BG-туризъм: Спешно РИОСВ-Бургас спира лодките по Ропотамо и затваря кръчмата на кея
Добринка Стоилова решила едностранно да прекрати 5-годишния договор с наемателя и му пратила онзи ден писмо – да си тръгва незабавно
Новоназначената екодиректорка на РИОСВ-Бургас Добринка Стоилова е решила едностранно да прекрати договора за туристическата дейност в резерват Ропотамо, подписан от нейния предшественик Бойчо Георгиев на 24 октомври 2012 г. за срок от 5 години с „Венис Марина“ЕООД.
В седмодневен срок, който тече от 12 август трябва да се извадят лодките за разходка, които потеглят от кея под моста в посока устието на реката, както и да се опразни ресторантът. Най-атрактивното място за туристите в района на Приморско в следващите няколко дни ще стане арена на огромен бизнес скандал, за който Стоилова очевидно не си дава сметка.
Засега е неясно какви са подбудите за спешните рестриктивни мерки срещу фирмата в разгара на сезона. Уведомлението е подготвено веднага, след като Стоилова е седнала на директорския стол на 6 август. Трудовият й договор с 6 месеца изпитателен срок е подписан от министър Искра Михайлова на 5 август.
„За 6 месеца, откакто спечелихме конкурса за тази дейност, сме направили разходи за над 250 хиляди лева, за да облагородим района и да го превърнем в цивилизовано място за туризъм, чувстваме се измамени, защото стриктно изпълняваме договора“, заяви управителят на „Венис Марина“ЕООД Здравко Казаков. В момента там се движат 5 лодки за разходка и са назначени 11 души на работа.
„Въпреки, че след спечелването на конкурса бяхме осигурили наши нови плавателни съдове, искахме да бъдем коректни към бившия наемател г-н Тодор Ташев и закупихме неговите лодки, ремонтирахме ги в база на паркинг в Приморско, аз си знам колко сложен е транспортът до там и обратно за спускането им на вода“, каза Казаков.
В депешата Стоилова е написала, че съзнателно са допуснати системни нарушения на разпоредбите на Закона за защитените територии, тъй като е била разкрита строителна площадка без снабдяване с нормативноустановените документи и разрешения, след което върху тази площадка са извършени и незаконни строителни работи. Вероятно екошефката има предвид извършения тази пролет основен ремонт на дървената конструкция на грил-ресторанта, около който се вдигна медиен шум, че се замърсява природата от излят в основите бетон, както и от поправката на лодките при самия кей. След проверка по сигнала на еколозите, който вдигна на крак медиите, се оказа, че нещата не стоят така и за това в момента се водят две съдебни дела.
„Никакво едномесечно предизвестие, г-жа Стоилова иска от мен веднага да освободим терена. Не зная дали тя някога е стъпвала тук, за да види колко труд сме хвърлили да разчистим клоаката в този район – от старите изгнили бараки, които бяха пълни с всевъзможни боклуци и от занемарената околна среда, спазваме стриктно хигиената и нормите, но непрекъснато ни се пречи да работим нормално. Предупреждавам, че от това, което ще се случи, ще пострада не просто нашият бизнес, а и туризма на България“, добави Казаков.
Почти всички туроператорски фирми от Слънчев бряг, Варна и Златни пясъци са с включен пакет за посещение на устието на Ропотамо до края на този сезон, което означава стотици хиляди левове неустойки. Дотук оборотът е 300 хиляди лева. „Чинар холидейз“ и ТУИ-България, според Казаков, били със сключени договори и за догодина – за двойно повече туристи.
„Возим безплатно пенсионери, инвалиди и малолетни в неравностойно положение, за 17 и 20 август с наш транспорт тук трябваше да доведем деца от няколко социални домове. Всички австрийски пенсионери в началото на сезона минаха оттук и останаха възхитени от предлаганата услуга, догодина ще дойдат пак, не зная кой е толкова заинтересован от скандала в разгара на лятото“, заключи Казаков.
Провокациите срещу присъствието на фирмата тук излизали извън нормалната човешка логика. Неизвестен зложелател изхвърли от моста, по който минава главния път Бургас-Царево мъртви риби чернокоп и таранка, за да бъдат обвинени наемателите, че са изтровили реката. Бяха вдигнати на крак РИОСВ, Басейнова дирекция, експерти от БАН и се установи, че става дума за злепоставяне и екопроблем няма, но престъпниците не бяха разкрити.
