Руснаците поискаха 1 млрд. евро компенсация за АЕЦ ”Белене”
"Атомстройекспорт" увеличи иска си към НЕК по проекта за изграждане
на двата енергоблока на АЕЦ "Белене" на 1 млрд евро, съобщиха от
пресцентъра на руската компания, цитирани от БГНЕС. Първоначалният иск
на руската страна бе за 58 млн. евро.
На 10 септември 2012 г. ЗАО
"Атомстройекспорт" увеличи иска си по делото, намиращо се за
разглеждане в Международния арбитражен съд към Международната търговска
палата в Париж, съобщават от компанията.
В края на март икономическият министър Делян Добрев обяви, че руският строител на атомни електроцентрали „Атомстройекспорт" няма да търси компенсация от България, след като София се е отказала от плановете си за строежа на АЕЦ „Белене". Тогава от БСП предупредиха, че искът на руската страна може да стигне 1 млрд. евро.
Производствената цена на тока от АЕЦ Белене ще бъде винаги два пъти
по-ниска от пазарната. Примерно след 30 години пазарната цена ще е 30
ст/кВч, а производствената цена ще бъде 15 ст/кВч.
Батс
НЕК пък е внесла насрещен иск в Арбитражния съд в Женева срещу "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене" за 61.8 млн. евро за продадено старо оборудване в "Белене", което вече е инсталирано в руска ядрена централа.
Увеличението на иска е във връзка със спирането на проекта, а НЕК ЕАД продължава да отказва да компенсира ЗАО "Атомстройекспорт" за понесените загуби и щети. В тази връзка, искът на "Атомстройекспорт" включва стойността на всички дейности по проекта, стойността на оборудването на удължения цикъл на изработване, щети и др. Общата сума на увеличения иск е не по-малко от 1 млрд. евро.
"Атомстройекспорт" в течение на 2008-2010 г. е дало заявки в руски предприятия за изработване на различно оборудване, в това число и оборудване за удължения цикъл на изработване, срокът за производство на което е от 6 месеца до 3 години, пише dir.bg.
По-голямата част от оборудването е изработена, приета от съвместната българо-руска комисия и досега се намира в складовете на предприятията поради отказа на НЕК ЕАД да го приеме. "Атомстройекспорт" е финансирала поръчката не само чрез аванса, получен от НЕК ЕАД, но и с кредитни средства.