Йоаникий: Намерението на Община Несебър да издигне паметник на католически папа е обида за православните християни
Сливенският епархийски съвет се противопостави на идеята за направата на паметник на Иоан ХХІІІ в Стария Несебър
Инициативата на Община Несебър да издигне паметник папа Иоан ХХІІІ в Стария град разбуни Сливенския епархийски съвет, откъдето днес с нарочна декларация се противопоставиха на намерението на администрацията и определиха акта като противопоставяне на православни и католически християни. Декларацията е подписана от сливенския владика Йоаникий и чрез нея той настоява кметството в морския курорт да ревизира идеята си.
„Намерението на Община Несебър да бъде издигнат в града паметник на католически папа е обида за православните християни от Несебър и спрямо покровителите на града: Господ Иисус Христос, св. Богородица, св. Иоан Кръстител, св. Стефан, св. Арх. Михаил и Гавриил, св. София, св. Димитър, св. Параскева, св. Теодор, св. Климент и още много просияли светци, в чиято памет и чест са въздигнати православни църкви.Фактът, че голяма част от туристите, посещаващи Несебър изповядват католическо вероизповедание, не е основание да се издига паметник на католически папа. Несебър се посещава от не малко представители и на други вероизповедания и в стремежа за развитие на така наречения поклоннически туризъм, следва ли да бъдат издигнати паметници и на техните духовни водачи?“, риторично се пита в декларацията на епархийския съвет.
В нея се прави и обширна историческа трактовка на биографията на Иоан ХХІІІ, или Анджело Ронкали. Община Несебър смята, че той „”безспорни заслуги” към града, които дават достатъчно основание да бъде издигнат негов паметник. Според твърденията Анджело Ронкали в битността си на папски нунций в България, през 1926 година е осигурил средства за разкриване на кухни за децата на бежанците от Одринска Тракия и Егейска Македония „Като се порови човек в историята ще прочете, че дипломатическите отношения между България и Ватикана са установени през 1925 година и монсеньор Анджело Ронкали, бъдещият папа Иоан ХХІІІ , е първият папски нунций в България. Той ръководи папската нунциатура до 1934 година. След него още 3 представители на папата са пребивавали в България до 23 февруари 1949 година, когато дипломатическите отношения между България и Ватикана са прекъснати. Възстановени са на 6 декември 1990 година. За този кратък период/ 1925 – 1934 г./ от вековната история на град Несебър, за Анджело Ронкали, не е било възможно да извърши толкова много добри дела в полза на град Несебър, които да бъдат квалифицирани като „”безспорни заслуги”, даващи основание на строго православните жители на Несебър да му издигнат паметник“, мотивират се от Сливенския епархийски съвет.
Сливенският епархийски съвет счита, че Анджело Ронкали, дори и да е дарил средства за изхранване децата на тракийските бежанци, този еднократен акт не дава основание да му бъде издигнат паметник. Вероятно за този еднократен акт, още приживе, при заминаването си от България, той е получил духовната титла „Архиепископ Месемврийски”, титла, която се дава само и единствено на православен епископ, в миналото под ведомството на Цариградската патриаршия, а в ново време под ведомството на Българската патриаршия.
А не е ли по-голяма обида за православните християни от Несебър да НЯМА православен храм в Новата част на града почти 24 години след като агаряните не са вече на власт?
Православната ни църква отново демонстрира християнски ценности и добродетели.
Невежеството и грандоманията на кмета и обкръжението му нямат край....