Половин милион лева източени за деца, уж болни от астма
Близо половин милион лева са източени с фалшиви ТЕЛК решения под формата на социални помощи, информира Би Ти Ви. Досега доказаните щети за държавата са 250 хиляди лева, но разследващите са открили още злоупотреби.
Схемата действала последната година в Самоков и Долна баня.
Епидемия от белодробни заболявания сред децата в планинския град Самоков. Такъв извод може да се направи от молбите за социални помощи и приложените лекарски становища за десетки деца с астма.
Епидемия, разбира се, няма. Не може и да има. Най-малкото астмата не е заразна.
Любопитното е, че и болни деца няма. А държавата е източена с близо половин милион лева. Може би схемата щеше да продължи да работи, ако полицията в Самоков не беше решила да провери. Първоначално са установени 7 случая, а ровенето в документите разкрива общо 34 фалшиви документи и незаслужено получени социални помощи.
„Механизмът, по който е следният - семейства с тези деца са получили тези обезщетения, разпространило се е между хората, след това са търсени деца, имали са възможност, семейства са получили, но след това са започнати неистинските ТЕЛК-ове да изготвят", казва Георги Тодоров - началник РУП-Самоков.
Схемата - социално слаби семейства подават молби в дирекция „Социално подпомагане" за помощи. Прилагат и решение на ТЕЛК, според което детето им е с трайно увреждане. Диагнозата - астма с преобладаващ алергичен компонент. Така само за няколко месеца се оказва, че 34 деца са развили астма.
Установено е, че децата не са вписани нито в картотеките на болницата, нито пък имената им фигурират в папките на ТЕЛК. На базата на фалшификатите, социалните отпускат помощи. Родителите получават еднократно между 5000 и 6300 лева за минал период. И ежемесечна помощ в размер на 260 лева. Една от облагодетелствалите се от схемата е Росица. А източникът й на доходи - синът й Борислав.
За измамата признава и Стоянка. Дъщеря й Катя е напълно здрава, но е подпомогнала семейния бюджет с псевдозаболяването. Отново разказва за посредник, който уредил всички нужни фалшификати, за което и прибрал солидна комисиона.
Въпреки тези признания и разследването на престъпната схема от дирекция „Социално подпомагане"-Самоков, отпуснало помощите, не са съвсем убедени, че решенията на ТЕЛК са фалшиви. И не обмислят за спрат парите за псевдоболните деца.
Само преди месец същата схема е била разкрита и в Долна баня. Източени са над 200 000 лева.
„В хода на разследавтнето се установи, че част от неистинските ТЕЛК-ови решения са издавани в период от време, в който реално комисията по белодробни заболявания не е заседавала поради кадрови проблеми. Друга част са на реално освидетелствани лица, но са вписвани данни на децата на конкретните роми", обяснява главен инспектор Васил Попов от РУП-Костенец.
Разплитането на престъпната схема продължава. Арестувани са двама - Данчо Лихваря и неговата племенница. Техният шеф и мозък на схемата все още се издирва. Няма данни за замесени лекари или социални работници. Разследващите допускат, че социално подпомогнатите с фалшиви документи са далеч повече.