Пламна незаконният къмпинг на Иракли, изгоряха 150 дка (СНИМКИ)
В защитената местност изгоряха бадемови насаждения и нискостеблена растителност
150 декара бадемови насаждения и нискостеблена растителност горяха в местността Иракли, съобщиха от Национална асоциация „Българско Черноморие”. Около 11.00 часа асоциацията е била информирана, че част от гората в местността Иракли гори. От огъня са изпепелени близо 150 декара с бадемови насаждения и нискостеблена растителност. Пожарът е бил много бързо локализиран, благодарение на местния арендатор, местни хора, противопожарна служба и полиция. Земеделския арендатор е реагирал бързо на ситуацията, влязъл е с трактор и е изорал бразда, която да локализира огнището. Спешно са евакуирани на палаткуващите от подпалените масиви, като първи от огнения капан са измъкнати жените и децата.
„Опасността да загинат хора е била огромна, както и рискът да бъде опожарена цялата гора в землищата на селата Емона и Баня. Огънят е пламнал в епицентъра на огромния незаконен къмпинг, който се простира върху частни и държавни имоти абсолютно нелегално години наред. Още в началото на сезона Асоциацията изпрати сигнал до МОСВ, че в района на Иракли има незаконно къмпингуващи, които палят огньове и ежедневно създават рискове от пожари. Реакцията бе светкавична и екоминистерството разпореди проверка чрез РИОСВ – Бургас за по-малко от 24 часа. Тя установи, че действително има диво къмпингуващи в защитената местност и в частни имоти. Наложен бе акт за административно нарушение. Инспекторите обаче „не успяха” да установят наличие на следи от огньове. Странен и необясним е факта, че в района на диво къмпингуващите, преди и по време на пожара за продължителен период е бил забелязан автомобил на НПО „Зелени Балкани”, посочват от Национална асоциация „Българско Черноморие”.
"До кога община Несебър ще търпи диво къмпингуващи? МОСВ ще предприеме ли разследване за това как служителите на РИОСВ – Бургас не са забелязали наличие на следи от огньове в района на диво къмпингуващите? Не е ли време вече обществото да си зададе въпроса с какви методи си служи „зелената мафия” за източване на евросредства? Възможно ли е пожара да е умишлен с цел афиширане на необходимост от завземане на нови територии, които да оправдават реализирането на кухи екопроекти", питат от Национална асоциация „Българско Черноморие”.
Цитат: “Тъй като ЗМ “Иракли” попада изцяло в държавен горски фонд, съгласно разпоредбите на закона за защитените територии защитената местност се охранява от служители на Държавното ловно стопанство “Несебър”, към Районна дирекция по горите – Бургас.”
По същия начин можеше да напишете как според еко-защитници е възможно от Национална асоциация „Българско Черноморие” са предизвикали пожара за да покажат, че "дивите къмпингари" са наистина опасни.
Не вземам ничия страна, но ако това не е поръчкова статия, то тя е изключително некадърно написана. Дайте конкретни факти от полиция, пожарна, питайте и "къмпингарите". Така с 20 реда насаждате много съмнителна позиция.