Защо Марс разтрепери учените - ще разберем на 3 декември
3 декември 2012 година може да преобърне света. Тогава се очаква да бъде оповестено официално какво откри роботът "Любопитко" на Марс, че накара учените да се разтреперят, пише руският в. "Комсомолская правда", цитира 24 часа.
Което обаче не е тайна за никого е, че подвижната лаборатория на Марс взе проби от марсианската почва, която се изследва с помощта на бордовата лаборатория SAM.
Именно тази находка може да поднесе най-голямата изненада за Марс.
Преди 36 години пенсионираният биолог на НАСА Гилберт Левин е твърдял, че на Марс има живот.
Миналата седмица световната общественост се заинтригува от това, че роботът "Любопитко" е намерил нещо сензационно, по думите на главният учен Джон Гроцингър от Калифорнийския технологичен институт пред американско радио.
Той каза тогава: "Това са от тези данни, които попадат в учебниците по история. Те наистина изглеждат добре."
Според Гроцингър това, което е открил марсоходът, ще бъде обявено най-рано на 3 декември. Дотогава ще се пази пълна секретност.
Още през 1976 г. американските космически апарати "Викинг-1" и "Викинг-2" проведоха уникални експерименти на Марс. Още тогава учените заподозрели, че на Червената планета има форми на живот. Не мечтаели за сложни форми като червеи или хлебарки. Надявали се да открият в почвата бактерии.
Апаратите взели проба от почвата и я поставили в чаши със специална хранителна течност, която създателите й наричали "кокоши бульон". Идеята била, че ако бъдат открити бактерии, поставени в "бульона" те ще се активизират и ще започнат да се хранят. Тогава ще започнат да отделят въглевоводород, който ще бъде регистриран от приборите на космическите апарати. Така учените ще разберат, че на планетата има живот.
Очакванията се оправдали: отделил се газ и датчиците на апаратите недвусмислено затрептели. Но от НАСА обявили официално, че газът бил породен не от бактерии, а се образувал в резултат на химическа реакция между почвата и течната хранителна среда.
Официалното заключение било, че експериментите на "Викинг" не показват наличие на живот на Марс. Д-р Гилбърт Левин не се съгласил с това и се обявил против заключението през всичките тези години.
В началото на тази година още преди мисията на "Любопитко" нов анализ на данните от биохимичните опити показа, че д-р Левин е имал право да реагира така.
Американският биолог Джоузеф Милър от университета на Южна Калофорния сензационно заяви, че на борда на "Викингите" било установено наличие на бактерии от Марс. Той направил математически анализ на получените тогава данни.
Живите системи са много по-сложни от небиологичните. А данните имали точно биологичен произход, обяснява американският биолог.
Резултатите на Милър показали висока степен на ред, присъщо за биологичните процеси.
"На 99 процента съм сигурен, че на Марс има живот", не се усъмнил Милър, както по-рано и Гилберт Левин.