Спорът в Бургас: Дере ли Общината кожи или е пример за финансова стабилност
Управляващи и опозиция в Бургас спориха днес дали Общината дере кожи или трябва да е горда с факта, че е финансов първенец в страната. Това беше основната тема на дебата по отчета на бюджета, направен от градоначалника за 2012 година. Той беше гласуван от Общинския съвет с подкрепата на управляващата партия ГЕРБ, Синята коалиция и ДПС. Против гласуваха представителите на БСП, НФСБ и СЕК, въздържали се – нямаше.
Първоначално изглеждаше, че гласуването ще мине кротко, тъй като съветникът от БСП Евгений Мосинов каза на трибуната, че прочитът на отчета на бюджета показва, че върху него е работено и е направен опит да се избегне формалния подход. Той бързо обаче добави, че трябва да му бъде направен критичен анализ, за да се разбере реалното състояние на хората в Бургас в момента.
Според водача на групата на ГЕРБ Димитър Людиев всички бургазлии виждали къде се харчат парите им – детски градини, улици, паркове, а за синята зона нямало и съмнение, че ефективна. Именно Синята зона обаче и таксата смет станаха основни теми по време на обсъждането.
„Доволен съм, че общинските съветници изключително качествено са разгледали бюджета. Това показва, че всички имат отношения към средствата, които се събират в общинската хазна. Ние сме на 1-во място по финансова стабилност в страната. Има приходи, които са надхвърлили нашата оценка. Няма община, която точно да предположи тези суми", каза кметът Димитър Николов.
Общинският съветник от ГЕРБ Жечо Станков призова да се подкрепи отчетът му. Според него кметът правил всичко възможно, за да се подобрява животът и управлението на Бургас и те му имали пълно доверие. Управляващите подчертаваха и факта, че общината е на първо място в класацията на Министерството на финансите по финансова дисциплина.
Изказванията на представителите на ГЕРБ провокираха опозицията в лицето на представителя на СЕК Георги Манев. „Следващият път протестите на хората няма да са срещу ЕРП-тата, а срещу таксата смет например. Бюджетът не е нещо, което поставя Общината като административна единица на една страна и хората – на друга. Бюджетът трябва да отразява социалната политика и положението на бургазлии. Тя трябва да е свързан с временното състояние на жителите, а то не е никак добро. Ние многократно сме входирали предложение за намаляне на патентните данъци, такса смет, но вие все ги отхвърляте. Идеята на един бюджет е да се съберат нужните пари, а не много пари така, че да се съдере кожата обикновения данъкоплатец”, каза Георги Манев, който разпалено се опитваше да убеди мнозинството от ГЕРБ, че по-високите такси, събирани от хората, всъщност сковава малкия и среден бизнес.
Зам . кметът Красимир Стойчев пък каза, че много малко бургазлии са се възползвали от възможността да плащат местните данъци и такси разсрочено по повод обвиненията, че Общината „дере кожи”.
Споровете по отчета на бюджета не подмина и Фестивала на пясъчните фигури, субсидиран през 2012 г. за чието провеждане са похарчени повече пари. Стана ясно обаче, че те са били дадени за допълнително осветление, алеи и заради удълженото работно време на служителите, поради повишения интерес на туристи към фигурите. Приходите, постъпили от продажба на билети са 180 хил.лв, съобщи зам.-кметът Йорданка Ананиева.
Следобед предстои и разглеждането на бюджета на община Бургас за 2013 година.