Бракониери заплашват с нож експерти от ИАРА, Марин и Кадир държали бизнеса с нелегалния улов в езерото Мандра
Специалисти от ИАРА са заплашвани с нож от браконориери, опънали незаконно мрежи в двете големи бургаски езера Мандра и Вая при опит да спрат нелегалния улов. Тарторите, които държали бизнеса се казвали Марин и Кадир, които наемали роми от бургаски квартал Горно Езерово, за да вадят рибата.
Днес инспектори от изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури извадиха отново огромно количество бракониерски мрежи от езеро Вая в Бургас. В акцията участваха гранична полиция, ловно дружество „Лебед” и Асоциацията на природозащитниците. Близо 5 километра бракониерски мрежи извадиха служителите на ИАРА и българско дружество за защита на птиците. Подобна е и ситуацията в езеро Мандра и Камчия. Според неофициална информация уловът риба се изнася за Румъния. Рибата се товари на микробус точно в 8:30ч на така нареченото място „патарника” в Горно Езерово. Дневният улов пък излиза на цена между две и шест хиляди лева. Тези суми са чиста печалба за двама от тарторите на бракониерската група, които дават жълти стотинки на работниците-рибари.
„Дават ни по някой лев, ама и толкоз е добре. Двама са шефовете. Кадир и Марин. Вадим мрежите, чистим, после носим. В чужбина на филета отива”, разказа мургав рибар, хванат да лови в езерото. На въпрос как не са залавяни от инспекторите на агенцията по рибарство, мъжът се засмя с глас: „Как ще ни хващат, нали им плащат. Правят беля като ми взимат мрежите, ама то има много.”
Трифон Трифонов от ИАРА е бил нападан с нож от бракониери, негови колеги са били дори хвърляни от лодките
|
Въпросните тартори на два клана според рибаря Кадир и Марин пък не фигурират никъде като еднолични търговци. Доходите съответно са неизвестни и на Агенцията по приходите. От ИАРА казаха, че техни специалисти са били хвърляни от лодката, заплашвани с ножове от бракониерите и гонени от езерото. Проблем за служителите от ИАРА било и че когато заловят бракониер, той често се оказва циганин без документи, който дори не фигурира в ГРАО като жител.
От българско дружество за защита на птиците пък алармираха че поголовно са избивани световно защитени видове – птици и водни костенурки. Природозащитниците са свидетели как след подаване на сигнал на 112, минути след това бракониерите вдигат телефоните си и напускат езерото.
„Не знаем кой им подава сигнал, но е ясно че е престъпна мрежа. Призоваваме органите да пазят изключителните езера които имаме в региона. Мястото е защитена зона. Откривали сме редки видове заплетени в мрежите, удавени или убити, както и пеликани погълнали мрежа. Това убива цели популации. Да не говорим че там където от години се опитва за гнезди къдроглавия пеликан ежедневно влизат ромските рибари” – обясни орнитологът Тодор Петков
„Истината е че за толкова години нищо не се е променило, какво правят органите на реда не мога да отговоря, но това че всеки ден се случва едно и също значи мерките не са достатъчни.”, разказа Янко Янев от Асоциацията на природозащитните организации.