Хората в Камено ще имат европейски град до пролетта, но са бедни
Разговорът ни с кмета на община Камено водим в една от почивките на редовната сесия на местния парламент, след като съветници от ГЕРБ го захапаха защо взема пари от строителната програма, за да ги дава за превоза на учениците.
- Г-н кмете, доста разпалено Ви критикуваха младите съветници от ГЕРБ, че дърпате от строителната програма на селата, за да дофинансирате превоза на учениците. Кажете за какви пари става въпрос и има ли ощетени села?
- Дофинансирането се наложи от факта, че вече 5-а година няма повишаване на цената, която плаща за превоза Министерството на финансите. Това са държавно делегирани дейности, които ние трябва да изпълняваме, но като не стигат парите, сме принудени да дофинансиреме. Имахме едно решение на ОбС за дофинансиране с 5 хил.лв., но пък един от жълтите автобуси и наехме превоз от частна фирма, там цените са други и това доведе до допълнителни разходи. Този автобус се ремонтира във Варна, другата седмица обещаха да го докарат. Дизелът вече надхвърля 2,60 лв. Литъра, а нашите ученици трябва да ходят на училище, нали?! За мен няма нищо по-важно от децата.
- Колко деца от населените места се възползват от този превоз?
- Около 50 деца, които са в посока Трояново, Винарско, Кръстина към Камено, също има в обратна посока от Камено към Свобода и Кръстина. Автобус прави курс от Полски Извор, Тръстиково, Ливада към Русокастро, това са средищните училища. Освен това имаме и други ангажименти. Децата в Камено в момента вървят пеша от старата сграда на училището към новата за столовото хранено. Добре че времето е хубаво. И не трябва топъл автобус. Утре като завеят виелиците ще ни трябва транспорт. От 5 г. МФ не е актуализирал сумите за транспорта. Не може така - дават 90 ст., а излиза 1,30 лв. Затова младите съветници от ГЕРБ не са прави. И да са спокойни, защото общо 12-е хиляди лева, които ще ни трябват за превоза на децата ще дойдат не от строителните програми на селата, а от Камено.
- Приключила е работа по отводнителния канал, без него при всеки дъжд тук ставаха наводнения. Доволни ли са хората?
- Това е нещо, за което много се радвам и се гордея. Това бе мечтата ми от 1992-а година, защото Камено години наред бе заливан при един по-проливен дъжд от големия водосток, който е от северозападната страна. Хубавото е, че го пробвахме на живо още два дена, след като го завършихме, работи идеално. И така не натоварваме канализацията, нямаме избиване на вода в долните етажи нито в училището, нито по къщите на хората. Трябва да са доволни.
- Две сесии вече съветникът Николай Петров занимава местния парламент с неудобството за тъста му да си обработва спокойно лозето, заради канала. Ще се реши ли и този личен проблем?
- Лозята опират по трасето на канала и там искаме да отчуждим част от частните земи, за да има къде да обърне техниката, когато хората си работят по нивите. Чу се в залата, че някои не искали да се продават земята. Аз мисля, че хората ще ни разбера,т както ни разбраха за другите имоти, през които минахме. Става въпрос за 50-60 квадрата от всеки имот. Щом ми дадоха мандат от Общинския съвет да разговарям с 5-6 собственици на лозя в този район, аз мисля, че ще намерим решение.
Съветникът Николай Петров (на трибуната) смята, че хората не искали да чуят за отчуждаване на част от лозята им, кметът обаче е сигурен, че с дипломатичен разговор ще успее за общото благо |
- Ще увеличите ли местните данъци и такси през 2013 г. ?
- Съвсем козметични промени имаме, с 0.5 промила ще е повишението - взето е решение за юридическите лица, всичко друго си остава същото. Ние сме една от общините, които имаме сравнително най-ниските данъци. На хората им е достатъчно тежко, а аз смея да твърдя, че политиката в България с доходите е сбъркана, не от сега, не обвинявам правителства, това е години наред. От физическите лица в община Камено събираме 33 хил .лв. Това е нищо, какво ще направим с тях? Ще ги увеличим с още 2-3 хирляди лева, увеличавайки бремето за тези бедни хора, в тази ужасна икономическа криза?! Няма да го допусна.
- Колко години управлявате, г-н Кмете?
- Това ми е четвъртият мандат от 1991 година, преди това бях 2 мандата председател на Общинския съвет, от 1986-та работя в местната власт.
- Виждате ли себе си в лицето на тези две млади момчета от ГЕРБ, които ви критикуваха днес, как оценяте тяхната младост, липсата на житейски опит?
- Нещата не опират до липса на житейски опит. Тук се смесиха и други отношения. Не бива да се настройват селата срещу Центъра знам, че е тежко на всички и аз се старая да балансирам. Когато опира до пари, трудно ми е да режа, но режа, когато когато е за разрешаване на социален проблем. Така съм устроен.
- Какво от строителната програма на Камено няма да се направи, за да се помогне на учениците с превоза?
- Няма да изградим канализация на 3 улици, няма да асфалтираме нещо, защото
достатъчно много ще асфалтираме по европроекта. Виждате колко усилено се работи
навън. Около 3,5 млн.лева ще вложим в благоустрояването на Камено. До месец-два
сме готови, ако не хване голям студ.
Центърът на града е разхвърлян, но след месец-два ще грейне по европейски
проект
|
- Като виждате с какви темпове се променя генофонда, не ви ли става мъчно за общината. Виждам в градската градина само ромки с малки дечица, българки няма?
- Вижте, те са български граждани, мен ме притеснява, че липсва политика по отношение на демографията в България. Ние сме съвсем близо до град Бургас, а в същото време нашите села опустяват, защо? На първо място проблемът е икономически - липсата на работни места. Как млад и образован човек да остане, всеки иска да се реализира в големия град или поне да си намери прехрана, а това обрича България. Аз говоря малко по-мащабно, защото това се случва навсякъде. Да съберем населението в няколко мегаполиса и другото да бъде пустеещи земи, Кой печели от този недържавнически сценарий!?
- В детската градина какъв е процентът на ромските деца?
- Може да се каже 50 на 50.