Машинисти разглобяват локомотив и го тъпчат с евтини цигари
11 Юли 2012, Сряда, 08:05 ч.
В опит да припечелят допълнително те слагат на карта живота на пътниците по линията Белград - София
Контрабанда на цигари слага на карта живота на пътниците по линията Белград - София. В опит да припечелят допълнително машинисти разглобяват пултовете за управление и тъпчат евтини сръбски цигари навсякъде в локомотива. Само преди седмица митничари от Калотина разкриха двама машинисти, натъпкали товарния влак от западната ни съседка с папироси. Подобна контрабанда обаче се вихри и в пътническия, където използването на важни системи за тайници създава рискове за сигурността на пътниците, пише в. "Монитор".
Преди дни цигари със сръбски бандерол бяха открити и у началника на международния влак Австрия - Турция, минаващ през Сърбия и България. „Опасността при всяко разглобяване на тези уреди е изключително голяма, защото може да откажат важни системи. Влакът може да остане без спирачки или пък може да се обърка посоката на движение при преминаване през стрелката и да се окаже, че върви срещу друг влак. Затова каквито и да било конструктивни изменения без предписания може да са много опасни”, обясни пред „Монитор” следовател Георги Илиев, който участва в разследването на всички по-големи инциденти. Освен в локомотива опити за криене на папироси се правят на практика в целия влак. Цигари с магнит е един от най-изобретателните начини за нелегалното прекарване на папиросите. За да не бъдат хванати, мулетата лепят стековете от външната страна на вагоните, докато митничари и граничари изтърбушват купетата отвътре, разказаха инспекторите на граничен пункт Калотина пред „Монитор”. Те признават, че няма ден, в който някои от пътниците да не се опитва да пренесе нелегално евтини цигари от Сърбия. Поради тази причина сред работещите на Калотина нощният влак Белград - София е известен повече като „трафикантския”. Самите контрабандисти познават отлично митничарите заради ежедневните си курсове и знаят в коя смяна ще си имат повече неприятности и е по-добре да не пътуват и къде може да им се размине.
Трафикантите са наясно дори кога строгите инспектори са в болнични или отпуска и тогава организират пътувания с по-големи количества. Нощният влак от Сърбия привлича като магнит трафикантите на цигари, защото от пазарите в Белград и Пирот могат да се купят цигари сръбско и македонско производство по 1,70 лв., докато западните марки се търгуват по 3 лв. Предвид голямото търсене на евтини папироси у нас нощният влак от западната ни съседка е като златна мина за контрабандистите. На всяка пренесена кутия мулето печели по 50 стотинки. Толкова е и надценката на търговеца, който пласира нелегалните цигари у нас. В момента една от най-търсените марки цигари са македонските LD, които в Сърбия са около 100 динара, или 1,70 лева. Причината е, че от тях и контрабандисти, и търговци печелят най-добре, тъй като кутия LD без бандерол у нас се предлага на 3 лв. „Изместиха дори сръбския „Вайсрой”, защото него го вдигнаха и на черния пазар в България тази марка мина 3 лв.”, обясниха запознати с бизнеса. За да провери чести ли са опитите за трафик на цигари, „Монитор” заедно с четирима инспектори от Калотина претърси купетата на нощния влак. „Колега, по разписание ли се движим днес, или пак има закъснение”, пита към 6,30 часа сутринта в петък митничар от граничния пункт по радиостанцията, за да знае кога точно да организира колегите си, с които ще претърсва вагоните. „Пътническият се движи заедно с товарния, зависи кой ще пуснат да мине пръв”, чува в станцията инспекторът. Минути по-късно едни от най-опитните митничари на смяна вече чакат влака на гара Калотина. „Обикновено имаме 20-30 минути, повече не можем да държим влака, защото започват да му изпускат спирачките”, обясниха инспекторите. Преди да започне претърсването, влакът се откачва от електрическата мрежа, тъй като преди около година една от проверките завършила трагично за един от служителите. Секунди по-късно митничарите се пръскат по купетата и всеки започва да проверява. „Влакът е необятен. Ако искате, ми вярвайте, но аз съм намирал стекове и вътре в тоалетната чиния, разказа опитен митничар. Въпреки че миризмата в тоалетната е ужасна, тук задължително търсим”, разказа един от митничарите.
