В НИПК са поробители! Българи, помогнете да вдигнем 12-метрова камбанария
- Отец Захари, голяма плесница ви забиха експертите от Националния институт по паметниците на културата – направиха проекта за камбанарията на храма в Българово на пух и прах. Какво ще правите сега?
- Ще се борим срещу тези чиновници, които получават в София заплати, за да спъват християните. Това са безродни хора. Църквата в Българово е строена през 1854 г. - исторически и архитектурен паметник, по време на освободителната война там са избити православните християни, в нея има костница, паметна плоча, на всеки национален и църковен празник се прекланяме пред паметта им. Сега не знаем изобщо кога ще започнем строителните работи по този християнски комплекс, включващ и камбанарията от 12 метра.
- Какво трябва да представлява в завършен вид този църковен комплекс?
- Да се развие като църковно-просветен център, който да има историческа стойност, но да е с действащ храм, с духовно училище, музей, да привличаме деца и възрастни не само от Българово, но и от Айтос, Камено, Бургас. Тук населението е предимно православно, всичко е спокойно, мирно.
- Как стигнахте до тази голяма идея?
- Преди 3 години ОбС на Бургас прие решение, осъждащо геноцида над българския
народ по време на турското робство и за целта реши да се издигне паметник на
жертвите. Този паметник е именно 12-метровата камбанария, а от НИПК ни
позволяват само 5-7 метра. Сега имаме едно желязно жере от 20 киловолтовите
проводници, на което сме закачили камбаната, уж временно, а вече 10 години стои
тази грозотия.
Кметът Йордан Йорданов (вдясно) и опозиционният лидер Валери Симеонов, чиято партия НФСБ припозна мястото като най-святото за преклонение в региона |
- Кога започна възстановяването на светинята-костница?
- Преди 20 години, жерето го сложихме по времето на кметицата Мария Параскова. През 2005 г. арх.Люба Шекерова се зае да изготви проект на камбанарията, направихме първата копка, но нямахме пари. През 2008 т. Общинският съвет даде ход, имахме вече 25 хиляди лева. Можехме да почнем. От НИПК обаче казаха да актуализираме проекта. Шекерова отново го преработи, изпрати три варианта. Продължихме да събираме пари. Средства и готовност за дарения има. Но ни спъват от София.
- Църквата успяхте ли да възстановите?
- Да, благодарение и на кмета на Бургас Димитър Николов успяхме. Всичко в двора е много красиво, само трябва да продължим. Проектът за камбанарията напълно синхронизира с църквата и това, което се иска, е наличие на висока камбанария.
- Защо наистина трябва да е толкова висока?
- Храмът е бил строен в най-ниската част на Българово. Сега 10-метровото жере дава възможност да се чуе камбанният звън само в най-близките къщи в ниското. А вече имаме високи сгради, не е като през турското робство да са на по един етаж. Проектът предвижда електронни камбани, озвучаване. 12-е метра символизират и 12-е апостоли. Тръгнахме да вдигаме паметник на мъчениците на турското робство, паднали жертва при преминаващия оттук аскер преди Освобождението.
- Чии имена трябва да споменем сред съвременниците ни, които са радетели на тази идея?
- Аз служа в църквата „Св.Атанасий“ от 1996 г. Зная, че през 1993 г. настоящият кмет Йордан Йорданов повежда Граждански комитет, тогава като обикновен жител на Българово. Идеята заляга и в програмата му още от предходния мандат. Той ми предаде цялата документация, има счетоводство кое за какво е внедрено. Тая църква през 1993 г. е била рухнала, с пладнуващи овце и кози из двора й, превърнат в 2-метрово тресавище. В зидовете зеели огромни дупки. Параскова, Йорданов и останалите доброволци правят първия ремонт, възстановяват оградата. Откриват иконите, 17 от които са оригинали, били са захвърлени в една къщичка в двора. 50 години църквата е била затрита. Точно на мястото на тая къщичка трябва да се вдигне камбанарията. Сега дворът е подреден, всичко е зелено, уютно е. След като затвори храмът „Св.св. Кирил и Методий“ в Бургас тук идват хора от всички краища на Община Бургас – за кръщенета и по други поводи.
- Музеят и духовното училище къде ще са?
- През 1948 г. в двора е бил започнат строеж на нова църква, върху нейните
основи ще съградим останалата част от комплекса. Да се събират деца и
възрастни. Сега всяка събота и неделя тук идват млади хора, за да рисуват,
имаме кръжок по иконопис.
Историческият храм „Св.Атанасий“, вторият Батак |
- Как разбрахте, че НИПК отхвърля проекта на камбанарията?
- За пореден път миналата година им пратихме проекта – цялата документация.
Аз и кметът Йордан Йорданов дойдохме днес – петък, 14 септември 2012 г. при
главния архитект на Община Бургас Веселина Илиева и я помолихме да се обади в
НИПК – да пита какво става с разрешителното. Тя ни съобщи лошата новина, че
забраняват височина 12 метра. Бяхме отстранили всичките им забележки. Хората
написаха мотивационното писмо за 12-е метра, то беше закрепено най-отпред. Те
изобщо не са го чели. Двускатният покрив бил нисък и не можело камбанарията да
е толкова висока. Да ви кажа, че по време на Възраждането е имало ограничение
за височината на църквите, но не и за камбанариите, които както тогава, така и
сега служат за оповестяването на населението при различни случаи. Това са новите поробители.
По черепите на избитите християни личат следите от дупки,
тук са намерени стотици жертви на турския аскер
|
- Сега арх.Шекерова какво казва?
- Тя изработи проекта, изучавайки камбанариите в Трявна, Дряново и Кюстендил, искаме зидана камбанария, която ще бъде като свещ в тъмното, пламъкът е бял и ще сочи мястото Българово, ще се вижда отдалеч. Това е паметник на жертвите. Не искаме нито дървена, нито желязна конструкция. Арх.Шекерова работи за нас безвъзмедздно, също така и конструкторът инж.Дора Станчева. Какво да кажат -. ще продължат с нас да се борят, искаме подкрепата на всички българи чрез вашата медия. Има фирми, които са готови да дарят труд, камъни, пясък, да се съгради камбанарията много бързо. Имаме пари около 30 хил. от Общината и от Агенцията по приватизация дават още 20 хил. лв.