Депутати хвърлят цигарите в името на закона
Депутатите от различни парламентарни групи смятат да се съобразяват със забраната за тютюнопушене, която влиза в сила от днес. Някои ще прибегнат до електронни цигари, а други виждат в това добър шанс да намалят пушенето, показа анкета на БТА.
В парламента, както и в сградата на пл. "Княз Александър Първи" вече няма да има тютюнев дим. Досега в Народното събрание депутати и журналисти припалваха по цигара в пресцентъра, на втория етаж. От днес обаче това няма да се случва.
Снежана Дукова от ГЕРБ е сред тези, които виждат в ограничението възможност да запалва по-рядко. Тя признава, че не може да откаже цигарите и ще се опита да се въздържа от пушенето на работното си място.
Намеренията й са да пуши основно вкъщи. Все пак Дукова смята, че забраната е добра мярка. Колегата й Димитър Лазаров пък каза, че е отказал цигарите преди повече от пет месеца.
Ще спазвам забраната, обещава Петър Мутафчиев от Коалиция за България.Той вече е успял да намали цигарите до 2-3 дневно, въпреки че преди години е стигал до 3 кутии.
Депутатът одобрява закона, с който се забранява напълно тютюнопушенето у нас в закрити помещения и на някои открити места. След като пречи на здравето на непушачите, значи е добро, разсъждава Мутафчиев. Така че никога не бих си позволи оттук нататък да наруша такава забрана, казва той и се надява, че това ще му помогне да стане непушач.
Ваньо Шарков от Синята коалиция също беше категоричен, че ще спазва
ограничението и ще пуши на определените за това места. Студът няма да бъде
пречка да излиза навън, за да се "отдаде" на навика си, убеден е
депутатът. Шарков не вижда вариант да смени истинските цигари с електронен
еквивалент.
Венцислав Лаков от "Атака" обаче вижда алтернатива в електронната цигара. Той вече има две такива устройства. Лаков ще спазва забраната, но я смята за недомислено решение, за да се харесаме на Брюксел. Националистът се опасява, че ограничението ще удари бизнеса на собствениците на заведения, тъй като ще имат по-малко клиенти.