През това време негов колега започва да развива болтовете на електрическото табло, след което предстои сваляне на лампите в купетата. Докато трае проверката, пътниците не са особено разговорливи, защото някои от тях ще са на загуба. Съгласява се да разговаря единствено пенсионираният учител от Златоград Младен. Той говори отлично 4 езика и за да разкаже схемите, ни приканва да минем на английски, за да не си навлече гнева на останалите в купето. „Тук 90% от пътниците пренасят нещо незаконно, затова се качват на този влак. Трафиканти и митничари се познават отлично, с годините между някои са се установили контакти и знаят в коя точно смяна ще минат със стоката си”, разказва Младен на перфектен английски. Докато той говори с екипа ни, баба Златка от съседното купе започва да се оплаква, че заради честите проверки на митничарите е спряла да пътува от година и половина. „Няма как да знаем дали това е така, защото вече минават само с лична карта.”, обясниха митничарите и се насочиха към четвърто купе на втори вагон. Проверката в него включва покатерване до тавана и сваляне на голямата лампа, зад която се открива огромна кухина – едно от най-честите скривалища. Докато с едната ръка инспекторът се държи за поставките за багаж в купето и се опитва да запази равновесие, с дълъг шиш в другата ръка опипва внимателно таванското помещение. Вниманието му се спира на няколко черни пакета с размерите на кутия за пица, които с помощта на шиша сваля на пода. „Някой да си ги познава”, риторично питат митничарите, но следва мълчание от пътниците. „Приличам ли ви на човек, който може да се покатери дотам”, отговаря заядливо жена на около 50 години. И този път актът за митническото нарушение ще е срещу неизвестен извършител. От началото на годината във влака са задържани около 18 000 кутии цигари, за които няма наказани. Сърби от Крушевац контролират канала Каналът за цигари по влака се контролира от сърби от Крушевац.
От няколко години който иска да купува евтини цигари, се обръща към сърбин от този край. Мъжът разполага с 6 мобилни телефона, но за да започне да преговаря, купувачът трябва специално да му е препоръчан от доверен човек. С непознати отказва да работи. Трафикантът организира товаренето на влака, преди вагоните да потеглят за България. „Със сигурност товаренето го правят някъде преди Димитровград“, предполагат митничарите. За да бъде качена стоката, са нужни няколко минути. Товарачите са бързи като механици от Формула 1 - за секунди разглобяват плафоните за осветлението по таваните, хвърлят пакетите и сглобяват отново. Обикновено във влака се качва и муле водач. То сяда през няколко купета от това, в което са цигарите. Ако влакът мине Калотина и Драгоман, където обикновено се проверява, без стоката да бъде заловена, мулето се мести в купето със стоката. Обикновено след Драгоман влакът се изпразва и трафикантът сваля папиросите от тавана и ги прибира в няколко големи чанти. Разтоварването става в Костинброд или в София в зависимост от това дали пласирането на цигарите ще се извършва от ромските кланове или от столични търговци. Крият сакове до спящи деца Един от начините за прекарване на цигари по влака е да се хвърлят един-два сака в спалните вагони, в които пътуват чужденци с децата си. При този вариант обаче обикновено участва и шафнерът, който отваря на контрабандистите, за да ги пусне в спалния вагон да си хвърлят стоката. „Като отидем на проверка там, чужденците спят, ние ги будим и ги питаме на кого са чантите с цигари, те гледат и изобщо не знаят какво се случва, а в повечето случаи дори не ни разбират”, разказаха митничарите.
В категории:
Крими
Тръмп иска смъртно наказание за "брутални изнасилвачи, убийци и чудовища"
Сбъдна се мечтата на жителите на село Ливада, улиците им вече ще имат имена
За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути
Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa
Коя е най-силната жена в зодиака
Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити
25/12/2024, Сряда 22:20
3
5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов
25/12/2024, Сряда 22:00
1
5 признака на идеалния жена през очите на мъжа
25/12/2024, Сряда 21:40
1
Коя е най-силната жена в зодиака
25/12/2024, Сряда 21:20
1
За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути
25/12/2024, Сряда 21:00
0
Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa
25/12/2024, Сряда 20:40
0
ХО-ХО-ХО: Топ 5 на семейните коледни филми!
25/12/2024, Сряда 20:20
0
Сбъдна се мечтата на жителите на село Ливада, улиците им вече ще имат имена
25/12/2024, Сряда 20:00
1
Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда
25/12/2024, Сряда 20:00
0
Вижте как се увеличаваше минималното възнаграждение по години
25/12/2024, Сряда 19:25
1
Плащаш с карта - НАП ти връща 500 лева
25/12/2024, Сряда 18:49
8
Папата призова за мир: Нека замлъкнат оръжията, животът е свещен
25/12/2024, Сряда 18:00
5