Заради дюните Плевнелиев дава на КС променения закон за Черноморското крайбрежие
Трява Баланс между опазването на природата и насърчаването на инвестициите, смята държавният глава
Президентът Росен Плевнелиев обнародва последните промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, но ще сезира Конституционния съд за част от тях, свързани със строителството върху дюни, съобщава Dir.bg.
"Като отчита пясъчните дюни като природно богатство, законодателят ги обявява за публична държавна собственост, която не може да бъде обявена за частна. Промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, позволяващи строителство върху дюните на всички обекти на техническата инфраструктура, не осигуряват разумното използване на тези природни богатства - то трябва да отчита значимостта за обществото на допустимите изключения за строителство, като например националните обекти и общински обекти от първостепенно значение", пише в мотивите си президента.
С измененията в закона се допуска предназначението на поземлени имоти в горски територии за широк кръг обекти да става с подробен устройствен план, а не както е досега - при общ устройствен план.
Законът не създава механизми, които да гарантират, че промяната на предназначението на поземлени имоти в горски територии в зона „А“ и „Б“ на Черноморското крайбрежие ще става при баланс между насърчаване на инвестициите, развитието на регионите и общините и създаването на условия за опазване и устойчиво интегрирано развитие на черноморието.
В условия на икономическа криза са нужни мерки за насърчаване на инвестициите и за развитие на икономиката, смята Плевнелиев, но добавя, че това трябва да става по ясни правила.
По същността си промяната на предназначението на поземлени имоти в горски територии за изграждане на обекти, получили сертификат за инвестиции, е мярка за насърчаване на тези инвестиции.
Според държавния глава липсват защитни механизми, които да гарантират изпълнението на инвестиционния проект в срока и в размера на инвестицията, а промяната на предназначението е необратимо.
Друг аспект, който се оспорва, е създаденият двойствен режим за горските територии, които попадат в зона „А“ и „Б“ по Черноморското крайбрежие и за горските територии в останалата част на страната.
Това не гарантира равнопоставеност на гражданите и на юридическите лица в страната, пише в мотивите на Плевнелиев.