Поет от Москва пя с бургаски бардове на концерт, посветен на Висоцки
Бардове от Бургас и от Москва почетоха Владимир Висоцки с концерт в Морското казино, организиран от «Фаркол» АД и «Огън на брега». В поетично-музикалния спектакъл, който носи името на една от най-хубавите му песни – «Я конечно вернусь», участва и поетът с китара от Москва Александър Кузнецов. Бардът, който е създател на голям бардовски фестивал в Подмосковието и на Международния бард фестивал ,,Вълни и струни'' в Свети Влас, пристигна в Бургас специално за концерта, посветен на 75-ия рожден ден на Владимир Висоцки. Кузнецов изпя заедно с Емил Ангелов и Невен Кидеров най-нежната песен на Висоцки «Лирическая», а зала «Георги Баев» се оказа тясна за многобройните фенове на великия руски бард и актьор.
«Висоцки ще се завръща винаги, когато поискаме. Той не си е отивал от нас.
Тази вечер посветихме на този изключителен човек, който стана емблема на няколко поколения, защото пееше истински, казваше истината в своите песни и това, което много малко хора съумяваха да изразят. Сега той щеше да е на 75 години и може би щеше да ни почерпи с водка и някоя друга песен», каза поетесата Елка Василева. Тя получи специалната награда на «Фаркол», а бардът Емил Ангелов поздрави колегите си от фармацевтичната компания със «Скалолазка”. Това е една от любимите песни на аптечния бос Георги Базотев, разкриха негови приятели.
Публиката аплодира бардовете след изпълнението им на емблематичните песни на Висоцки - «Спасете Нашите Души! (SOS!)», «В сон мне жёлтые огни», «Я конечно вернусь»... Бурни овации получи и мъжката част на рокгрупа «Supernova», които участваха в шоуто със свои авторски песни. Певецът Захари Чернев пък разказа за срещите си с Висоцки.
«За първи път го видях през 1972 г. Тогава с оркестър «Бургас» бяхме на концертно турне в Русия. След участие в клуба на културните дейци, влязохме в ресторанта на хотела, заедно с ръководител Иван Пантелеев. На една маса до нас видяхме едни хора, които кротко си пиеха водката. Като се загледахме в тях, разпознахме Владимир Висоцки. Присламчихме се към тях и взехме участие в надпиването, но като по-слаби състезатели. Вечерта беше много бурна. Някои много се напиха, аз - също. После тихо се прибахме, но няма никога да забравя колко естествен и добър е Володя Висоцки», споделя Захари Чернев. Втората му среща с великия бард е в България. Бургаският певец отива в София, за да види отново Висоцки, но не можал да се доближи до него, защото почитателите били хиляди. Махнах му отдалече, но не знам дали ме е видял, уточнява Чернев. При едно от последните си концертни турнета в Русия, той взел участие и в московския фестивал, посветен на Висоцки.
«Осем месеца бях в Русия и накаря организаторите решиха да ми направят един реверанс. Предложиха ми да направят фотосесия на Червения площад. Тогава, минавайки покрай паметника на Висоцки, му поставих един букет с цветя. В същото време обаче се провеждаше фестивалът на Висоцки. Дного добри бардове се бяха събрали там. Поканиха ме да изпея и аз негова песен, но аз знам само една – «Лирическая». Научих я заради една жена. Преди да я изпея, им казах «Друзья, нет ноты...» и всички хванаха по една бутилка водка, за да ме почерпят. Сега Висоцки сигурно е горе в хора на ангелите и навярно пее с нас», каза още Захари Чернев.
Висоцки е написал над 800 песни и 1100 стихотворения. Изиграл е 30 филмови роли, включително Хамлет, изнасял е концерти по цяла Русия и на много места по света (включително и в България). След смъртта му в СССР е създаден фонд за опазване и съхраняване на творчеството му.