В началото на юли служителка от персонала на фирмата, която се грижела за хигиената, е била издебната сама и заплашвана със саморазправа в ранните часове на деня от трима мъже, които тя разпознала и е посочила на дежурните полицаи в РУП-Приморско. Наказани няма.
До днес смятахме, че за краткото пребиваване на високия пост, (защото няма здрава логика подобно недоразумение да не бъде прекратено веднага) Добринка Стоилова ще остане в историята на българската екология единствено с екшъна да погне двама нещастници в Слънчев бряг, защото отглеждали три етиопски маймунки. Като хедлайн на официалния сайт на РИОСВ-Бургас на 8 август бе качена напоителна преписка затова как е съставила актове, защото ползвали приматите за атракция.
Май си много прав . Има нещо гнило в този Тодор Ташев ......
мога само да кажа, че сте срам за България г-жо!!! Срам сте и заради
такива като вас младите бягат към летището! Първо сте неграмотна,
второ, учите младите как да плюят хората във вашите смешни
Поздрави на всички и се замислете малко!!
Точно хората, които са били на експертна длъжност и имат поглед отвътре, могата да оправят хаоса в която и да е служба. Точно такива хора трябва да назначават навсякъде, а не сульо и пульо на по 25 години да заемат постове без да знаят за какво иде реч!
Трудовият договор и автобиографията й са съмнителни
Стоилова, прикривала корупционни схеми за източване на такси за опаковки
Бившата служителка на РИОСВ-Бургас Добрина Стоилова е назначена на поста директор в еконспекцията без конкурс и със съмнителен трудов договор. В документа е посочено, че към 5 август 2013 г. Стоилова няма нито един ден трудов стаж, което буди сериозно съмнение, че същата е подписала договор без да е представила трудова книжка в МОСВ, което е в абсолютно нарушение на Закона. Зад тази далавера не е изключено към момента Стоилова да заема едновременно две длъжности-като едновременно да работи в РИОСВ-Бургас и на друго място. В трудовия й договор е посочено още, че изпитателният срок е шест месеца и свършва на 5 февруари 2014 г. След тази дата, ако няма нов конкурс договорът й на практика става безсрочен. През 2006 г. Стоилова е била назначена като експерт в РИОСВ-Бургас от скандалния тогавашен директор доц. Симеон Симеонов. В инспекцията е работила до 2010-та г., а не както тя твърди в медиите до 2009-та. През този период Стоилова не е заемала ръководна дължност в РИОСВ, занимавала се е основно с управлението на отпадъците от опаковки. През 2010 г. неочаквано напуска екоинспекцията заради разпоредена от МОСВ проверка на проверявани от нея фирми. Стоилова си тръгва от РИОСВ доброволно, като по този начин избягва дисциплинарно уволнение за извършени злоупотреби. Докато е работила в инспекцията, Стоилова е прикривала нарушения на проверяваната от нея фирма "Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД и на Организацията по оползотворяване на отпадъци от опаковки “Реко Пак” АД. Установено е ,че през 2008 и 2009 г., Стоилова е извършвала фиктивни проверки на горепосочените фирми. Според публикуваната на страницата на МОСВ Заповед № РД – 438/ 05.05.2010 г. на Министъра на околната среда и водите, /която е потвърдена от ВАС при обжалване/ “Реко Пак” АД и “Импакт Корпорейшън” АД трябва да заплатят продуктови такси за 2009 г., защото не са постигнали целите поставени им в Закона за управление на отпадъците. Двете организации обаче се жалят, че въз основа на договори са предоставили на фирма "Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД да извършва обработка на отпадъци от опаковки.
"Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД и “Реко Пак” АД, работят на общ терен в близост до село Извор, общ. Созопол. Оказва се, че при нито една от проверките Стоилова не е констатирала липсата на задължителната Инсталация за обработка на пластмасови отпадъци. Наличието на такава инсталация е изрично условие в издаденото разрешително на "Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД. В последствие излиза наяве, че такава инсталация никога не е имало на площадката на тази фирма, следователно отчетените обработени количества са фиктивни. Нарушението на Стоилова лъсва през 2010 г., след като МОСВ я изпраща за пореден път на проверка в село Извор, с изрични указания да опише точно наличието на такава инсталация за обработка на отпадъци. Едва тогава участващата в корупционна схема Добрина Стоилова разобличена от новото ръководство на МОСВ в присъствието на свои колеги отбелязва, че такава инсталация няма и никога не е имало. Още през 2008 г. доц. Симеон Симеонов тогавашен директор на РИОСВ е издал разрешение на "Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД да обработва пластмасови отпадъци без наличието на инсталация, а Стоилова е извършвала фиктивните през тези години проверки. Видно от обясненията, поискани и от новия директор на РИОСВ след разкриването на далаверата, Добрина Стоилова две години е проверявала всичко друго на площадката, но не и наличието на инсталация за обработка на пластмасови отпадъци, което е нейно задължение съгласно Закона за управление на отпадъците. След като са и поискани писмени обяснения за осъществените от нея фиктивни проверки, чрез които е прикривала източването на огромни средства от такси за опаковки, Добрина Стоилова напуска инспекцията за да избегне дисциплинарно уволнение. Веднага след това започва работа като консултант във фирмата на бившия си вече директор доц. Симеон Симеонов, като консултира и фирми работещи с отпадъци с които сключва граждански договори за консултации.
Остава отворен въпросът: Кои фирми ще прикрива и покровителства РИОСВ-Бургас, след като за Директор без конкурс със съмнителен трудов договор и съмнителна автобиография е поставена Добрина Стоилова, за която има сериозни доказателства за злоупотреби и участие в корупционни схеми? Може би е там за да прикрие вършеното от нея и бившия директор на РИОСВ-Бургас доц. Симеон Симеонов, докато двамата са работили в екоинспекцията или ще продължава да върши закононарушения, но вече като директор. Очакваме компетентните органи да се самосезират и да извършат проверка относно законосъобразността на трудовия договор на Добрина Стоилова и изнесените факти за извършените от нея нарушения при изпълнение на служебните задължения в периода 2006г./2010 г. Настояваме Министъра на околната среда и водите да отстрани незабавно Добрина Стоилова от поста директор на РИОСВ-Бургас и по този начин да запази доброто име на МОСВ, тъй като в обръщение до медии корумпираната Добрина Стоилова твърди, че е кандидатура лично на министъра.
Трудовият договор и автобиографията й са съмнителни
Стоилова, прикривала корупционни схеми за източване на такси за опаковки
Бившата служителка на РИОСВ-Бургас Добрина Стоилова е назначена на поста директор в еконспекцията без конкурс и със съмнителен трудов договор. В документа е посочено, че към 5 август 2013 г. Стоилова няма нито един ден трудов стаж, което буди сериозно съмнение, че същата е подписала договор без да е представила трудова книжка в МОСВ, което е в абсолютно нарушение на Закона. Зад тази далавера не е изключено към момента Стоилова да заема едновременно две длъжности-като едновременно да работи в РИОСВ-Бургас и на друго място. В трудовия й договор е посочено още, че изпитателният срок е шест месеца и свършва на 5 февруари 2014 г. След тази дата, ако няма нов конкурс договорът й на практика става безсрочен. През 2006 г. Стоилова е била назначена като експерт в РИОСВ-Бургас от скандалния тогавашен директор доц. Симеон Симеонов. В инспекцията е работила до 2010-та г., а не както тя твърди в медиите до 2009-та. През този период Стоилова не е заемала ръководна дължност в РИОСВ, занимавала се е основно с управлението на отпадъците от опаковки. През 2010 г. неочаквано напуска екоинспекцията заради разпоредена от МОСВ проверка на проверявани от нея фирми. Стоилова си тръгва от РИОСВ доброволно, като по този начин избягва дисциплинарно уволнение за извършени злоупотреби. Докато е работила в инспекцията, Стоилова е прикривала нарушения на проверяваната от нея фирма "Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД и на Организацията по оползотворяване на отпадъци от опаковки “Реко Пак” АД. Установено е ,че през 2008 и 2009 г., Стоилова е извършвала фиктивни проверки на горепосочените фирми. Според публикуваната на страницата на МОСВ Заповед № РД – 438/ 05.05.2010 г. на Министъра на околната среда и водите, /която е потвърдена от ВАС при обжалване/ “Реко Пак” АД и “Импакт Корпорейшън” АД трябва да заплатят продуктови такси за 2009 г., защото не са постигнали целите поставени им в Закона за управление на отпадъците. Двете организации обаче се жалят, че въз основа на договори са предоставили на фирма "Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД да извършва обработка на отпадъци от опаковки.
"Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД и “Реко Пак” АД, работят на общ терен в близост до село Извор, общ. Созопол. Оказва се, че при нито една от проверките Стоилова не е констатирала липсата на задължителната Инсталация за обработка на пластмасови отпадъци. Наличието на такава инсталация е изрично условие в издаденото разрешително на "Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД. В последствие излиза наяве, че такава инсталация никога не е имало на площадката на тази фирма, следователно отчетените обработени количества са фиктивни. Нарушението на Стоилова лъсва през 2010 г., след като МОСВ я изпраща за пореден път на проверка в село Извор, с изрични указания да опише точно наличието на такава инсталация за обработка на отпадъци. Едва тогава участващата в корупционна схема Добрина Стоилова разобличена от новото ръководство на МОСВ в присъствието на свои колеги отбелязва, че такава инсталация няма и никога не е имало. Още през 2008 г. доц. Симеон Симеонов тогавашен директор на РИОСВ е издал разрешение на "Ел Ди Си Интернешънъл" ЕООД да обработва пластмасови отпадъци без наличието на инсталация, а Стоилова е извършвала фиктивните през тези години проверки. Видно от обясненията, поискани и от новия директор на РИОСВ след разкриването на далаверата, Добрина Стоилова две години е проверявала всичко друго на площадката, но не и наличието на инсталация за обработка на пластмасови отпадъци, което е нейно задължение съгласно Закона за управление на отпадъците. След като са и поискани писмени обяснения за осъществените от нея фиктивни проверки, чрез които е прикривала източването на огромни средства от такси за опаковки, Добрина Стоилова напуска инспекцията за да избегне дисциплинарно уволнение. Веднага след това започва работа като консултант във фирмата на бившия си вече директор доц. Симеон Симеонов, като консултира и фирми работещи с отпадъци с които сключва граждански договори за консултации.
Остава отворен въпросът: Кои фирми ще прикрива и покровителства РИОСВ-Бургас, след като за Директор без конкурс със съмнителен трудов договор и съмнителна автобиография е поставена Добрина Стоилова, за която има сериозни доказателства за злоупотреби и участие в корупционни схеми? Може би е там за да прикрие вършеното от нея и бившия директор на РИОСВ-Бургас доц. Симеон Симеонов, докато двамата са работили в екоинспекцията или ще продължава да върши закононарушения, но вече като директор. Очакваме компетентните органи да се самосезират и да извършат проверка относно законосъобразността на трудовия договор на Добрина Стоилова и изнесените факти за извършените от нея нарушения при изпълнение на служебните задължения в периода 2006г./2010 г. Настояваме Министъра на околната среда и водите да отстрани незабавно Добрина Стоилова от поста директор на РИОСВ-Бургас и по този начин да запази доброто име на МОСВ, тъй като в обръщение до медии корумпираната Добрина Стоилова твърди, че е кандидатура лично на министъра.
19... Само Касабова духа на мошеници и на Герб
№ 1182/03.06.2013 година, гр. Бургас,
Административен съд – Бургас, в съдебно заседание на двадесет и осми май, две хиляди и тринадесета година, в състав:
Съдия: Веселин Енчев
при секретар Г.Д., разгледа адм.д. № 1076/2013 година.
Производството е по реда на чл. 215 от Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Образувано е по жалба от “Венис марина” ЕООД – Несебър с ЕИК *** против заповед № 265/05.04.2013 година на кмета на община Приморско.
С оспорения акт, на основание чл.57а ал.1 от ЗУТ, е заповядано премахването на преместваем обект, разположен от жалбоподателя без съответно разрешение върху територията на ПИ с идентификатор № 58356.67.39 по КК на община Приморско, резерват „Ропотамо”, представляващ дървена конструкция, предназначена за слънцезащитен навес с площ от 6 м² и размери 2,00/3,00 метра.
