Веднага трябва да се промени бюджетът за здравеопазване в Бургаска област, ще работя за всички болници в региона
- Г-н Абумелих, предизборната кампания вече е в разгара си и една от темите, която традиционно предизвика най-много спорове, е състоянието на здравеопазването. Това е болен въпрос вече години. Като собственик на МБАЛ „Дева Мария” и като председател на Сдружението на бургаските болници как вие смятате, че най-после ще може пациентите да имат качествено и достъпно здравеопазване?
- Аз ясно мога да кажа, че е нужно да се предприемат четири основни мерки. Първо - веднага да се коригира бюджета за здравеопазване на Бургаска област, за да може болниците тук да работят нормално, а не здравните заведения в София да се издържат от осигуровките от Бургас. Втората стъпка е парите да вървят с пациента. Системата трябва да стане така, че пациентът да е в центъра на вниманието, където и да отиде той – там да се плаща. В момента на лозунги е така, но реално не е. Третата основна крачка е да се работи сериозно за контрол върху дейността на здравните заведения. Защото ние не искаме само да вземаме, а да дадем много. Трябва да няма фалшиви хоспитализации, да няма злоупотреба с обществените средства. Четвъртата стъпка е да се спре монопола на Здравната каса, а да се видят най-добрите практики в света. Не говорим за нещо, което някой тук тепърва ще измисли, а има институции, които като им се даде задание и им се посочи колко е средния доход на българина и каква е средната заболеваемост - ще изработят система как да си лекуваме гражданите. Такива мозъци има и в Световната здравна организация, както и в български институти, те могат да направят схема, еквивалентна на тази в Западна Европа, за да има справедливост в тази дейност. Резултатът от всичко това ще бъде, че българинът като си плати осигуровките, ще бъде доволен от услугата, която ще получи. Лекарят като отиде на работа в края на месеца, ще бъде доволен от заплатата, която ще има. На медицинската сестра няма да й се налага да си оставя семейството, за да работи в чужбина, а ще остане в България.
- Сега непрекъснато се говори как парите трябва да следват пациента, но как реално може да стане това? Законодателни промени ли са необходими?
- Както законодателни, така и организационни в самото министерство и в Здравната каса. Болниците няма да имат бюджети, а ще започват месеца с нула лева. Ако на вас ви стане нещо и изберете да дойдете в моята болница, аз ще получа парите от вашето лечение. Ако обаче изберете другата болница, защото аз не съм достатъчно добър и не съм успял да ви привлека – те ще получат парите. Тогава като влезете в здравното заведение няма да ви гледат накриво, а обратно. Защото вие ще сте човекът, който ги храни. В нашия случай сега какво се получава – много често в здравните заведения пациентите се гледат накриво, просто защото системата е такава. Аз правя всичко възможно да сменя този манталитет.
- В много райони е драматично положението със Спешната помощ, как хората могат да разчитат тя да бъде навременна?
- Решението е в това, което направихме в Бургас. Още през 2008 година тук сме намерили решението като изпратихме Бързата помощ по кварталите. Направихме го в ж.к. „Меден рудник”, където сега линейката пристига за пет минути. Защо? Защото работи като система като на СОТ. Те имат ангажимент като натиснете паник-бутона да дойдат до пет минути, за да ви спасят. При спешната помощ е същото.
- Но този модел приложим ли е например за отдалечените планински села в общини като Руен, Айтос, Сунгурларе?
- Абсолютно е приложим. Има такива световни практики, които са масови. Линейките стоят на стоянки с джипита, всички знаят къде се намират линейките. Получава се сигналът на тел 112 и от там гледат на монитора коя линейка къде е в момента и казват: Ти си най-близо – отиваш. Това е елементарна организация. Ние тук бъркаме като занимаваме лекари с организация на транспорта, не с организация на лечение, което е грешка. Един път завинаги всеки един от нас трябва да каже – аз разбирам от две неща в този живот, а от другите 98 не разбирам, нека колегата да се произнесе по тях. А не сега аз да започна да ви отговарям и за здравеопазване, и за футбол, и за животновъдство, и за военноморските сили, и за проблема с ромите, и за АЕЦ „Козлодуй”. Какво е това, невъзможно е човек да отговаря за всичко. А това явление е масово. Един политик не трябва да разбира от всичко, той просто трябва да е добрата воля да помага на хората, които са го избрали. Тези, които разбират са експертите. Като имам юридически проблем – се обаждам на адвокат, като ми трябва счетоводител – търся него, като не мога да си карам колата – наемам си шофьор и т.н. Всеки разбира от нещо, ние трябва да започнем да сглобяваме нещата. А не като стана депутат да разбирам от всичко 4 години.
- Г-н Абумелих, но не се ли притеснявате, че като депутат, който работи в сферата на здравеопазването, може да бъдете обвиняван в конфликт на интереси?
- Чувал съм тези обвинения. Само ще попитам дали имам право да стана депутат? Сбъркал ли съм? Не съм. Като имам право да се кандидатирам – показвам на хората биографията си, работата си. Не съм бил млекар, аз съм инвеститор в здравни заведения. Хората, които ще ме изберат, дали ще са съгласни в парламента да се занимавам със земеделие например? Какво ще кажете, ако отида в парламента и се произнасям за проблемите на ВиК? Това е нещо, което ми е непознато. Естественото място за мен е да отида е да се занимавам със здравеопазване. Какъв конфликт на интереси аз мога да имам? Какво да направя? Да накарам всеки, който идва от магистралата към Бургас да минава през болницата ми, за да му премерим кръвното ли?! Не може да има такова нещо. Депутатът отива и регламентира нещата за целия бранш. Дори в моя случай, понеже не съм лекар, а съм собственик, всички прожектори ще са насочени към мен. Всяка моя стъпка може да бъде интерпретирана по неправилен начин. Затова, ако искам моята болница да е добре, ще трябва да работя за здравните заведения в цяла Бургаска област. Всеки един, който се занимава със здравеопазване в Бургас има интерес да гласува за ГЕРБ. Има интерес Семир Абумелих да отиде и да го представлява, защото не може да вземе нищо за себе си, а може да е в полза на областта. През 2007 година общинското здравеопазване в Бургас не беше на нужното ниво. Хората тогава направиха правилния избор, избраха кмета Димитър Николов и сега, през 2013 г., имаме много по-добро здравеопазване. Това е факт. Нека сега хората отново да направят правилен избор и да гласуват за листата на ГЕРБ. Това е посоката.