Откритото созополско миро на Св. Николай се оказа мощи
Не миро, а свети мощи от Св. Николай са открити при разкопките на църквата, която носи името на светеца. Това е показало изследване, направено в Централната лаборатория по консервация и реставрация на Националния исторически музей. Находката вероятно е костица от черепа на Николай Чудотворец, съобщи шефът на Националния исторически музей Божидар Димитров, цитиран от „Фокус“.
„С изненада изследователите установиха, че в глинената мощехранителница няма остатъци от миро, а три костици. Те бяха изследвани от проф. Йордан Йорданов, който установи, че са човешки, принадлежат на възрастен индивид и са части от череп. Това потвърждава мнението, че се касае за мощи на свети Николай Чудотворец, допълва Димитров.
Според него до ХІ век е било възможно да се вземат мощи от тялото на светеца. То се е съхранявало в ковчег, който е могъл да се отваря, в малоазийски град. Пренесено е едва в ХІ век в италианския град Бари и там е било поставено в затворен саркофаг. От него на 8 май изтича течност, наричана свето миро. Но, очевидно, при строежа на созополската църква „Свети Николай Чудотворец” в VІ век е било възможно да се пренесат костици, които да бъдат поставени в глинена мощехранителница, а тя, на свой ред, в специално иззидана малка камера, в основата на престолната маса, която се смята за основен камък на всяка църква, каза Божидар Димитров.
Мощи на Свети Николай Чудотворец се съхраняват в Бари и няколко американски църкви. Тепърва ще се установи как са се сдобили с тях. Шефът на НИМ предполага, че е станало чрез гръцки емигранти, напуснали Мала Азия след погрома на гърците в тази област през 1922 година. Ако американските църкви позволят, ще ДНК-то на нашите мощи с техните, посочи Димитров.