Полезни съвети за предпазване от кърлежи
С повишаването на температурите и влажността, всяка пролет нараства опасността да бъдете ухапани от кърлеж. Пълното унищожение на този вид паразити е невъзможно, но Община Бургас се старае да ограничи възпроизводството им до минимум. Тази година вече бе извършена първа обработка на тревните площи в паркове и градини, предстоят следващи. Знанието за болестите, пренасяни от кърлежите, както и за начина, по който се третира тяхното ухапване, може допълнително да помогне за овладяване на проблема. Затова отдел “Превенции” при Община Бургас представя на вашето внимание следната обща информация и няколко полезни съвета:
* Заразяването на човек става чрез ухапване от инфектиран кърлеж, по-рядко чрез смачкване с пръсти и попадане съдържимото на кърлежа в окото.
* За предаване на инфекцията са необходими средно 1-2 дни, поради което ранното сваляне на забития кърлеж е най-добрата профилактика.
* Развитието на кърлежите се благоприятства от два фактора-висока влажност и достатъчен брой животни, на които те могат да паразитират.Такива условия има в широколистните гори с богата храстова растителност и в откритите тревни площи –паркове и градини.
Профилактика на ухапване от кърлеж:
-Избягвайте навлизането в райони с гъста растителност!
-Носете дълги и стегнати крачоли и ръкави на дрехите в светли цветове, с цел лесно откриване на полазилите кърлежи!
-Използвайте репеленти за предпазване на кожата и перметрин за дрехите!
-Правете ежедневен оглед на дрехите и тялото си за впит кърлеж, най-вече около врата,слабините и ушите. Наложително е оглед на домашните кучетата и носене на противопаразитни каишки.
Модел на поведение след ухапване от кърлеж:
-Правилно отстраняване на забития кърлеж с пинсети, като се ползват ръкавици, а издърпването става постепенно без въртене, без третиране на кожата с вазелин, терпентин и др.;
-Насочване към хирург при оставане на части от кърлежа в кожата след отстраняването му;
-Щателна дезинфекция на кожата със спирт, йод и други дезинфектанти;
-При възможност изолираният кърлеж се поставя в шишенце и се носи за изследване;
-Известяване на личния лекар с цел последващо наблюдение в продължение на 30 дни относно локални прояви - зачервяване,оток, болка на мястото на ухапването и общи прояви, повишена температура, ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото.