Как да станете душата на компанията
Ако винаги ви се е искало да сте в центъра на веселбата, да разсмивате хората и те да търсят компанията ви, защото сте забавни, остроумни и ги карате да забравят грижите си, но нещо все не ви достига – не се притеснявайте и за това има лек.
Да си забавен, не означава само да рецитираш виц след виц или да се държиш като клоун - един говорещ папагал би могъл да бъде най-смешното нещо на света, едва изричайки дори няколко думи. Забавният човек е ведър по душа и умее да борави със ситуациите, така че от нищо да направи смешка. И въпреки това чувството за хумор като цяло е субективно – не можете да задоволите всеки вкус. Затова не се разочаровайте, ако някой не намира шегите ви за забавни, стига да не са обидни, то е в рамките на нормалното да има и такива които не се смеят.
Ето и няколко стъпки от Тялото.бг предприемането на които, ще ви помогнат да разведрите личността си и да откриете комика в себе си:
1. Мислете позитивно – най-често изкуството на това да си забавен започва с положителното отношение към живота. Бъдете оптимисти и сложете розовите очила. Малцина са комедийните таланти и те най-често са професионално занимаващи се с това хора, които виртуозно умеят да боравят с иронията, черния хумор и сарказма така, че да разсмиват аудиторията си.
Никой не казва, че нямате талант за това, ала ако четете този материал, вероятно още не сте усъвършенствали способността си да забавлявате останалите.
2. Поработете върху смеха си – хората с топли усмивки и жизнерадостен смях при първа среща правят впечатление на приятни и забавни индивиди, с които всеки би искал да прекарва време. Това е една добра отправна точка за ставане не душата на компанията.
3. Подбирайте публиката си – хората, с които общувате, могат да променят погледа ви към живота. Общувайте често с приятели и нови хора, които ви предразполагат и сред които се чувствате комфортно.
4. Комедийните предавания – понякога малко вдъхновение отвън може да ви помогне да „разчупите" своето амплоа. Гледайте комиците в техния вихър – стендъпи, комедийни предавания, смешни филми – всичко това ще ви е от полза, дори и ако вие самите не станете по-смешни, то поне ще прекарвате времето си с усмивка на уста, което, както знаем, е здраве.
Имайте предвид, че номерът не е само в казването на някоя смешка, важно е как я казвате с цялото си тяло, интонация и излъчване. Наблюдавайки експертите в областта, бихте могли да възпитате и комика в себе си.
5. Извадете палавото наяве – забавните хора винаги носят по малко дяволитост и палавост в себе си. Те обичат да се закачат и умеят да насищат разговорите и общуването си с двусмислие.
6. Самочувствието е много важно – бъдете уверени в себе си и шегите си и ще спечелите и останалите. Не винаги е лесно да си забавен, но ако не харесваш човека, който те гледа в огледалото, вероятността да ти се получат нещата, е съвсем малка. Това, разбира се, не означава да се лишите от всякакво чувство за такт и мярка, вярвайки си, че сте най-забавния тип на света.7. Запасете се с вицове – направете усилие да запомняте шегите, които ви разказват (и то не само началото или края им, защото това просто ги съсипва) или редовно четете такива в сайтове или вестници. Имайте си по един под ръка за сгоден случай и ако обстановката го позволява, не се колебайте да го използвате.
8. Бъдете адекватен на средата си – имайте актуален поглед върху нещата, които се случват около вас и се възползвайте от възможностите, които ви осигурява ежедневието. Ако шегите ви са свързани с нещо, случило се наскоро или в момента, това носи точки за вашето остроумие и вероятността да предизвикате смях у другите е много по-голяма. Това от друга страна би ви предпазило и от проявата на лош вкус и правенетона неуместни смешки. Ако бабата на ваша колежка е починала наскоро, например, някак си тя не е най-подходящата аудитория за вица за Червената шапчица и баба и...
9. Бъдете себе си – добавете хумор и характер към своето собствено Аз и не се опитвайте да играете ролята на друг – такива експерименти рядко са сполучливи. Можете да поработите върху излъчването и методите си на общуване, но не надскачайте границите на собствения си персонаж, тъй като това не само няма да ви донесе удовлетворение, ами може да постигне и обратен ефект.