×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • ГДБОП предупреди за измамна атака с мейли от името на реални адвокати
  • Затварят за движение на МПС на улицата между бл.184 и бл.181 в жк. Изгрев за ремонт
  • Децата до 14-годишна възраст могат да пътуват с безплатни карти в градския транспорт
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Премиерът Орешарски прие оставката на Делян Пеевски


Премиерът Орешарски прие оставката на Делян Пеевски
Пламен Орешарски прие оставката на Делян Пеевски
15 Юни 2013, Събота, 20:16 ч.
Автор: mediapool.bg

Решението е съгласувано с лидерите на БСП и ДПС, разкри Орешарски

Под натиска на протестите, изразеното недоверие на евроатлантическите партньори на България и риска от вътрешна криза в БСП, премиерът Пламен Орешарски обяви в събота, че приема оставка на Делян Пеевски като шеф на ДАНС. Министър-председателят допълва, че решението му е съгласувано с лидерите на БСП и ДПС Сергей Станишев и Лютви Местан. Орешарски коментира писмото на Пеевски, с което той по-рано през деня обяви готовността си да се оттегли, като "проява на отговорност и зрялост в създалата се ситуация".

"Получих уверение на ръководителите на парламентарните групи, които подкрепят правителството, че ще инициират отмяна на решението на парламента за председател на ДАНС. Това отваря пред мен възможност да предложа нова кандидатура след консултации", каза още премиерът.

В петък, когато той изненадващо предложи Пеевски за поста, Орешарски се провали в опита си да даде разумно обяснение защо е избрал ползващия се с твърде спорна репутация депутат от ДПС за ключовия пост. Той го защити като специалист, който би вършил добра работа и няма да буди недоверие в обществото и партньорските служби. Междувременно президентът Росен Плевнелиев каза, че е "омерзен" и сваля доверието си от новото правителство. В събота Орешарски не даде и обяснение какво точно налага освобождаването на Пеевски.

Пет часа преди изявлението на премиера, туко що встъпилият в длъжност ръководител на ДАНС каза, че е готов да напусне поста, ако Народното събрание приеме решение за отмяна на избора му. Пеевски излезе с отворено писмо ден след протеста срещу неговото назначаване, в който над 10 000 души поискаха неговата оставка и тази на правителството.

Изявлението на премиера бе направено по-малко от час преди началото на втория протест, организиран през Фейсбук, срещу избирането на депутата от ДПС за шеф на спецагенцията. Демонстрациите са насрочени за 18.30 часа и отново са пред сградата на Министерския съвет. В групата ”Не искам Делян Пеевски за шеф на ДАНС” над 63 000 души са обявили желанието си да присъстват на протестите. Освен в редица български градове, желанието си да протестират са заявили и българи в Брюксел. Там демонстрацията е насрочена за 18.30 ч. местно време пред централната сграда на Европейската комисия. В неделя през Фейбуск е организиран и протест пред Народното събрание с искане за оставката на кабинета ”Орешарски”.

Веднага след изявлението на премиера, лидерът на ДПС Лютви Местан каза, че партия му ще направи предложение още във вторник за отмяна на избора на Пеевски. Решение може да бъде гласувано в сряда, когато ще е първото заседание на Народното събрание за седмицата, допълни Местан.

Проверка на Mediapool установи, че скандалното избиране на Делян Пеевски и необходимостта той бързо да бъде оттеглен заради общественото недоволство, вкарва парламента в нова юридическа каша по подобие на скандалите около вкарването на Венета Марковска за член на Конституционния съд.

В името на гражданите съм готов да се оттегля

”Приех да изпълнявам отговорностите на председател на ДАНС в името на гражданите, обществото, държавата. Пак в тяхно име съм готов да приема Решение на 42-то Народно събрание, с което да се отмени решението за избирането ми. Този акт е израз на общата отговорност – моята, на премиера Пламен Орешарски и на председателите на БСП и ДПС г-н Сергей Станишев и г-н Лютви Местан”, се казва в отвореното писмо на Делян Пеевски.

Той обяснява, че за него властта не е самоцел и не е подписал акта за встъпването си в длъжност. Едновременно с това той се води и депутат, защото Народното събрание не е одобрило оставката му като народен представител.

