Бургазлии си падали по Хорхе Букай, а софианци по четива за маите
В Бургас най-предпочитаните книги били тези с психологическа насоченост, твърди в свое проучване „Стандарт”. Особено популярен край морето бил писателят Хорхе Букай с последната си книга „Пътят на сълзите”.
Освен това бургазлии проявявали интерес и към енциклопедии, любовни романи, книги за самопомощ и детска литература.
Поколението на 35-40-годишните читатели предпочитало изданията за личностно развитие и самоусъвършенстване. „Подсъзанието може всичко“ на нашумелия през последните години автор Джон Кехоу и „Проницателят“ на Анди Андрюс били сред най-избираните от аудиторията книги. В Сливен на особен интерес се радвала книгата с психологическа и философска насоченост „Разговори с Бога”.
Софиянецът пък сменил мафиотските и любовните романи с предсказанията на маите. „Хората са запалени по езотерика, вече не търсят бандитски и политически афери, но пък издирват ключ към разгадаване на световните мистерии”, коментирали книгопродавците.
Във Варна тинейджерите четяли вампирски романи, а възрастните предпочитали езотериката.
„Парижкото гробище“ на Умберто Еко и „Третата световна война“ на Ян ван Хелсинг се търсели най-често в Монтана. Пазарджиклии гълтали кримките като топъл хляб, особено ако са по 2-3 лева.
Руските класици се радвали на почит и в Плевен. Там в рейтинговите класации на книжарниците попадали и „Лъжата“ на Тошо Тошев от издателство „Стандарт“.