Странджански народни борби и нестинари, концерт и кръшни хора за празника на китното село Маринка СНИМКИ
По стара традиция, три дни и три нощи китното бургаско селце Маринка се весели за своя празник. Редица празнични прояви успяха да привлекат от най-малките до най-големите сред неговите жители и гости. DJ парти на открито, богатият фолклорен концерт на народна певица с оркестър, футболните мачове и традиционните свободни борби създадоха истинска празнична атмосфера. Кулминацията на тържественото отбелязване на Деня на Света Марина беше, когато нестинари представиха още една от уникалните български традиции. (виж галерията от снимки)
Традиционните за Странджанския край народни борби събраха както професионални състезатели в този вид спорт, така и любители. На съдийската скамейка пък се бяха събрали доайени в борбата, които са посветили живота си на този спорт – в началото като състезатели, а по-късно и като треньори на младите надежди на страната ни. Сред почетните гости бе и треньор по борба от Словакия.
По стар обичай от рано сутринта жителите на селото се събраха на поляната зад църквата „Св. Дух” и започнаха приготовленията и записването за традиционните свободни състезания. Десетки любители на този вид спорт се стекоха от целия Бургаски регион, за да премерят сили. Сред аматьорите видяхме и немалко професионални състезатели по борба в различните категории. Христо Бойчев, бащата на Бойчо Бойчев - републиканския шампион в категория 66 кг, беше един от реферите на турнира. Бойчо Бойчев е една от младите надежди на отбора по борба на Националната спортна академия. Наскоро той се върна с купата за най-техничен чужд състезател от международен турнир в Косово. По време на свободните борби в Маринка пък Бойчо беше на турнир в Румъния. По-малкият син на Христо – Иван Бойчев, пък участваше и спечели първо място на свободните борби в Маринка, тъй като също е запален по този спорт.
Звуците на българска гайда и тъпан бяха неизменна част от празничната проява и успяха да пресъздадат атмосферата, както отпреди повече от 100 години, когато е създадено селото и е поставено началото на традиционните за народни борби в Маринка. Най-малките борчета нямаха и първи клас и бяха сред най-атрактивните състезатели. Често виждахме и мъжки сълзи след загуба в някой от кръговете на турнира.
По традиция в навечерието на деня на Света Марина жителите на селото отвориха домовете си и посрещнаха своите гости, а от кметството и читалището организираха празнични събития за всички. Неизменна част бяха и сергиите, които предлагаха най-различни джунджурийки за малки и големи на народни цени. В съботното утро любителски отбори от селото премериха сили във футболен мач. Фолклорен концерт, нестинарски танци, кръшни хора и пъстроцветна празнична заря накрая успяха да изведат жителите на селото на поляната до църквата.
Празникът на село Маринка е на 17 юли, когато православната черква чества Света Марина, но тъй като тази година датата се пада в сряда, събитията се проведоха през почивните дни. За жителите и гостите на селото беше раздаден и курбан за здраве.