”Убеден съм, това е характеристика на новото управляващо мнозинство. Ние поехме отговорността за управлението в името на публичния интерес след 4 години власт на лица с криминален генезис от подземието. За тях властта е самоцел. Извън нея те се чувстват несигурни. Боят се от неизбежните разкрития. Наясно са, че времето, отредено за новото управление, е техният най-голям бич. Затова тръгнаха по пътя на деструкцията и се прицелиха в мен, защото знаят, че съм човек, който може да им противостои ефективно”, казва Пеевски.

Той допълва, че кабинетът ”Орешарски” има право на кредит на доверие, за да реализира реформите в правосъдието и вътрешния ред. ”Ако в името на този най-висш национален интерес е необходимо председателят на ДАНС да бъде професионалист от кариерата, аз съм достатъчно доблестен да приема с вътрешна убеденост това”, декларира бившият депутат от ДПС.

Шеф на ДАНС и депутат

Докато Народното събрание не отмени решението си избора на Пеевски в ДАНС, той едновременно ще се води шеф на спецагенцията и депутат. Проверка на Mediapool установи, че оставката на Пеевски като депутат е подадена в петък, когато бе избран в ДАНС, но той все още има права на народен представител, защото не е гласувана в пленарна зала.

Според членове на ЦИК в закона не е уредено какво се прави в такива случаи. Така Пеевски вече е встъпил в длъжност като ръководител на спецагенцията, провел е първите си работни срещи, но не е изгубил и правата си на депутат, защото само парламентът може да му ги отнеме.

Членове на ръководството на Народното събрание коментираха неофициално, че най-безболезненият ход би бил в понеделник скандалният медиен магнат да оттегли депутатската си оставка от деловодството на парламента и да остане със статут на народен представител. Така може да бъде освободен поради несъвместимост.

Юристите обаче не са единни в мнение си дали Пеевски може изобщо да се върне в Народното събрание. Някои твърдят, че с акта на гласуването му като шеф на ДАНС Народното събрание автоматично го е освободило като депутат без да се налага изричен акт на подаване на оставка. Неяснотата в закона оставя всичко в ръцете на партийните централи на БСП и ДПС, които най-вероятно няма да оставят Пеевски извън парламента, коментират източници на Mediapool.

Депутатите от БСП не бяха разбрали за писмото на Пеевски

Пред Mediapool членове от ръководството на парламентарната група на БСП казаха, че са разбрали от медиите за писмото на Пеевски, в което той казва, че е готов да се оттегли. Липсата на информация сред червените редици е показателна за назряващата криза на недоверие към лидера на партията Сергей Станишев. Още повече, че в писмото си Пеевски казва, че е информирал Станишев за намерението си.

”Трябва по най-бързия начин дори, ако трябва на извънредно заседание на Народното събрание, да освободим Делян Пеевски от поста. Загубихме всякакъв морален облик. Въпреки че ДПС ни притиснаха, ние сме тези, които трябва да поемат отговорност. Вчера пред МС скандираха червени боклуци и това е достатъчно ясно. Това трябва да бъде разбрано и от ръководството”, казаха червени депутати часове преди Орешарски да приеме оставката на Пеевски.


