Чакаме фризьорки и козметици по схема „Аз мога повече”. Финансирането е от държавата
- През последните години бургаските работодатели и работници стават все по-активни към различните схеми за финансиране по Оперативна програма „Регионално развитие”. Кои програми в момента са хитът, къде интересът е най-голям от местния бизнес и работна сила?
- Към този момент най-голям интерес има към две схеми по Оперативна програма „Регионално развитие”. Едната е „Ново начало от образование към заетост”. Тя касае младите хора до 29 години. Работодателите могат да ги наемат на длъжности, които ревалентни на завършеното средно или висши образование.
- Какви са тези длъжности?
Най-различни са... Повечето са икономически, основно дейности в туризма като бармани, сервитьори, продавач консултанти...
- Каква са сумите, с които държавата финансира бизнеса по тази програма и кога е крайният срок за подаване на документите?
- Няма определена сума по финансирането, няма и краен срок. До края на годината Бюрото по труда в Бургас приема заявки. Другата схема, към която в момента с настъпването на туристически сезон има огромен интерес е „По-близо до работа”. Тук кандидатстват както работодатели, така и работници. Целевата група по проекта са новонаети лица, които работят в населено място различно от това, в което са регистрирани по настоящ адрес. Те трябва да отговарят на следните условия: трудовият им договор да бъде сключен за срок не по-малък от 6 месеца, работното им място да не бъде отдалечено на повече от 80 км от населеното място, в което живеят, да не са командировани, трудовата им дейност да не е обичайно свързана с пътуване.
Те също така трябва да подадат заявки в първия месец от пускането на съответните трудови договори. По тази схема първо на лицата се прави едно въвеждащо обучение, което е 30 часа. Те се запознават с общите положения на работата на съответната фирма, както и с безопасността на труда. Другата част от схемата е възстановяване на направените разходи за транспорт от адреса на местоживеене до местоработата.
- Какви средства се изплащат? Какви средства примерно отпуска държавата за един работник, който живее в Бургас, но работи сезонно в Слънчев бряг?
В този случай цената автобусния билет е 6 лева. Държавата изплаща по 12 лева на ден в двете посоки, т.е. около 240 лева на месец.
-До скоро имаше огромен интерес по програма „Аз мога повече”, при която държавата финансираше преквалификацията на работещите покриваше изцяло техните курсове за чужди езици, компютърна грамотност и други. Актуална ли е все още тази схема?
- На този етап работим по разглеждането и одобряването на заявки само за няколко специалности, които бяха спрени досега. Това текстообработка, фризьорство, козметика. Насочват се лица единствено към този вид обучение.
Друг актуален проект, по който работим в момента е схема „В подкрепа на предприемчивите българи”. Целева група на проекта са безработни лица, регистрирани в Дирекции „Бюро по труда", със средно и висше образование, в т.ч. безработни младежи, които искат да стартират собствен. По тази схема приключи вече първият компонент, в който бяха включени 366 бургазлии в курсове за обучение за малък и среден бизнес, както и за бизнес услуги. 340 са завършили, другите също престоят да завършат. В момента се насочват лица към определената консултантска фирма, предстои да бъдат консултирани 120 души. Тече в момента и компонент 2 на програмата – при него лицата, които са преминали през обучение и консултиране, могат вече да подават проекти за одобрение и да започнат самостоятелна дейност.