Съденето на продажни екоинспектори ще спаси крайбрежието от застрояване
Промени в седем закона ще осигурят пълна забрана на строежите по морето
Регионалният министър Лиляна Павлова предлага промени в 7 закона, за да се гарантира пълна забрана за строителство по черноморското крайбрежие, върху дюни и защитени зони. Предложенията бяха представи пред еколози и депутати в НС за обсъждане.
Павлова призова да се намери компромис и да се стигне до решение, като в същото време да се постигне баланс между инвестиционния интерес и интереса на околната среда. Регионалният министър подчерта, че инвестиционните процедури създават заетост и работни места.
В законовото устройство на черноморското крайбрежие се въвежда пълна забрана за строителство върху пясъчни дюни в зона "А" и "Б". Освен това се въвежда и законово дефиниране на понятието дюни.
По отношение на зонирането обаче преди време еколози изразиха твърдото си несъгласие да има дюни и в зона "Б" по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Това щяло да създаде противоречие в закона, който сега казва императивно, че всички дюни са само в зона "А", без значение дали са на до 100 метра от морето или на повече.
Павлова предлага забраната, която ще бъде въведена за строителство, да важи и за одобрените вече устройствени планове. По друг начин не може да спрем строителството, категорична бе Павлова.
Тя обясни, че досега не е имало достатъчно пари за разработване на кадастрални карти, но средства са отпуснати и кадастралните карти вече са готови. Най-вероятно до края на януари те ще бъдат приети.
Припомняме, основното обвинение към управляващите е, че вече четвърта година не са изработени тези карти, които трябва да въведат ред в строителството.
В закона за устройство на територията се осигурява по-голяма публичност на проектите за устройствени планове и се разширява кръгът на заинтересовани лица, които могат да обжалват устройствените планове.
Предвиждат се промени също така и в закона за опазване на околната среда, закона за биологичното разнообразие, закона за защитените територии и закона за горите.
Екологът Свилен Овчаров призова да се затворят дупките за заварените случаи, пример за които са „Дюнигейт".
От години се извършват нечувани престъпления срещу околната среда, подчерта Емил Георгиев от „Екогласност". Ножът не е опрял в кокала, а направо е минал през кокала, допълни той.
Валентин Симов от партия „Зелените" е на мнение, че злото се корени в извършването на оценката за въздействие на околната среда. Той иска в наказателния кодекс да има специална разпоредба за колективите, които правят докладите по ОВОС, за да им се търси после сметка.
ХЕМ МУ Е РЕД на БОЙЧО, ХЕМ МУ СЕ ПАДА по ГЕРБЕРСКА ЛИНИЯ, ДА ИЗКВИЧИ НА УМРЯЛО КОРУПЦИОННО СВИНЧЕ.