Несебър: Софиянци вън от порта, няма да застроите последните ни 17 дка на брега
Сдружението „Месамбрия понтика“ изнася протеста в Париж – пред вратите на ЮНЕСКО, с искане държавата да отмени концесията на голямото пристанище и морска гара
Ключови думи:
Несебър, фирма, Цветан Василев, Париж, пристанище, ЮНЕСКО, МЕсембрия понтика, цветан василев
07 Февруари 2013, Четвъртък, 13:06 ч.
Автор: Катя КАСАБОВА, снимки: автораПротестът ще се мести в Париж, за да чуят в ЮНЕСКО истината за нашето правителство
Старият Несебър изнася в Париж протеста срещу правителството, което даде на концесия морската гара и голямото пристанище за 35 години напред срещу нищожна годишна такса от 23 хил.евро. Проблемът е, че новият стопанин консорциумът „Видмар“, зад който стои Корпоративна Търговска банка на Цветан Василев, получава и правото да застрои 17-е декара суша около морската гара и кейовете, за което е предвидено хотелска част, ресторант и търговски обекти.
Днешният бунт трябваше да покаже на МС да спре процедурата, която все още не е завършена и да даде дума, че няма да се застроява нищо на брега, който и без това е обезобразен от незавършените наоколо строежи на голяма яхтена компания, скриващи гледката към отсрещната страна на залива. Хората са в паника и затова, че преди няколко месеца в района на порта са се появили три грозни плаващи работилници – тип понтони, застопорени точно срещу незавършените тухлени постройки, които създават огромна опасност при маневриране на риболовните им кораби.
Шефът на несебърските рибари от сдружение „Мена“ Кирил Жеглев: жалвам се
пред КЗК, защото нашите риболовни кораби трябва да напуснат порта
|
Комисията за защита на конкуренцията е отхвърлила набързо жалбата на гражданското сдружение от Стария град „Месамбрия понтика“ и сега председателят му Георги Карачев се е обърнал към Върховния административен съд. КЗК с подобна жалба в момента се атакува от водача на рибарското сдружение „Мена“ Кирил Жеглев.
Хората смятат да заминат за Париж и да застанат пред вратите на ЮНЕСКО, защото според тях, информацията до институцията се филтрирала от София. Там несебърци ще търсят съдействие от еврокомисари и депутати в ЕП.
„238 града в света са като Несебър, новото строителство на пристанището е в пълен разрез с мониторинга на ЮНЕКО. Пристанището попада в буферната зона на старинния град Несебър и ЮНЕСКО наложи мораториум върху строителството, градежът още повече застрашава несигурното бъдеще на града в списъка на световното културно наследство. Сдружението стъпи на Закона за културното наследство, според който на концесия не се предоставят недвижими културни ценности с категория от световно значение, археологически резервати или части от тях, но жалбата не издържа пред КЗК. Хората в София трябва да разберат, че като идват тук трябва да ни питат дали им разрешаваме да правят каквото си искат. За да може един богат човек да стане по-богат с още няколко милиона, нас ще ни извадят от Списъка“, каза Карачев.
Сградата на морската гара със сигурност ще бъде разрушена и върху 17
декара около кейовете ще има хотел, ресторанти, търговски обекти
|
След като през 2001 г. правителството на НДСВ даде на концесия малкото пристанище до провлака между новия и стар град и изхвърли оттам рибарите, за да се настанят скъпите яхти, сега в големия порт се очертава същата картина. Несебър има 70 рибари, някои държат корабите си именно в порта, тъй като пристанът от другата страна е плитък и става само за лодки. В този дух е и жалбата до КЗК на шефа на сдружение „Мена“ Кирил Жеглев.
Около седмица ще продължат уличните протести в Несебър с надежда София да чуе за проблема. След това местните хващали самолета за Париж.
На 12 декември м.т. Министерският съвет излезе с решение, че консорциум "Видмар" печели концесията на пристанище Несебър и ще го стопанисва през следващите 35 години. Свързаният с банкера Цветан Василев консорциум беше единствен кандидат, Община Несебър се отказа заради високите критерии. Концесионерът се ангажира да инвестира 2.886 млн. лв. през следващите 35 години.
Гарата е основното пътническо пристанище на юг, тъй като все още няма изграден пасажерски терминал в Бургас.
Как банкерът Цветан Василев ще се настани върху 17 дка край брега на Стария несебър
Съдружници в консорциума "Видмар" са "Водстрой 98" и "Марков и син". Първата компания се контролира от Иван Мирински, който чрез своята "ПМ Контрол" през 2008 г. придобива 96% дял за 2 млн. лв. Сделката е финансирана с банков заем от КТБ. Според отчета на "Водстрой" за 2011 г. то има заеми за общо 20.8 млн. лв. от КТБ, а справка в Имотния регистър показва, че централата му на софийската ул. "Шандор Петьофи" 13-15 е ипотекирана в банката. През 2011 г. "Водстрой 98" приватизира "Промишлено строителство холдинг" за 12 млн. лв. и заедно с него е активен участник във всевъзможни инфраструктурни обществени поръчки, често в консорциуми и с други играчи. Другият съдружник, "Марков и син", е малка бургаска компания за морско агентиране, собственост на "МВМ консултинг" - еднолично дружество на Магдалена Трайкова. Тя придобива компанията на 17 октомври (седмица преди създаване на консорциума) за 50 хил. лв. Магдалена Трайкова е управител на "Бояна пропърти мениджмънт", изцяло дъщерно дружество на "Инвест мениджмънт", което е компания на фамилния "Тръст Василеви". На 23 октомври "МВМ консултинг" е придобила и самото "Бояна пропърти мениджмънт". Справката е направена от в.“Капитал“.
В категории:
Несебър
Земетресение в съседна страна
Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана
Отиде на гости и веднага извади...
ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа
22/01/2025, Сряда 21:00
0
Отиде на гости и веднага извади...
22/01/2025, Сряда 20:48
0
Махат тирето
22/01/2025, Сряда 20:25
1
Те не могат да пият
22/01/2025, Сряда 20:00
0
Земетресение в съседна страна
22/01/2025, Сряда 19:33
0
Отиде си твърде млад
22/01/2025, Сряда 19:12
4
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
1
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото
22/01/2025, Сряда 18:08
4
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
22/01/2025, Сряда 18:00
1
Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна
22/01/2025, Сряда 17:40
0