12 млн. лева за боклука на Несебър потънаха, разследват кмета за далаверата?
С общинските пари се облагодетелстват приближени до кмета на Несебър, каза концесионерът на сметището в града Стела Александрова
12 Февруари 2013, Вторник, 08:33 ч.
Автор: Флагман.БГКонцесионерът на сметището призова за ревизия в общината
Кметът на Несебър Николай Димитров може да бъде обвинен за злоупотреба с общински средства. Срещу него тече прокурорска проверка за това къде са парите, събирани от жителите на Несебър като такса «смет». Общата сума, която е гласувана от Общинския съвет за боклука на морския град е 12 млн. лева, но парите ги няма или няма отчет за какво са изхарчени. Това съобщи в ефира на ТВ7 концесионерът на сметището в града Стела Александрова.
«От пет години само два пъти са ни изплащали пари. Имаме две споразумения под натиск на цена три пъти по-ниска от тази за цяла България. Проблемът обаче не е в това на мен какво ми дължат, а че стават много странни неща в общината и целеви пари се харчат по други направления», каза Александрова.
Общинският съвет приема таксата за смет на базата на план сметки, които зависят от сметосъбирането, сметоизвозването и депонирането на отпадъците. Те трябва да са публични, т.е. жителите на общината да са информирани как се изразходват техните пари, уточнява концесионерът. Накрая на годината обаче остатъкът от 2011 година от 12 млн. лева минава под формата на вътрешен заем за строителство и други цели. Мисля, че приближени около кмета са взели тези пари, подчертава Александрова. Тя съобщи, че има доклад на Сметната палата от 100 страници, в който е упоменато, че такива средства не бива да се използват по този начин. Те трябва да се използват целево или да се върнат на хората.
«На общината трябва да се направи пълна ревизия, трябва да се проверят и второстепенните разпоредители, защото тези пари може и да ги няма вече. Вероятно се изписват само на хартия», каза още Стела Александрова пред камерата на ТВ7.
Към момента прокуратурата е повдигнала две обвинения срещу кмета на Несебър. Той е обвиняем заедно с главния архитект на Общината за издаването на разрешително за строеж върху дюни на скандалната фирма "СЛЕ груп", както и заради негова заповед за строеж на хотел на брега на морето, разкри репортерът на ТВ7 Диляна Гайтанджиева. Скандалният й репортаж за частния бряг, на който съдии, архитекти, кметове и общински съветници си разпределят територията, бе излъчен преди месец.
Оказа се, че в най-богатата община в България, защитени зони няма дори на брега на морето. В ефира на ТВ7 бе показан 10-етажен жилищен комплекс, кацнал на брега. Той е построен в местността «Акротирия» от управителите на фирмата «СЛЕ груп», която доби скандална популярност през последните дни заради разрешението да се строи върху дюните в Несебър. Фирмата получи 29 декара защитена местност след сделка, ощетила държавата с близо 3 млн. лева.
В категории:
Несебър
7 нездравословни храни, които да избягвате
Никой не вярва, че този течен шоколад е домашен, вкусът му е неустоим
4-те зодии, които ще намерят нова любов
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради...
25/11/2024, Понеделник 22:30
0
Предизвикан е на бой
25/11/2024, Понеделник 22:20
3
"Взриви" телевизията
25/11/2024, Понеделник 22:10
1
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните?
25/11/2024, Понеделник 22:00
0
„За“ и „против“ прошката след изневяра
25/11/2024, Понеделник 21:40
0
4-те зодии, които ще намерят нова любов
25/11/2024, Понеделник 21:20
0
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос
25/11/2024, Понеделник 21:00
2
Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%
25/11/2024, Понеделник 20:56
6
7 нездравословни храни, които да избягвате
25/11/2024, Понеделник 20:40
0
Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
25/11/2024, Понеделник 20:20
0
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО)
25/11/2024, Понеделник 20:00
1
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
25/11/2024, Понеделник 19:58
3
Той припомни, че предишното правителство е наложило мораториум на строителството в защитените зони по българското Черноморие още през 2007г.
В изпълнение на приетия мораториум през 2008 г. Агенцията по геодезия, кадастър и картография подготвя и стартира процедури за „Изработване на ортофотоплан на Черноморското крайбрежие на Република България, кадастрална карта и кадастрални регистри, едромащабна топографска карта в мащаб 1:5000, специализирани карти" съгласно Закона за устройство на черноморското крайбрежие и специализирани карти за устройствено планиране на населени места.
До лятото на 2009 г. процедурите за избор на изпълнител са проведени, избрани са изпълнители по поръчките, но поради обжалване пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не са сключени договорите.
След това КЗК разрешава сключването на договорите, които са щели да определят границите на защитените зони, да се нанесат дюните, да се определят границите на зоните, които определят ограниченията на режима за застрояване в тях.
„Правителството на ГЕРБ прекратява процедурите и оставя на „субективната преценка" на компетентните органи, къде има дюни и къде няма", сочи Михалевски.
По думите му, ако договорите за специализираните карти и другите продукти са изпълнени, към 2010 г. е щяло да има изработени карти с нанесени граници на защитените зони и характера на местообитанията съгласно закона за биологичното разнообразие.
„Не случайно предходното правителство не е финализирало процедура за продажба на тези държавни земи, независимо от изпълнението на процедурата по закона за горите от 1999 г., а е изчаквало да се реализират изработването на картите по Закона за устройство на черноморското крайбрежие, за да се установи ясно режима на лимитиране и ограничение върху зоните и териториите, които да обосноват последващи решения", подчерта депутатът.
Той е категоричен, че престъплението на ГЕРБ е факт. „Наличието на дюните в защитената зона „Ахелой - Равда - Несебър" е безспорно. Ако бяха изработени специализираните карти през 2010г. щеше да има ясна граница на т.нар. „сиви дюни", които по силата на ЗУЧК, могат да бъдат само публична държавна собственост и следователно не могат да се продават", посочи още народният представител.
Според него именно бездействието и престъпното поведение на МРРБ през 2009 г., когато прекратява договорите на АГКК за изработката на тези специализирани карти, отваря възможността да се финализира заявлението за продажба на имота.
Михалевски смята, че община Несебър няма никаква вина, защото е изпълнила законовите си задължения на база на документ, предоставен й от централната власт и възложителите на инвестиционното предложение.
„Бойко Борисов не е спрял нищо, защото първо няма такива правомощия, а и в настоящия казус при отсъствие на специализирани карти, които да отразят границите на дюните, което е направено умишлено, дефакто процедурата на МЗХ изглежда „законна", макар и безкрайно „неморална". Това действие обаче без санкцията на Борисов е невъзможно", категоричен е депутатът от КБ.
Според него, незабавно трябва да се иска не само да се наложи контрол на Публичните устройствени планове, както и Общите устройствени планове, но и в изключително ускорен порядък да се изработят всички необходими карти.