В Израел станало традиция да се ходи на море в Слънчев бряг преди казармата
Курортът не е висока класа, но е хубаво и по-евтино отколкото у нас, казват младежи от Хайфа
„Това е традиция – Бургас преди казармата. Приятелите ми бяха тук преди две седмици, сега е мой ред да се развихря“, казва пред Франс прес 18-годишната Лиар от израелския град Хайфа, която е пристигнала в Слънчев бряг с четири свои приятелки дни след атаката. Гаджето й Гал, на 17, добавя: "Не ме е страх. Виждате, дори нося тениска с надпис на иврит."
"Тук ни харесва, не е висока класа, но е хубаво и е по-евтино от Израел. Ходим по баровете всяка вечер и можем да играем хазарт", признава 23-годишните приятели Амон и Давид.
Според агенцията след атентата бизнесът тук върви по същия начин - плаж, хазарт и обиколки по баровете – в Бургас и Слънчев бряг, който разполага с 80 000 хотелски легла плюс ваканционни къщи и апартаменти под наем и от дълго време е любима лятна дестинация за купонджиите от целия свят.
Туристите, които идват в комплекса и сред които има и много израелци, явно не се впечатляват от презастроената брегова ивица, леещия се от сувенирите кич и претъпканите плажове. Сега изглежда, че не са се стреснали и от терористичната заплаха.
В пика на сезона Слънчев бряг е пълен, като според туроператорите над хилядата израелци представляват 6% от туристите в курорта.
Преди атаката имаше "много малко мерки за сигурност", свидетелства Шоши Ейлар, учителка от Ход Хашарон, близо до Тел Авив. Тя е станала свидетел на експлозията, но въпреки това е решила да остане в Бургас с 18-годишния си син.
Миналата година страната ни е посрещнала 8.7 милиона чужди туристи, 140 000 от които са били от Израел.