Дайте да съберем пари за диван на класната!
Тази прищявка на бургаски педагог вече чупи тъпомерите. А имаше времена, когато никой не ни искаше пари или подаръци, за да се изучим
„Събираме пари за диван на класната ни за първия учебен ден! Можеш ли да си представиш малоумие, не успях да се преборя с другите родители, които бяха твърдо „за” за този подарък. Имала нужда жената...”, сподели ми наскоро една приятелка. Все бях чувала за безумни подаръци, но този път се втрещих, буквално онемях. Какъв диван, какви пет лева! А тук става въпрос за дълбоко уважаван бургаски педагог, чието име ще спестя. Слушала съм за всякакви прищевки на класните ръководители по отношение на подаръците към тях. В днешно време учителите, за които постоянно слушаме, колко зле са финансово, са обгрижвани с луксозни сребърни бижута, чанти, парфюми... все от любов към тях.
Децата, чиито родители са по-заможни или пък са на солидни постове в местните предприятия, помагат за оборудване, обзавеждане, пребоядисване на цели етажи в местните училища и градини.
На първия учебен ден на първолак на моя позната в централно училище му искали пари за мултимедийно табло. Ама той още не може да чете и пише. Буквите на мултимедия ли ще се представят?! Това било бъдещето за младите, аргументирала се класната му. Съгласна съм, технологиите се развиват, светът се променя с всеки изминал ден. Утре сигурно ще искат таблети за първокласниците. Но не е ли по-добре първо да се научат да пишат на белия лист, преди да са започнали чата в Скайп и Фейсбук на латиница и с цифри?!
По мое време не ни искаха пари за нищо. Хванах Жан-Виденовата зима. Имаше период, в който учителите ни вземаха по 10-16 долара на месец. Левът се беше обезценил. В очите на учителите ми се четеше гордост. Никой, никога не поиска и един лев за нови чинове, за „модерни” учебни помагала. На класната направихме подарък чак при дипломирането, беше скромен. Смея да твърдя, че моето поколение, което се изучи с подръчни средства, е много по-грамотно от днешното. Почти всеки в Бургас на 30-35-40 и нагоре години ще каже къде се намира Париж, че Европейският съюз няма столица, ще изрече безпогрешно столиците на много европейски страни.
Младите, които учат с технологиите на бъдещето, обаче не са така. Доказа го една ВИП бургазлийка, която според мен не знаеше какво е това „столица” и си поигра на „тука има, тука няма”.
И понеже помагалата и учебниците са скъпи за родителите, предлагам догодина да посрещнем първокласниците в килии с безплатен пясък, та да се учат да пишат на него. Това малко би ги стресирало, но какво пък- родителите няма да бъдат ангажирани с това да купуват каквото и да е. Освен това по логиката на авторката по този начин децата биха запомнили материала по-лесно.
Нищо ,че в цял свят отдавна са приети лошите модерни методи за преподаване, ние като истински българи, нека ги отричаме до последно!
P.S. До Пенка: Брат ти е такъв от малък! Та до ден днешен!
Бесове, така ли се позовавате на източника на снимката? Чували ли сте за авторско право? В случай, че не сте, моля прочетете тук: http://lex.bg/laws/ldoc/2133094401
Tова което правите си е чиста кражба!
В градината, в която е моята дъщеря, повечето педагози са професионалисти. Възхитена съм от нейните учителки, спокойна съм, че те ще я подготвят подобава за първи клас.
Дотук. Ядосвам се на манталитета да се събират за всякакви безумни неща пари, все едно биха променили статуквото.
Изумена съм обаче от сумите, които се събират за купищата учебни помагала за една година. Издателства се борят за обществени поръчки. А преди години нямаше нужда от подобни шарени помагала, а образованието беше на ниво. А ето и последните данни по този въпрос, от преди 3 дена са:
"40 на 100 от 16-годишните българи са неграмотни, а това ги прави неподготвени за пазара на труда, сочат данни на организацията "Заедно в час".
Българските ученици като средно ниво често са с година и половина - до три години назад спрямо техните връстници в различните европейски държави.
Златка Димитрова е масовият продукт на тази система. Виждам какво учат най-малките. Трудно е да накараш едно 12 годишно дете да чете „Старогръцки митове и легенди” или „Под игото”. Аз лично ги изучавах в 8-ми клас. Голяма част от материята е представена по най-трудния начин, а в стремежа да усвоят сложните неща, децата пропускат по-обикновените, които са задължителни за нивото на общата култура на всеки човек.
От друга страна един комплект учебни помагала задминава 150 лева, а има родители, които работят на минималната работна заплата.
В много случаи се налагат да се дават пари за ненужни луксозни неща, благодарение на които децата ще учат в комфорт. Забравя се обаче същественото. И все пак това е моето мнение, то е субективно
И най-много от всичко мразя да чета приказки за "едно време" - какво е било тогава, та какво е сега. Аз смея да твърдя,че "твоето" поколение си има неграмотните и елементарни хора, и те не са по-малко от същите в нашето. А нашето си има интелигентни, които не бива да се слагат на един ред с някой като Златката.
И още нещо към авторката- с тази статия засегнахте толкова много хора и учители, и по-млади от вас... Но нека ви поздравим интелигентното и културно поколение, по-мъдро, знаещо и можещо от настоящото.
А по повод статията трябва да си доста страхливо мекере да пишеш статия с псевдоним... Що не се подпишеш с истинското си име? Или те е страх от гнева на даскалите :)