Поне 550 млн. лв. ни струват зелените добавки за тока
Към 40 млрд. киловатчаса електроенергия е произведена у нас през миналата година. Това казват неофициално източници от енергетиката. Все още няма публикувани данни за 2012 г. и не може да се каже с точност колко са парите от добавките, които се изчисляват върху пренесен през мрежата мегаватчас.
По данни, публикувани на сайта на министерството на финансите, до 1 октомври 2012 г. обаче НЕК е платила за зелена добавка внушителната сума от 284,92 млн. лв. За полугодието плащането е било 198, 33 млн. лв.
Всичките тези пари се плащат
от потребителите на електроенергия в България и се превеждат на собствениците на
вятърни и фотоволтаични паркове над осреднената цена, която е включена в микса
за битовите потребители и малкия бизнес.
Добавката за високоефективно комбинирано производство (таксата, която плащаме за тока на топлофикациите и заводските централи) до последното тримесечие на 2012 г. е била 110, 77 млн. лв. До полугодието е била 84, 19 млн. лв.
23,841 млн. лв. е платила НЕК за третата добавка – „невъзстановяеми разходи”. Това е таксата за „Мариците” само за едно тримесечие, тъй като тя бе въведена от 1 юли 2012 г.
Общо за третото тримесечие добавките са в размер на 419,536 млн. лв. Ако механично ги разделим на три, за да получим сумите за едно тримесечие, то се получават над 139 млн. лв., или общо за година 558 млн. лв. Вероятно сумата ще бъде по-висока, защото в този сбор добавката за „Мариците” е само за едно тримесечие.
Само за сравнение – за цялата 2011 г. за зелена енергия сме плащали 182,952 млн. лв., а таксата за тока, произведен от топлофикациите, е била 99,959 млн. лв.
51% от електроенергията, която идва до контакта ни, НЕК е задължен да я изкупува по заковани по договори преференциални цени. Излиза, че с добавки, без добавки централите и зелените паркове си прибират сумите.
В тези 51% влизат задълженията за изкупуване на зелената енергия, на „Мариците”, на топлофикациите. Средната цена на тази енергия е 99,09 лв. за мегаватчас при 78,9 лв. цена на микса на НЕК, по която тя продава тока на енергото и оттам на битовите потребители. Само за сравнение – на последните търгове за електроенергия цената на „Козлодуй” и то за свободния пазар, падна до 60 лв. за мвтч.
Миналата година беше над 70 лв. В тези 51% влиза обаче и държавната „Марица-изток 2”, която пък имаше 5-годишен договор за задължително изкупуване на еленергията заради модернизациите, които прави.
Другата част на микса правят АЕЦ „Козлодуй”, „Марица 3” - Димитровград, и ТЕЦ „Варна”. Тези централи формират 49,44% от електроенергията за бита и малкия бизнес, е средната цена е 56,14 лв.
От ДКЕВР казват, че добавките, независимо че са закачени на мрежата, са цени за енергия. И са сметнали, че разходите за енергия са 60-65%, а за мрежовите услуги – 35-40%.
С пускането на огромен брой ветрогенератори през последните години сумите, които потребителите плащат за добавки към сметките си, скочиха многократно.
Зелената надбавка е едва 6% от сметката, защо не проверите какви разходи признава ДКЕВР на ЕРП-тата и да помислите- защо са ни високи сметките...
Ние може да сме от село,но не ядем доматите с колчетата!
България трябва да добива 16% от потребяваната електроенергия от ВЕИ.Срокът е до 2020 г.В момента сме на 13%.В Англия са само 3,2 % засега.Те по глупави ли са от нас ?
"ако има добро слънчеви дни..."
По изчисления на специалисти от 365 дни в годината около 240 са слънчеви!
По разчетите на фирми-инвеститори възвръщаемостта на парите от соларни паркове е за около 7-10 години. Но има и други бонуси в този бизнес – системите в слънчевите паркове не се нуждаят от постоянен оперативен персонал за поддръжка и имат заводски и сервизни гаранции за 25 и повече години. Тези ниски производствени разходи също са допълнителен стимул за предприемачите.
Лукойл пуска в пробна експлоатация соларна система с мощност 1,25 MW край Бургас.Да е жив и здрав бате Вальо!
На 21-и юли 2011г. официално беше открит вторият за „ЕVN България“ фотоволтаичен парк край с. Тръстиково, община Камено, област Бургас.
ЧЕЗ официално откри през пролетта фотоволтаичната централа „Орешец” в с. Гара Орешец, община Димово във Видинска област. Съоръжението е на стойност 10 милиона евро и е с инсталирана мощност от близо 5 мегавата.
„Цветелина Бориславова: Искам БАКБ да стане зелената банка на България!
Цени на електрическата енергия при продажба от производители :
„АЕЦ Козлодуй“ ЕАД 15.30лв/ Мвтч.
Фотоволтаични централи: 260.67 лв/МВтч.
Честито на печелившите!
Касабова ти се смля да преписваш пропаганда.
В цял свят белите държави е ползват и пак е по-евтина от колкото надписаните сметки за ток....
айй марш си провери фактите куроездич Номер 2 .
Знам, че ще ме разберете и ще се приберете по домовете си!
С уважение, Цветелина Бориславова!