Петър Георгиев от Сарафово – кандидат за еднопосочен билет до Марс
В момента младият мъж работи в лондонското метро и се учи за пилот на транспортен самолет
Един от четиримата българи, готови да се включат в проекта на холандската организация "Марс Уан" за колонизиране на Марс, е 31-годишният Петър Георгиев от Сарафово. В момента той работи в лондонското метро, а един час в седмицата се обучава да управлява транспортен самолет. Междувременно е бил воден спасител, военен парашутист, скачал е с парапланер и делтапланер.
Бургазлията има лиценз за частен пилот, а да лети в небето е детската му мечта, наследена от дядо му. Преди години, докато роди в една от прашните кутии на тавана в Сарафово, той открива парашутистките очила на дядо си, както и стари руски списания за авиация и космонавтика. „Докато ги отгръщах, усетих топлина в главата си, сякаш някаква магия", разказа Петър пред камерата на БНТ. Националната телевизия направи репортаж за Петър, докато той пилотираше четириместната Чесна 172 Sky Hawk на 900 метра над земята в Есекс, Великобритания. "Той е един от най-всеотдайните студенти, с които съм летял. И е страхотен човек, много смях пада в пилотската кабина", споделя инструкторът за подготовка на пилоти Робърт Алън.
Петър иска да отлети на Марс с първия възможен полет, обещан от "Марс Уан", макар че много от специалистите са скептични към тази идея.
Според изследователя от НАСА в Оксфордския университет Лорън Флетчър, който търси отговор на въпроса обитаема планета ли е Марс, сроковете на "Марс Уан" са нереалистично кратки. Но има и друг проблем. "Голяма част от технологиите, за които те говорят, на практика не съществуват във вариант, в който могат да бъдат изпратени на Марс", обяснява Флетчър. Той е също така докторант в Департамента по атмосферна, океанска и планетарна физика и добре познава пътя от идеята до успешното й прилагане. Все пак признава, че идеята на "Марс Уан" е новаторска, а екипът й има визия и страст да я осъществи.
"Те възбудиха общественото мнение и привлякоха внимание, за да реализират програма с участието на целия свят и не непременно зависима от космическите агенции", коментира Флетчър.
"Проектът е вдъхновяващ. Децата по света ще останат с впечатлението, че всичко е по-лесно, че всичко е възможно. Но Космосът е извънредно опасен. Тревожа се за хората, които се записват за "Марс Уан" с мисълта, че е лесно и безопасно. Всъщност рискът е голям", предупреди журналистът от BBC Дейвид Шукмън .
И докато специалистите са скептични за изпращането на хора на Марс толкова скоро, за хората като Петър и останалите кандидати остава амбицията да ги опровергаят, завършва репортажът на журналистката Цветелина Йорданова.