Секат опасни дървета в цялата област преди началото на зимата
Идващата зима събра представители на институциите в сградата на областна управа. Срещата откри заместник областният управител Атанас Терзиев. Тя е традиционна, провежда се съгласно ангажиментите на Областния управител като председател на Областния щаб за борба с бедствията.
От докладите на представителите на общинските институции стана ясно, че и тринадесетте общини в областта са взели необходимите превантивни мерки, за да посрещнат подготвени зимата. Част от тях имат сключени договори за снегопочистване, другите са в процедура по сключване на такива. С дърва за огрев са снабдени гражданите в населените места, образователните и социални заведения. Кризисните щабове по общини провеждат своите заседания и актуализират плановете си за действие.
За готовността си да отреагират при влошена зимна обстановка информираха и държавните институции. И тази година при необходимост от високопроходима техника и свободен човешки ресурс отново ще се разчита на съдействие от страна на Военноморска база- Бургас и Регионална дирекция по горите.
Консорциум „Пътно строителство Бургас” ДЗЗД е дружеството, което ще поддържа 1669,4 км от републиканската пътна мрежа на територията на област Бургас. Днес на срещата присъстваше представител на дружеството, който увери, че към настоящия момент се извършват всички действия по подготовка за сезона. Определени са местата по републиканското трасе, къде ще се съхраняват необходимите инертни материали като пясък, сол, луга.
Опасни дървета се оказаха един от основните проблеми при работата на редица институции. При силен вятър или обилен снеговалеж падналите дървета могат да са причина за прекъсване на електроснабдяването, блокиране на пътни участъци, както и невъзможност за почистването на същите. От Областно пътно управление информираха, че към настоящия момент са отстранени над 800 опасни дървета намиращи се в непосредствена близост до пътните платна. С това проблемът не се решава напълно, тъй като голяма част от потенциално опасните дървета се намират в частни или общински имоти и без съответното разрешение не могат да бъдат отстранени. Предстоят срещи с кметовете по населени места, за да се определи собствеността и да се премине към премахването им до края на ноември.
Новото, което ще се приложи за първи път през този сезон е да се предоставят на общините списъци, съдържащи данни за родилки, тежко болни и хора на хемодиализа. Наличието на такава предварителна информация ще улесни придвижването им до болнично заведение в случай на обилни валежи и непроходими пътни участъци.
„Изминалите зимен и летен сезон ни сблъскаха с не малко тежки за овладяване ситуации. Предварителната подготовка и добрата координация между различните ведомства бяха на лице и ни помогнаха да се справим успешно. Ще разчитам на това и за в бъдеще.”- каза пред присъстващите заместник-областният управител Атанас Терзиев.