Ромска мафия върти търговска мрежа за неузряла шипка
Циганска мафия върти незаконна търговия с шипка в Сунгурларе, за билката там се води истинска война, тъй като в момента брането й е забранено. Роми от Градец берат все още зеления плод, който в момента няма популярните си лечебни свойства и го пускат за продажба на по-ниска цена в незаконни пунктове в махалите. Колони микробуси и коли от Котел се струпват край сунгурларските села през почивните дни, за да се запасяват, алармираха местни жители.
Продажбата на шипка вече е прерастнала в нелегална търговска мрежа, настоящите купувачи изчакват билката да узрее и отново я пускат на пазара като и вдигат цената, макар че качеството й вече е влошено. Билкари в района скочиха срещу нелегалния бизнес, защото ромските берачи им подбиват пазара, а и плодът край Сунгурларе буквално изчезва преди да е узрял.
„Проблемът е голям, настана истинска война, издал съм заповед за забрана на брането на шипка, полицията следи за нейното изпълнение”, каза кметът на Сунгурларе Георги Кенов. Въпреки това обаче черният пазар работи с пълна сила.
„Брането и изкупуване на зелена шипка е масово, служителите на ДГС Сунгурларе само гледат и не извършват контрол. Никой не спазва закона и по този начин се губят хиляди левове от държавни такси събирани за бране на шипка. Ромските пунктове нямат никакви разрешителни и лицензи за изкупуване на билки.”, възмути се местен билкар, който пожела анонимност, за да се предпази в лютата битка, която тече в момента за шипката.
От община Сунгурларе съобщиха, че е минала проверка и на РИОСВ - Бургас там.
Начинът на ползване на билки се регламентира от Закона за лечебните растения и Наредбата за правилата и изискванията при събиране на билки и генетичен материал от лечебни растения. В Наредбата (чл.7, т.9) са определени периодите, в които е добре да се събират билките, за да не бъдат увредени популациите им. Месестите плодове (боровинки, бъз, шипки и др.) се берат след пълното им узряване.
Според експертите от РИОСВ в Бургас най-подходящ период за брането на шипка е след пълното й узряване. В зеления плод липсват биологично активните вещества като витамини, каротин, органични киселини и при изсушаване се получава суровина с влошено качество. Брането на неузрял плод от шипка е в нарушение на Закона за лечебните растения и Наредбата за правилата и изискванията при събиране на билки и генетичен материал от лечебни растения.
Освен събирането на зелен плод, нарушение е и събирането на билки от лица без издадено позволително и регистриран пункт. Позволителните за събиране на билки се издават от съответната община или Държавно горско или ловно стопанство.
В РИОСВ се внася уведомление за започване на дейността на пункт (безплатно) и за регистриране на книга за изкупените, реализирани и налични количества билки (такса 10 лева).
Правомощия по контрола спрямо ползвателите имат РИОСВ, общините, държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства и Регионалните дирекции по горите, казаха от екоинспекцията в Бургас.