В Бургас учредиха Местен обществен комитет по СПИН
За изминала 2012-та г. статистиката в България сочи, че новите вирусоносители на СПИН са по-малко, отколкото е бил броят им през 2011 г. В изследването са взели участие 400 000 доброволци от цялата страна. Това стана ясно на среща в Община Бургас за учредяване на Местен обществен комитет, който ще работи за превенция и контрол на СПИН.
„Бургас, който е първия град у нас, в който в началото на 90-те години са установени първите 2 случая на заразени от СПИН, дори не е сред първите десет градове в България, според данните на това проучване. Това означава, че институциите и обществото тук работят в правилна посока“, сподели зам.-кметът по здравеопазване д-р Лорис Мануелян.
„Това обаче в никакъв случай не означава, че трябва да се успокоим и намалим темповете на работа по въпросите, касаещи най-сериозния бич на човечеството – 33 млн. души в света са носители на вируса. на всеки 12 секунди един човек се заразява, а на всеки 16 сек. – един загива. Затова днес сме се събрали да учредим настоящия Местен обществен комитет“, допълни зам.-кметът Лорис Мануелян, който бе избран за негов председател. За секретар на МОК по СПИН бе избрана Петя Чакърова от общинския отдел по здравеопазване и превенции.
В Местния обществен комитет по СПИН влязоха още представители и експерти от институции и организации, работещи по Националната и общинската програми по „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН“ – Сдружение „Равновесие“, Областен ромски съюз, Регионалната здравна инспекция, „Каритас“ – Бургас, Сдружение „Доза Обич“, Български червен кръст, Регионален инспекторат по образование, Център за кожни болести и болести, предавани по полов път и Комисията по здравеопазване към Община Бургас.
По време на срещата бяха приети Правилник за организацията и дейността на обществения комитет и План за работата му през настоящата 2013 г. Следващата среща на членовете на МОК по СПИН бе насрочена за октомври месец.
Местният обществен комитет ще бъде експертен орган, който ще оказва методическа, консултативна и поддържаща роля при изпълнение на програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН“ в Община Бургас. Той ще има за цел да надгради капацитета на местната власт при разработване и изпълнение на общинските стратегии за превенция на ХИВ/СПИ /сексуално предавани инфекции/, да координира дейностите по прилагането им, да разработва основните насоки за превенция на ХИВ/СПИН, и да си сътрудничи с др. институции и организации.