Националният политехнически музей за първи път с изнесена изложба, гостува на Гранд хотел Поморие СНИМКИ
Ценителите на научното и техническо наследство могат да посетят експозицията в рамките на два месеца. От месец юли до септември многобройните гости на хотела, гостите и жителите на град Поморие са добре дошли, за да се потопят в тази магия. Разглеждайки експонатите и прочитайки историята, посетителите се връщат назад в годините на; ХІХ в.
„Екипът на Националния политехнически музей искрено; се стреми да направи българското научно и техническо наследство интересно и достъпно - своеобразна банка за информация и реално основание за национална гордост. Водени от това желание, имаме амбицията нашият музей да бъде отворен културен център, където нашата публика може да общува с наследството, да ражда идеи за неговото популяризиране и да участва в тяхното реализиране – заедно с нас“, каза директорът на музея д-р Екатерина Цекова. В стремежа; научното и техническо наследство да бъде достъпно за повече и повече посетители д-р Цекова прегръща горещо идеята за изнесената изложба.
Подборът на експонатите бе уточнен след близо 6 месечна работа на служителите на „Националния Политехнически музей“. В изложбата в Гранда влязоха над 60 броя предмети, част от които: Телефон “NEUROUD & DOLABELLA”,Франция, началото на ХХ в.; Телефон с индуктор и допълнителна слушалка; Надкаминен часовник, втора половина на ХІХ в.; Настолен часовник будилник,Франция,кр. на ХХ в.; Барометър, Германия, ок. 1940 г.; Часовниковмеханизъм, изработен от Георги Хаджиниколов- първият българин, завършилчасовникарско училище в Женева,30-те години на ХХ в.' Часовник с барометър и термометър, Франция, ІІ пол. На ХХ в.; Фонограф “Ediphone”,САЩ, кр. на ХІХ - нач. на ХХ в.; Микрофон “PHILIPS”, тип 9559, Холандия,50-те години на ХХ в.; Грамофон “ODEON”, Германия, 30-те години на ХХ в.; Радиоапарат “EMERSON”,САЩ,40-те години на ХХ в.; Фотоапарат “Vario” с обектив “Anastigmat” Франция, 20-те години на ХХ в.; Фотоапарат “ERA BOX”, Германия, началото на ХХ в.; Фотоапарат “Junka”, Германия,30-те години на ХХ в.; Фотоапарат “Kodak”, джобен формат,САЩ, ок. 1918 г.; Стереоскоп (мексикански тип) за наблюдаване на стереоснимки в обемно изображение, ок. 1900 г.; Кинокамера “ERNEMANN” , 35 мм филм,Германия, ок. 1900 г.; Киномашина “PATHE”, за 9,5мм филм, Франция, ок. 1925-26 г.; Бинокъл “Dollond”, с изтеглящи се напред сенници Англия,началото на ХХ в.; Микроскоп “Richter”, Германия, началото на ХХ в.; Сметачна машина “BRUNSVIGA”, модел 13 ZK, Германия, 1944 г.; Пишеща машина “Hammond”САЩ, началото на ХХ век; Пишеща машина “Chicago”,САЩ, началото на 20 век; Джобен механичен калкулатор “ADDIATOR”, модел “Supra”, Германия,1930 г.; ”Телевизор “КВН-49-4” СССР, 50-те години на ХХ в.; Радиоапарат “PHILIPS” 830 А Холандия, ок. 1900 г.; Сметачна електрическа каса “National”.
Инициаторите на идеята, за пореден път Гранд Хотел Поморие да подкрепят културното наследство са изпълнителният директор Бисерка Хънкова и председателят на Борда на директорите Румен Драганов.
Мениджърите на петзвездния хотел отдавна са се уверили, че комфортна леглова база, перфектно обслужване и красивата гледка са това, което ще доведе туристите, но онова, което ще ги задържи и върне отново, е скрито в интериора и екстериора на хотелския комплекс – изкуство и възможността за среща с известни автори. Това става благодарение на пролетните и есенни културните салони в „Гранд хотел Поморие”, които се превърнаха в традиция. Нещо повече - културните салони два пъти годишно се превръщат в кръстопът на творци от различни поколения, направления и жанрове. Организаторите на салоните все още не разкриват плановете си за следващите салони, но потвърдиха , хотелът ще се превърне в културна сцена през ноември.