Жалбоподателят излага доводи за незаконосъобразност на акта. Твърди, че навесът е съществувал към момента, в който дружеството е въведено в ПИ, а „Венис марина” ЕООД няма нищо общо с неговото първоначално монтиране.
Ответникът прилага административната преписка по издаването на оспорената заповед.
По допустимостта на оспорването.
Жалбата е подадена срещу индивидуален административен акт, по смисъла на чл. 214 от ЗУТ, с който се засягат правата на жалбоподателя и за който е предвидена възможност за съдебен контрол по реда на чл.215 ал.1 изр.1 от ЗУТ. Жалбата е подадена в срок и като цяло - допустима.
Разгледана по същество, тя е неоснователна.
Обжалваната заповед е издадена от компетентен орган. Съгласно чл.57а ал.3 от ЗУТ, заповедите за премахване на обекти се издават от кмета на общината. В случая, оспореният акт е издаден от кмета на общината.
Заповедта съдържа всички необходими реквизити, поради което съдът приема, че е издадена в съответствие с изискванията за форма на административния акт.
В производството по издаването на заповедта не са допуснати процесуални нарушения.
С констативен акт № 10/25.03.2013 година (лист 17-19) служители на община Приморско са установили, че дружеството е разположило върху ПИ с идентификатор № 58356.67.39 по КК на община Приморско, резерват „Ропотамо”, преместваем обект, представляващ дървена конструкция, предназначена за слънцезащитен навес с площ от 6 м² и размери 2,00/3,00 метра.
Въз основа на констативния акт е издадена и оспорената заповед.
Оспорената заповед не противоречи на материалноправни разпоредби.
Съгласно чл.56 ал.2 изр.І от ЗУТ, за преместваемите обекти се издава разрешение за поставяне по ред, установен с наредба на общинския съвет.
По делото, от страна на жалбоподателя не се спори по факта, че такъв обект е разполжен в ПИ. Спори се относно момента на поставяне на съоръжението.
След като се запозна с материалите по делото съдът приема, че навесът представлява преместваем обект и се използва за осъществяваната от дружеството търговска дейност – ползване на обект „бар-грил Ропотамо”, разположен в непосредствена близост до навеса. Съоръжението е новоизградено, видно от заключението на вещото лице, представените (като приложение) снимки и отговорите на експерта в съдебното заседание.
Разпитаната, като свидетел, Д.д., посетила ПИ в началото на 2013 година, не индивидуализира в достатъчна степен обекта, за да може да бъде направен извод за идентичност между него и описания в оспорената заповед. Д. сочи приблизителни размери на навеса, който е видяла и уточнява, че е бил ограден с нисък парапет – обстоятелство, което не е налице за обекта, описан в заповед № 256/05.04.2013 година на кмета на община Приморско.
Съгласно чл.56 ал.2 изр. първо от ЗУТ, за преместваемите обекти се издава разрешение за поставяне по ред, установен с наредба на общинския съвет, а за държавни и общински имоти - и въз основа на схема, одобрена от главния архитект на общината. За разположения обект не е представено разрешение от общината. Този отрицателен факт не е опроверган от жалбоподателя. Съгласно чл.170 ал.1 от АПК, в съдебното производство на проверка подлежат съществуването на фактическите основания за издаването на акта и съобразяването на органа със законовите изисквания, към датата на издаването му. В хода на съдебното производство фактическата обстановка, установена от административния орган в оспорената заповед, бе доказана по несъмнен начин.
Затова съдът намира, че жалбата е неоснователна и следва да бъде отхвърлена, поради което, на основание чл.219 ал.1 от ЗУТ, чл.172 ал.2 и чл.173 ал.2 от АПК,
Р Е Ш И
ОТХВЪРЛЯ жалбата на “Венис марина” ЕООД – Несебър с ЕИК *** против заповед № 265/05.04.2013 година на кмета на община Приморско.
Решението е окончателно.
СЪДИЯ:
Знаем също така и колко пишки излапа, да да знаем...
Знаем също така и колко пишки излапа, да да знаем...