Общинските терени в Бургас са най-дълбоката тайна на кмета
- Г-н Касабов, екзотичната идея да направите писателя Чарлз Дикенс почетен гражданин на Бургас обходи цяла България и с нея се занимават даже националните медии. Що за приумица?
- Това е находка на НФСБ. Чарлз Дикенс е живял в Бургас през 1853-55 г., пребивавал е тук като военен кореспондент. Тези факти ги откри краеведът Стоян Райчевски. Писал е кореспонденции, свързани с града ни. Описва го като място с лош климат, трудно за живеене поради маларията, разнасяна от комарите, с около 2-3 хиляди жители и бурно развиващо се пристанище, в което имало много вносни стоки, предимно хранителни продукти, но никакъв износ. Имало е доста арменци и турци.
- Но с какво Чарлз Дикенс е допринесъл за развитието на нашия град? Като контрапункт би трябвало почетен гражданин да е и писателят Димитър Димов, който е живял в таванска стая в днешната дирекция на агенцията за контрол на храните на ул.“Хан Аспарух“?
- Доколкото ми е известно Димитър Димов отдавна е почетен граждани. А Чарлз Дикенс е световен класик, от ранга на Лев Толстой. Нали Бургас претендира да става европейска столица на културата?! Каква култура в мнозинството на ГЕРБ, след като се подиграват с подобно предложение?! Бих казал, че за простотията и ниската образованост дъно няма. Да ви посоча съседна Гърция – там създават легенди само от един камък, на който уж седял Зевс, докато наблюдавал любимото си дете Атина. Призовавам Общината да се потруди да намери къде точно е живял Дикенс, да пресъздаде биографията му от този период, ако трябва, но да се спре с просташките хихикания. Че, ако аз започна да изреждам колко незначими хора произведоха в почетни граждани, ще ги направя за смях.
- Например?
- Веднага ви превеждам името на някоя си Фон Загсен – самозвана графиня ли беше, принцеса ли беше – една не особено чистоплътна личност, която бе събрала боклуците от Германия и ни ги беше струпала тук с тирове.
- Нека приключим темата с почетните граждани, кажете какви други докладни записки имаше сред 33-е, които входирахте наведнъж онзи ден в канцеларията на ОбС?
- Известно ли ви е на вас, че една героична личност в историята на града ни – кметът Атанас Сиреков все още не е почетен граждани?! Предложихме него, също така и най-големият благодател на Бургас – Александър Г.Коджакафалията.
- Защо се заяждате с бургаския кмет Димитър Николов и не го оставите да си гледа спокойно работата. Днес входирахте отново онова прословуто писмо, с което искате едва ли не да ви се извинява заради думи на заместника му Костадин Марков?
- На първото писмо срокът за отговор изтече вчера. Днес отново му го внасяме. Ние сме втората по големина група в ОбС и Николов е длъжен, като кмет на всички бургазлии да уважава нас, избраните от тези, които са опозиция на неговата власт. Нашата 7-членна група е единствената опозиционна сила. Нека озапти питомеца си Марков.
- Сега с това определение питомец отново разпалвате омразата. Могат и да Ви съдят?
- Питомец не е обидна дума. Костадинов е част от политическия кабинет на Николов и не му отива да се държи така с общинските съветници. Вулгарният му тон е недопустим.
- Как реагира г-жа Снежина Маджарова, шефката на ОбС, когато и струпахте 33 докладни наведнъж?
- Тя не беше в кабинета си, вътре бе сътрудничката й. Вероятно заради огромния им брой сесията се отложи от 29 на 30 октомври. Докладните до една са конструктивни, някои от тях вече сме внасяли, но има и нови.
- Дотук слушам предложения за почетни граждани, дайте нещо по-сериозно, нещо инфраструктурно, полезно за развитието на града и благоденствието на хората му?
- Изграждането на парк в кв.Сарафово, какъвто отдавна трябваше да има. Пасарелки при спирката на Пода и магазин „Джъмбо“, детски център в Морската градина на мястото на старите казарми на 24-и пехотен полк...
- Ама за там ГЕРБ имаше някаква идея?
- Да, да – идеята им беше да реконструират сградите и да настанят в тях техните си НПО-та. Другата докладна е за създаване на карта на общинските имоти.
- Такава би трябвало отдавна да е изработена, за нея се говореше още от края на кметуването на Йоан Костадинов.
- Няма! Няма регистър, защото общинските имоти са най-дълбоко пазената тайна. Терените са известни само на определен кръг от приближени лица, за да се застрояват от тях. Друга наша докладна е да се възстанови паметникът на 24-и пехотен полк. Той е бил до входа на Летния театър, от него е останал само фундаментът му, близо да малката паметна плоча на загиналите руски войници. Този паметник е представлявал войник на кон, прегърнал плачеща жена, с която се сбогува – майка или любима, не може да се разбере точно. Искаме, за кой ли път, да се премахнат бариерите от паркингите пред съда и прокуратурата, пред частни домове, пред държавни институции и фирми – защото тези площи са публична общинска собственост и не са за богопомазаните. Сложени са без разрешителни.
- Има ли друга група в ОбС, с която си струва да работите заедно за приемането на тези докладни?
- Да, това са двамата общински съветници от СЕК – Георги Манев и Константин Бачийски.
- А БСП?
- Те рядко са в ролята на опозиция, в по-голямата част от времето колаборират с управляващите.
- НФСБ няма да успее сама да прескочи 4-процентната бариера за НС догодина. Търсите ли контакти с други формации за коалиция?
- В момента никой не може да каже това, което Вие твърдите. Аз казвам, че имаме сили да влезем сами. Но разговори на принципна основа сме водили с ВМРО и ГОРД.
- Пришиха ви и към формацията на Алексей Петров.
- Дори не знам как се казва формацията му, нямаме никаква връзка с неговите хора.
- Ексатакистът Стоян Иванов дойде лично да ви подкрепи на протестния митинг в столицата на 22 септември. Това означава ли, че ще вървите заедно с неговата нова партия?
- Дали ще сме заедно трябва да го реши Стоян, той е наш съмишленик, колега, приятел. Нормално е да бъде с нас.
http://84.54.135.71/register/RegisterDefault.aspx?showc=true&layerId=4
http://84.54.135.71/register/RegisterDefault.aspx?showc=true&layerId=4