СРС-та изплуваха покрай делото срещу Октай Енимехмедов
Заседанието беше при закрити врати, тъй като по делото има класифицирани материали. Към делото са приобщени веществени доказателствени средства от СРС. Затова и мярката на Енимехмедов започна при открити врати. Тъй като в пледоариите на адвоката и прокурора се коментираха тези класифицирани материали, мярката бе закрита.
Преди заседанието Енимехмедов каза, че не е запознат с тези класифицирани материали. Той има право да се запознае с тях по всяко време на делото, но не поиска да го направи сега.
Енимехмедов е подал молба в Софийски районен съд за изменение на мярката му на 17 май 2013 г. На 29 май тя е дошла в СГС. Енимехмедов подал молба, защото има право да се яви, но самият той не посочи конкретни основания за промяна.
Днес към делото бяха приобщени 6 тома писмени доказателства.
Софийска градска прокуратура повдигна обвинение на Октай Енимехмедов за опит за убийство на Ахмед Доган.
Досъдебното производство, водено срещу Енимехмедов, за престъпления по чл. 325 ал.2 НК (хулиганство) и по чл. 144 ал.3 НК (закана с убийство) беше прието по компетентност в СГП. Според анализа на доказателствата е извършен опит за убийство, а не закана.
Затова Енимехмедов е обвинен, че на 19 януари 2013 г., София, в НДК при провеждане на Национална конференция на ПП "ДПС" направил опит умишлено да умъртви Ахмед Доган - представител на обществеността, председател на ПП "ДПС" при изпълнение на функцията му.
Енимехмедов се е опитал три пъти да произведе изстрели с газов пистолет към главата на Доган. Деянието е извършено предумишлено и е останало недовършено по независещи от дееца причини - трикратно засичане на пистолета, оказана съпротива от Доган и намесата на Мустафа Карадайъ.
Изводът за наличие на доказателства за повдигане на обвинение за опит на убийство се основава на заключението на допълнителната комплексна съдебно медицинска и балистична експертиза. Съгласно експертното заключение, уврежданията от газово оръжие могат да доведат до смъртен изход при две условия, свързани с дистанцията на изстрела и локализацията на увреждането. Смъртоносни наранявания са възможни при изстрел от упор до един сантиметър в областта на черепа (в областта на слепоочието, устата, окото), предната половина на шията и в лявата част на гръдния кош (в сърдечната област).
За престъпление по чл. 116 ал.1 НК законът предвижда наказание - лишаване от свобода от 15 до 20 години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.