Война в Европарламента! ЕНП и социалистите се нападат за България
Часове преди дебата за България в Европейския парламент депутати от ЕНП и социалисти влязоха в словесни схватки и взаимни обвинения за антагонистичната им подкрепа към правителствата "Орешарски" и "Борисов". И двете страни обаче са единодушни, че "Атака" по-скоро вреди на управляващите. Българското правителство трябва да се разграничи от всякакви действия на "Атака". Това заяви на пресконференция в Европейския парламент в Страсбург председателят на групата на социалистите и демократите (С&Д) Ханес Свобода, цитиран от БТА.
Той отново коментира, че в България има проблем. Свобода добави, че покрай неотдавнашното заседание на Партията на европейските социалисти в София е разговарял с представители на протестиращите и на държавните институции. Според него, ако Европейската народна партия е действала с Унгария, където управлява правителство от дясното европейско политическо семейство, както сега действа по въпроса с България, "щяхме да бъдем в много по-добра ситуация", пише Блиц.
По-рано днес от парламентарната група на ЕНП разпространиха писмено становището на евродепутатите Манфред Вебер и Вероник Матийо по повод България. Според Вебер, за С&Д нарушенията на човешките права са проблем, но не и когато ги нарушават социалистически правителства. Матийо допълва, че "предвожданото от българските социалисти коалиционно правителство не разполага с мнозинство в Народното събрание и разчита на услужливото парламентарно поведение на ултранационалистическата, ксенофобска и антиевропейска партия "Атака".
По нейните думи в изявлението от 26 юни на председателя на Народното събрание Михаил Миков българските медии са били нападнати заради "неуместно отразяване" на протестите. В това изявление намират своя отзвук и изказвания на председателя на "Атака" Волен Сидеров, допълва тя.
През последната година бяхме свидетели на постоянните опити на С&Д да превърнат Европейския парламент в орган на съдебната и изпълнителната власт с преднамерената цел да бъдат опозорени правителства, оглавявани от партии от ЕНП. Когато става дума за правителства, предвождани от социалисти, те блокират всякакви опити за парламентарен дебат, което в крайна сметка е основната функция на всеки законодателен орган. Лицемерието им не спира да ни учудва. Да наречем "двойни стандарти" това, което те правят, е просто меко казано", заявяват Вебер и Матийо.
Европейският парламент ще обсъди следобед обстановката в нашата страна. По предложение на Вебер разискванията ще засегнат и въпроса за свикването на предсрочни избори в България.