Търсят грижовни приемни родители в Бургас
„Приеми дете. Създай бъдеще“ беше представен днес в Бургас. Инициаторите съобщиха стряскаща статистика за изоставените деца в България на фона на малкия брой приемни семейства.
Ние вярваме, че приемната грижа има нужда от подкрепа не само от държавата, обществото и неправителствения сектор, а и от бизнеса. Проектът, който стартирахме, се изразява в подкрепата на 100 български семейства, които са решили да станат премени родители, подали са документи през тази година, минали са през целия процес на обучение и утвърждаване и са стигнали в етапа, в който могат да приемат дете. В момента, в който детето влезе в дома им, те ще получат от М-тел по 100 лева всеки месец в продължение на една година, заяви Нина Мирчева от комуникационната компания. Тя, заедно с Михаил Стефанов и Ана Коларова от Национална мрежа за децата заявиха, че има нужда приемната грижа да бъде популяризирана.
Инициаторите са наясно, че този проект няма как да покрие всички нужди на всички семейства, но с проекта се цели да се подпомогне периода на адаптация на децата и приемните родители през тази една година.
Първото утвърдено семейство, което е приело дете и започнало да се грижи за него е вече факт. Това е семейство Аврамови от Сандански, което се грижи за 15-годишния Александър. От този месец Аврамови ще започнат да получават допълнителната финансова помощ в размер не на 100 лева, а на 200, защото детенцето има нужда от специални грижи, а в този случай обещанието което е дала компанията, е да удвои сумата. Сашо е със синдром на Даун, той вече пета година е под крилото на семейството, но едва тази година са подадени документи за приемни родители. В началото момчето не говорело и имало проблеми с теглото, а към днешна дата се развива добре и е комуникативно.
От Национална мрежа за децата подкрепели този проект, защото според тях последните две десетилетия един от най-големите проблеми в България са изоставените деца, а за всеки 3 години, прекарани в институция, едно дете губи по една година от развитието си. Приемната грижа трябва да се популяризира, а децата да живеят в среда близка до семейната, за да може да се осигури тяхното нормално развитие убедени са от сдружението.
Основното предизвикателство към едно бъдещо приемно семейство е, че в един момент то може би ще трябва да се раздели с това дете. „Това, което ние отговаряме, че при този вид грижа фокусът е върху детето, върху неговите нужди , а не върху задоволяването на емоционалните потребности на възрастния. Премини родители стават хора, които искат да помогнат реално на деца в нужда”, казаха инициаторите.
Проектът се прави съвместно с Министерството на социалната политика и Агенцията за закрила на детето.