Три жени бият Бойко по рейтинг
ГЕРБ губи подкрепа, но остава първа политическа сила. Три дами бият по рейтинг премиера Бойко Борисов. Партията на Меглена Кунева пък вече диша във врата на ДПС.Това са част от изводите в последното проучване на НЦИОМ за политическите настроения у нас. Допитването е направено в периода 1-7 ноември и обхваща 1000 пълнолетни българи от 86 населени места в страната, пише "Стандарт нюз".
68% се ядосват на депутатите
От началото на лятото е налице тенденция към свиване на одобрението за работата на парламента и на правителството, като заедно с това расте и неодобрението към тях. В началото на ноември 2012 г., хората, които дават негативни оценки за работата на парламента, са четири пъти повече от преценяващите, че институцията работи добре (68%:17%). Одобрението към дейността на 41-то Народно събрание намалява с 5% спрямо септември, с толкова расте и неодобрението.
Българите, които през ноември одобряват работата на кабинета са 29%. Този дял е с 2% по-нисък от регистрирания през септември. Неодобрението към правителството е двойно по-висок дял от одобрението (57%:29%). Управляващите са критикувани най-често от възрастните и бедните респонденти. Оценките за работата на кабинета все повече се оказват политически обагрени.
През ноември няма значима промяна в дела на одобряващите работата на президента Росен Плевнелиев (52%). Неодобрение към работата на държавния глава продължават да изразяват една трета от интервюираните.
Одобрението за работата на Бойко Борисов намалява с 3% и в началото на ноември е 43%. Неодобрението към премиера в началото на ноември е 49%. Премиерът се ползва с висока подкрепа сред симпатизантите на ГЕРБ – одобряват го 91% от тях.
Леко нараства одобрението за работата на полицията и на армията (съответно с 2% и с 1%). В началото на ноември 42% одобряват полицията, а 40% – армията.
Лек ръст (с по 2%) бележи одобрението към дейността на съда и на прокуратурата. Въпреки това, обаче, одобрението към двете институции остава ниско.
Българската православна църква е одобрявана от 48% от българите. Изследването приключи в дните около смъртта на патриарх Максим и данните не съдържат оценки за последвалите събития.
Сергей е най-харесваният лидер в парламента
Сергей Станишев е най-одобряваният лидер на парламентарна група с одобрение от 28%. В сравнение със септември неодобрението към него намалява с около 2%. Към момента Станишев е одобряван от 83% от социалистите.
Българите оценяват положително избирането му за президент на ПЕС. Хората не крият очакванията си то да допринесе за по-добър публичен образ на страната ни, както и за по-добро представяне на левицата на предстоящите парламентарни избори.
Лидерът на „Атака” Волен Сидеров остава един от политиците с най-висока подкрепа сред своите избиратели (сред 92% от тях).
За последния месец с по 2% се свива одобрението за работата на Красимир Велчев, председател на ПГ на ГЕРБ, и на Иван Костов, съпредседател на ПГ на „Синята коалиция”. Одобрението към Мартин Димитров се повишава минимално – с 1%.
Лили пак е №1 в кабинета
В началото на ноември най-одобряваният министър отново е Лиляна Павлова - харесват я 50% от хората. Следва Мирослав Найденов с 42% одобрение и Цветан Цветанов с 42%.
Непосредствено след тях се нареждат Вежди Рашидов с 34%, Николай Младенов и Сергей Игнатов с по 33%, Свилен Нейков с 31%. От септември насам най-голям ръст (от 7%) бележи одобрението за работата на министъра на транспорта и информационните технологии Ивайло Московски. Той печели симпатиите на 25%.
През последните месеци расте както одобрението, така и неодобрението към министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Подобна тенденция е регистрирана и в оценките за работата на здравния министър. Нараства критичността към ресорите „социална политика” и „финанси”.
Бойко с бронзов медал сред политиците
В класацията на най-популярните обществени личности три дами изпреварват по одобрение премиера Бойко Борисов. Това са Кристалина Георгиева, Йорданка Фандъкова и Лиляна Павлова.
Макар НЦИОМ да не поставя еврокомисарката сред българските политици, тя е най-харесваната публична фигура – 65% й симпатизират. Веднага след нея се нарежда столичният кмет с 57%.
Политик номер едно в национален план през ноември 2012 г. е президентът Росен Плевнелиев с одобрение от 52%. Второто място се заема от министър Лиляна Павлова, одобрявана от 50%. Трети е премиерът с одобрение от 43%, следван от министъра на земеделието и от министъра на вътрешните работи с по 42%.
През месец ноември Георги Първанов е одобряван от 41% и е шести по популярност сред българските политици. Той качва 7% одобрение в сравнение със септември, точно с толкова намалява и неодобрението му. Одобрението към Първанов расте в групите, традиционно подкрепящи БСП.
Следващите места в топ 10 на българските политици се заемат от вицепрезидента Маргарита Попова, министрите Вежди Рашидов, Николай Младенов и Сергей Игнатов.
Извън 10-те най-одобрявани български политици през този месец остава Меглена Кунева, одобрявана от една трета от българите. Подкрепата за нея расте с 2%, с колкото се увеличават и симпатизантите на партията й. Кунева запазва добри позиции сред левите избиратели (одобряват я 43% от тях), но губи симпатии сред привърженици на ГЕРБ. Даниел Вълчев от „България на гражданите” е одобряван от една пета от интервюираните и е приеман по-добре от левите избиратели.
ГЕРБ води, Кунева настига ДПС
В началото на ноември ГЕРБ остава политическата формация с най-много привърженици. Симпатии към управляващата партия декларират 24,5% (с 2% по-малко в сравнение със септември). Близо 19% от интервюираните посочват, че симпатизират на БСП (с 1,5% повече от септември). Симпатии към ДПС изразяват 6,4%. През ноември с 2% нарастват привържениците на „България на гражданите”, които в момента са 6,2% от интервюираните.
Като симпатизанти на „Синята коалиция” (СДС и ДСБ) се определят общо 3,6% от участвалите в изследването, а като симпатизанти на „Атака” – 3%. От по-малките партии, симпатии около и над 1% събират: НФСБ (1,5%), НДСВ, РЗС и ВМРО.
Емил Кабаиванов е непознат за над 80% от българите, поради което одобрението към него е много малък дял – 2%.
НЦИОМ тестира хипотеза, при която на парламентарните избори една срещу друга се явяват само БСП и ГЕРБ.
В подобна ситуация електоратите на двете партии се втвърдяват максимално – по 96% и от подкрепящите ГЕРБ, и от тези, които симпатизират на БСП, категорично заявяват, че ще гласуват за своите. В тази хипотетична форсирана ситуация 71% от симпатизантите на ДПС биха гласували за БСП. Ако трябваше да избират между ГЕРБ и БСП, 61% от привържениците на партията на Кунева не биха гласували, 22% биха дали гласа си за ГЕРБ, а 17% – за БСП. Половината от симпатизантите на „Атака” също не биха гласували в подобна ситуация, а останалите биха предпочели ГЕРБ. Привържениците на СДС и на ДСБ, както и политически апатичните избиратели по-скоро не биха гласували, ако са изправени пред подобен избор.
партята и-на изборите сте бъде под 1 %,ама сега си плащат са прогнози.хахаха