В категории: Политика


3
Коментара
Глези се в...
Глези се в... 07/02/2025, Петък 21:30 1
Флагман.БГ Известна рускиня показа секси тяло Известна рускиня показа секси тяло 07/02/2025, Петък 19:48 4
Прибра 90 милиона евро от...
Прибра 90 милиона евро от... 07/02/2025, Петък 19:30 0
3
Коментара по темата
3.
СТРАХ
15.06.2013 21:10:41
0
4
Тези се уплашиха яко и подкупиха провокатори за протести. Жалко, че българина е толкова прост и му се полага да тъне в мизерия.
2.
Дернев
15.06.2013 20:42:14
3
2
А сега е ред на Орешарски и Станишев. Крайно време е бургаското БСП да прояви малко разум и да застане зад Кадиев и да изчистят партията от Станишев, Първанов и сие. Само така ще си осигурят по-стабилен резултат на следващите избори, които ще са много скоро.
1.
Дернев
15.06.2013 20:42:13
3
2
А сега е ред на Орешарски и Станишев. Крайно време е бургаското БСП да прояви малко разум и да застане зад Кадиев и да изчистят партията от Станишев, Първанов и сие. Само така ще си осигурят по-стабилен резултат на следващите избори, които ще са много скоро.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Изгодна оферта или капан за наивници: "Декатлон" продава оригинален "Найк" за 3,90 лева Изгодна оферта или капан за наивници: "Декатлон" продава оригинален "Найк" за 3,90 лева Как работи схемата и защо не трябва да ѝ се доверявате Добра новина за хората с хронични заболявания и декубитални рани в Бургас! “Грижа в дома” ще продължи Добра новина за хората с хронични заболявания и декубитални рани в Бургас! “Грижа в дома” ще продължи Не можем да изоставим 600 наши съграждани, защото те няма как да се справят сами, споделя кметът Димитър Николов Извънредно! Наредиха на пилот да прекрати захода към летището в София заради дрон Извънредно! Наредиха на пилот да прекрати захода към летището в София заради дрон Наложило се самолетът с 30 пътници на борда да кръжи над столицата докато безпилотният апарат напусне зоната Само във Флагман.бг: Екшън с Антон Бореца след освобождаването му от ареста Само във Флагман.бг: Екшън с Антон Бореца след освобождаването му от ареста Заплаши ме, обяви бургаски бизнесмен, който е негов бивш работодател  Томислав Дончев: Губим  320 млн. лева, а политиката стана състезание по левичарски популизъм Томислав Дончев: Губим 320 млн. лева, а политиката стана състезание по левичарски популизъм До май 2026 г. трябва да разплатим 90% от средствата, нужно е огромно усилие за минимализиране на щетите, каза той Глези се в... Глези се в... Маями, Съединени американски щати Мнима лекарка от Украйна поставя ботокс в Бургас, а момиче се жалва за изкривена устна Мнима лекарка от Украйна поставя ботокс в Бургас, а момиче се жалва за изкривена устна Доктор съм и от 14 години практикувам, хвали се тя, но името й го няма в регистъра на Българския лекарски съюз Катастрофа с градски автобус Катастрофа с градски автобус В Благоевград Правителството изтри Мария Бакалова, излагала ни пред Тръмп Правителството изтри Мария Бакалова, излагала ни пред Тръмп Рекламните клипове с нея са премахнати. Тя обаче ще си получи 250 000 лева хонорар Созопол направи най-голямата крачка за по-модерна екологична община (СНИМКИ) Созопол направи най-голямата крачка за по-модерна екологична община (СНИМКИ) Проектът е на стойност 12 млн. лв.
Руснаците превзеха Торецк, вкарват в капан и хиляди украински бойци Руснаците превзеха Торецк, вкарват в капан и хиляди украински бойци Военните анализатори гадаят дали след падането на 74-хилядния град неговите завоеватели ще помогнат за обкръжаването на Покровск или ще тръгнат към Константиновка Шокиращо твърдение! Хората ще започнат масово да правят секс с... Шокиращо твърдение! Хората ще започнат масово да правят секс с... Роботи Учените бият тревога за пластмасата в мозъка ни, увеличила се е с 50 процента за 8 години Учените бият тревога за пластмасата в мозъка ни, увеличила се е с 50 процента за 8 години Теглото й е колкото на пластмасова лъжица Като във филм на ужасите: Семейство намери над 100 силно отровни змии в двора си Като във филм на ужасите: Семейство намери над 100 силно отровни змии в двора си В Сидни, Австралия Звезден спортист попадна зад решетките Звезден спортист попадна зад решетките Закопчаха легенда в кикбокса. "Във всяка история има множество версии", каза Бадр и призова за търпение Известна рускиня показа секси тяло Известна рускиня показа секси тяло Инстасамка има милиони фенове в социалните мрежи Прибра 90 милиона евро от... Прибра 90 милиона евро от... Сделка за тенис академия Купи си "играчка" за 72,5 млн. Купи си "играчка" за 72,5 млн. Роналдо навърши 40 години на 5-ти февруари и си подари самолет Мощен трус в Европа Мощен трус в Европа Бедствието притесни Италия Шокиращо! Това ли е краят й? Замесена е в преврата срещу Ердоган Шокиращо! Това ли е краят й? Замесена е в преврата срещу Ердоган Най-онбичаната турска актриса Джансу Дере излезе с обяснение за обвиненията
Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър Системата на театрите колабира! Виц на деня Виц на деня - Брей, че си отслабнала! Каква е тайната?!
- Картофи, лук, чушки, домати, краставици, бамя.
- И само това ли ядеш, а месо?
- Абе какво ти ядене, копах ги!
Виц на деня Виц на деня - Какво работиш?
- Шофьор съм.
- Каква заплата ти дават?
- Седем милиона долара!
- Стига, бе, къде работиш?
- Във "ФОРМУЛА 1"!...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато мъж хване шаран, това е риболов.
Когато жена хване шаран, това е брак!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори