30 чистят боклуците на 150-те хиляди туристи в Слънчев бряг
Неправилното репатриране на автомобилите в Слънчев бряг, мръсотията в курорта, неспазването на обществения ред и сигурност отново предизвикват бурни реакции сред хотелиерите в курорта насред сезона. Те за пореден път настояват инфраструктурата, която се стопанисва от държавното дружество „Слънчев бряг АД, да премине в ръцете на Община Несебър.
„ Не може държавно дружество да отдава дейностите на частни фирми по организацията на трафика в комплекса, почистването, озеленяването и да не носи никаква отговорност от крайно незадоволителните резултати на тези подизпълнители. Получихме отговор във вторник на наше запитване към МВР за това кой може да осъществява контрола на трафика. Те ни отговориха, че единствено община Несебър може да се разпорежда. А защо колите се репатрират от частна фирма?, риторично задава въпроса председателят на „Съюза на собствениците” Елена Иванова.
Според хотелиерите цели централни алеи и улици не са осветени през нощта, не се поддържа чистотата в курорта, проблеми има както с шума, така и със спазването наобществения ред и сигурност. Собствениците ще предложат на ресорното министерство да бъде създаден специален държавен орган, който да следи за шума от заведенията и този орган да има правото да ги затваря при нарушение.
В същото време Община Несебър внесе в Районен съд-Несебър искова молба за определяне на собствеността на част от улици и алеи в зона „Изток” на комплекса. С цел улесняване на процеса, юридически екип на Съюза е изготвил правен анализ по проблема. Според хотелиерите Слънчев бряг трябва да се отдели като самостоятелен курорт с отделно управление, а община Несебър да поддържа и стопанисва инфраструктурата му.
„Всеки сигнал за неправилно репатриране в комплекса е проверен, имаме снимков доказателствен материал от поддържащата фирма. От „Слънчев бряг” АД смятаме, че се справя с отговорностите, които е поела”, каза изпълнителният директор на АД-то Златко Димитров.
Той обясни също така, че водачите на превозни средства трябва много внимателно да следят вертикалната маркировка, т. е. знаците за Синята зона за да не се получават неприятни моменти с вдигането на автомобилите им от паяците и плащането на солени глоби.
Златко Димитров също така не е съгласен с нападките от страна на хотелиерите за мръсотията в курорта. Около 30 служители почистват всяка вечер боклуците 100-150 хил. туристи в курорта. Те работят от 20 часа до 6 сутринта през цялото лято.
„Единственият път община Несебър да придобие инфраструктурата в Слънчев бряг е през съда. Те вече са наясно, че безвъзмездно прехвърляне на алеите и улиците в курорта е невъзможно”, коментира още изпълнителният директор на държавното АД в курорта.
kade e inspekciqta po truda.........