черноморец" се намира в кв."Акациите" – една от най-старите територии на Бургас, а не в любимия им квартал "Комлука", нито някъде по лозята, около Стария Бургас.
"Фенове" на зеления отбор с освирепели лица нападаха бургазлии и късаха фланелки с надписи "Аз съм бургазлия" /явно те не са/. "Бургас в кръвта, Черноморец в сърцето" /явно кръвта им ги тегли не към морето, а към полето или гората/, "Роден да бъда син" /сякаш розовият или зеленият цвят са по-подходящ за морски град/. В един момент ние се чудим дали бездействието на Общината е умишлено или пък се дължи на недалновидност и незаинтересованост. Възможно ли е град, претендиращ за Европейска столица на културата през 2019-а година и домакин на Европейско първенство по футбол за юноши през 2015-а година да си позволи подобно небрежно отношение!?
Някогашният стадион за пример, който събираше десетки хиляди в най-интересните мачове в града и региона, сега е тъжна картинка. Сред тези руини са принудени да се подготвят и да растат младите футболни надежди на града ни. Момчетата трябва да се учат на любимата си игра на място, където няма нито осветление, нито каквото и да било електричество, нито пък вода или отопление. През цялата година тези деца, млади бургазлии, си тръгват от стадиона без да се изкъпят след тренировка, и дори няма какда си измият лицата и ръцете.
По-екстремно става през зимата, когато няма й отопление. Стигна се до там миналата зима, треньорите да цепят дърва с брадви и тесли зад съблекалнята, за да могат момчета в тийнейджърска възраст да не измръзнат, докато се преобличат по спортен екип. Единственият светъл лъч беше работата на шефа на школата Алекси Желязков, няколко по-ангажирани родители и ентусиасти, които абсолютно безвъзмездно възстановиха част два от терените и сега те са в много добро състояние.
Вероятно има много оправдания, за други отговорни фактори за това състояние. Чували сме много оправдания и обещания от кмета на града, но нищо от обещаното не бе претворено в дела. Да дадеш мъжката си дума и после да я спазиш е висша форма на честност и мъжество. Въпросът в случая е един – защо трябва да страдат децата на Бургас?Нали това са нашите и вашите деца! Заслужават ли те да тренират при тези унизителниусловия? За никого не е тайна, че в Бургас винаги са се раждали футболни таланти и сега не е по-различно. Тъжният факт обаче е, че само за година и половина 10 от най-добрите деца от школата на Черноморец- голяма част национални състезатели, избраха да се преместят в други градове- Пловдив, София, Разград, Ловеч. Наши собствени проучвания показаха, че за тези елементарни неща не са нужни кой знае какви финанси. Тези средства не би трябвало да са проблем за"Най-добрия град за живеене", при положение, че през Общината преминаха стотици милиони.
Всичко това се случва, или по-точно не се случва в момент, когато за другия клуб в града важат други принципи на работа - пълна финансова помощ и подкрепа от Общината за ползване на базата в Долно Езерово. За нас това е двоен стандарт, откъдето и да го погледнеш. Вероятно някой се страхува, че клубът си има собственик, който може да търси дивиденти. Най-големият дивидент обаче е бъдещето на нашите деца, на бургаския футбол и на имиджа на нашия град. От този дивидент ще се ползва целият 200-хиляден Бургас. Бездействието на имащите властта да решат проблема е равносилно на подмяната на изконно синьо-белия флаг на Бургас. Е, то май натам се върви…
Бургазлиите няма да допуснем това!...
С поздрав
За Обединен клуб на привържениците на Черноморец Бургас – Сините акули
Председател: арх. Събин Попов